Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Na pewno

Wiesz o tym, że siedzisz na ropie?

Przed laty znalazłem znakomitą diagnozę, którą podzielił się ks. Franciszek Blachnicki. W roku świętowania setnej rocznicy jego urodzin odkurzam tę intuicję.

„Pewien człowiek w Teksasie był właścicielem gruntu. Ponieważ był ubogim pasterzem, trudno mu było wyżyć z tej ziemi – opowiadał Sługa Boży. – Któregoś dnia przyszli geologowie i odkryli złoża nafty. Nie powiedzieli jednak o tym temu człowiekowi, tylko zapytali go, czy nie sprzedałby swej ziemi. Sprzedał i nawet był zadowolony. A potem na dawnym jego gruncie zaczęto wiercić i wydobyto niesłychanie bogate złoża ropy naftowej. Nabywcy gruntu stali się multimilionerami, a on nadal żył w biedzie, bo nie wiedział, jakie posiadał skarby”.

„Przymiotem wiary - przypomniał Blachnicki – jest pewność. Jeżeli ktoś zaczyna wątpić, to schodzi z płaszczyzny wiary. Wiara łączy się z pewnością. Dlaczego? Bo… Bóg tak powiedział. Moja postawa wobec Niego może się wyrażać tylko w wierze, która nie dopuszcza żadnych wątpliwości. Gdybym dopuścił wątpliwość, odrzuciłbym autorytet Boga. Byłoby to przypuszczeniem, że może On kłamać, być niewiarygodny”.

„Wiara jest poręką dóbr, których się spodziewamy” – czytam w Liście do Hebrajczyków (Hbr 11, 1). Biblia Warszawska tłumaczy ten fragment jeszcze dosadniej: „A wiara jest PEWNOŚCIĄ tego, czego się spodziewamy”.

Jedynym z najważniejszych zdań, jakie usłyszałem w życiu, było stwierdzenie emerytowanego nowojorskiego strażaka Donalda Turbitta, założyciela „Mężczyzn św. Józefa”, który podczas naszej rozmowy w Nysie rzucił: „Chrześcijanin coś ma, zanim jeszcze to ma”. Dziękuje za coś, czego jeszcze nie widzi. W ciemno. Dlaczego? Bo On tak powiedział.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza