Nowy Numer 16/2024 Archiwum

O zdrowie trzeba dbać

KGHM zapewnia profilaktykę zdrowotną i opiekę medyczną na najwyższym poziomie, zarówno pracownikom, jak i społecznościom lokalnym.

Oferta działań pro­zdrowotnych KGHM jest bardzo szeroka. W ostatnim czasie najważniejsza jest walka z pandemią COVID-19, ale nawet w szczycie zachorowań KGHM realizuje Program Promocji Zdrowia i Przeciwdziałania Zagrożeniom Środowiska. Korzystają z niego zarówno pracownicy koncernu, jak i mieszkańcy Zagłębia Miedziowego.

Zdany egzamin

KGHM zapewnił bezpieczeństwo pracownikom podczas pandemii COVID-19. Tak działania firmy ocenili eksperci Rady Medycznej. Jak zaznaczyli – teraz kluczowa jest realizacja programu szczepień. Podczas posiedzenia Rady autorytety świata nauki i medycyny oraz przedstawiciele kadry zarządzającej KGHM przyjrzeli się aktualnej sytuacji zdrowotnej w firmie. Jak stwierdzili eksperci, spółka zdała egzamin.

– Jesteśmy w dobrej sytuacji. Znamy ryzyko, ale wiemy także, że nasze działania przynoszą efekty. I są to działania wypracowane również dzięki wskazaniom ekspertów z Rady Medycznej. Wyprzedziliśmy wszystkich, powołując naszą Radę jeszcze przed pandemią – zaznaczył wiceprezes ds. rozwoju KGHM Adam Bugajczuk. KGHM dba zarówno o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, jak i o produkcję. Elastyczność w działaniach i konsekwencja zapewniły jej stabilność.

– Jako jedna z niewielu firm z naszej branży ani przez chwilę nie wstrzymaliśmy oraz nie ograniczaliśmy produkcji. Utrzymujemy i wzmacniamy nasze działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom, a to przekłada się na nasze wyniki – zaznaczył wiceprezes miedziowej spółki i dodał, że KGHM aktywnie włączył się w program szczepień. – KGHM jest przykładem dla innych, jak postępować i jak działać w trakcie pandemii – powiedział członek rady, prof. Andrzej Horban. Główny doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19 podkreślił, że obecnie kluczowa jest realizacja Narodowego Programu Szczepień. – Jeśli ludzie nie będą się szczepić przeciw COVID-19, to jesienią czeka nas kolejna fala epidemii – dodał.

Rada Medyczna KGHM Polska Miedź S.A. została powołana w 2019 roku. W jej skład wchodzą lekarze, naukowcy i przedstawiciele kadry zarządzającej KGHM. Wspiera i inicjuje wszelkie działania KGHM oraz Fundacji KGHM w zakresie działań na rzecz zdrowia pracowników, mieszkańców Zagłębia Miedziowego oraz województwa dolnośląskiego.

Nie tylko koronawirus

Pracownicy i mieszkańcy Zagłębia Miedziowego mają do dyspozycji nowoczesną placówkę medyczną – Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie, które również należy do KGHM. Dzięki zakupom sprzętu, dokonywanym m.in. przez Fundację KGHM Polska Miedź, jest jednym z najlepiej wyposażonych ośrodków na Dolnym Śląsku i dzięki temu stale rozwija swoją ofertę leczniczo-rehabilitacyjną. Na początku marca spółka KGHM oddała do użytku nowoczesny, powiększony Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii. Jednostka została przeniesiona do centrum szpitala, co znacznie skraca czas transportu chorych w stanie zagrożenia życia. – Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Zagłębia Miedziowego jest bardzo ważne. Zwłaszcza w okresie, w którym zmagamy się z pandemią. KGHM angażuje się w walkę z koronawirusem, ale nie skupia się wyłącznie na tym. Świadczy o tym ta inwestycja. Szpital MCZ cieszy się zaufaniem wśród mieszkańców, a teraz potwierdza, że jest placówką gwarantującą świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie – powiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA przy okazji otwarcia oddziału. Prezes MCZ Piotr Milczanowski dodał, że zakres wykonanych prac obejmował m.in. przebudowę pomieszczeń i większości instalacji oraz remonty centralnego ogrzewania i chłodzenia na oddziale. – Oddajemy pacjentom bezpieczną i funkcjonalną jednostkę. Inwestycja to kontynuacja rozpoczętej przed kilkoma laty modernizacji szpitala – mówił.

To niejedyne inwestycje w ostatnim czasie. W MCZ w Lubinie zmodernizowano dotychczas bloki operacyjne, wymieniono sprzęt medyczny, w tym tomograf komputerowy i urządzenia do radiologii. Dla pacjentów powstała też nowa pracownia rezonansu magnetycznego. Zakupione zostały dwie nowoczesne wieże endoskopowe. Jeszcze na ten rok zaplanowano rozpoczęcie remontów Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej, a następnie Oddziału Gastroenterologicznego.

Najważniejsza profilaktyka

Działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa i z realizacją Narodowego Programu Szczepień zdominowały w ostatnich miesiącach działania prozdrowotne. Wciąż jednak realizowane są przez KGHM projekty profilaktyki zdrowotnej. Jednym z nich jest program EKO-Zdrowie. Został uruchomiony niemal 6 lat temu w ramach społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa, która wraz ze zrównoważonym rozwojem stanowi dziś ważny element działalności biznesowej. Firma, która dba o rozwój własnej organizacji, musi uwzględniać działania, których celem jest osiągnięcie równowagi między jej dochodowością a szeroko rozumianym interesem społecznym.

Głównym przesłaniem programu EKO-Zdrowie jest profilaktyka zdrowotna i promocja aktywnego stylu życia. Na działania prozdrowotne programu składają się m.in. cykliczne zajęcia nordic walking dla dorosłych. To propozycja dla osób, które ukończyły 35. rok życia. Zakłada cykliczne zajęcia z udziałem wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów w różnych miastach regionu Zagłębia Miedziowego. Uczestnicy nabywają bądź doskonalą podstawowe umiejętności marszu z kijami oraz uczestniczą w prelekcjach poświęconych technikom nordic walking i zasadom zdrowego odżywania. Innym realizowanym projektem są lekcje nauki pływania dla dzieci w wieku 5–10 lat. Zajęcia odbywają się w krytych pływalniach kilku miast regionu. Uczestniczy w nich (w jednej edycji) ponad 350 dzieci, które podstawowych umiejętności poruszania się w wodzie uczą się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z klubów pływackich regionu. Co istotne, zajęcia są dla dzieci bezpłatne, co sprawia, że są ogólnodostępne, niezależnie od sytuacji finansowej, w której znajdują się ich rodziny. Warto dodać, że pływanie to sport szczególnie polecany dzieciom. Pomaga zadbać o prawidłową postawę ciała i skorygować skrzywienie kręgosłupa. Dzięki tej dyscyplinie dziecko zdrowo się rozwija, jest sprawne fizycznie, ma dobrą kondycję oraz koordynację ruchową. Zajęcia w wodzie mają również bardzo pozytywny wpływ na układy oddechowy i krążeniowy. Do tej pory odbyło się 10 edycji zajęć nauki pływania, w których uczestniczyło ok. 3 tys. dzieci.

Ponadto w kilku miastach Zagłębia realizowane są zajęcia gimnastyki rekreacyjnej dla seniorów. Korzystają z nich osoby w wieku 55–80 lat. Ćwiczenia pozwalają wzmocnić mięśnie i stawy, a także zapobiegać problemom z pamięcią i koncentracją oraz słabemu krążeniu krwi.

W ramach programu EKO-Zdrowie przeprowadzono również inne projekty: zajęcia fitness dla osób w wieku 18–55 lat zmagających się z nadwagą, zajęcia piłkarskie dla 11 – i 12-letnich chłopców z udziałem szkoleniowców Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie. Warto dodać, że udział we wszystkich projektach programu EKO-Zdrowie jest bezpłatny.

Do kategorii profilaktyki zdrowotnej należy jeszcze dodać partnerstwo KGHM w inicjatywach związanych z Tygodniem Walki z Depresją. Wydarzenie swoim patronatem objęło 28 lokalnych samorządów i mediów. 120 mieszkańców Zagłębia skorzystało z darmowych konsultacji ze specjalistami, tysiące osób oglądało wykłady i rozmowy, a wydarzenie w mediach społecznościowych uzyskało zasięg 130 tys. użytkowników.•

Artykuł powstał we współpracy z KGHM Polska Miedź S.A.

O zdrowie trzeba dbać

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy