Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Administrator na trudne czasy

Jeśli władze białoruskie sądziły, że usuwając abp. Kondrusiewicza, zapewnią sobie wpływ na miejscowy Kościół, nominacja jego następcy rozwiała wszelkie wątpliwości. Papież wskazał na kapłana uformowanego w podziemnym seminarium, znanego z niezależności i gorliwej pracy duszpasterskiej.

Administratorem apostolskim sede vacante archidiecezji mińsko-mohylewskiej został bp Kazimierz Wielikosielec, biskup pomocniczy diecezji pińskiej. To hierarcha znany i szanowany na całej Białorusi. Pochodzi ze wsi Starawola w rejonie prużańskim, który w okresie międzywojennym leżał w województwie poleskim. Urodził się w maju 1945 r. w bardzo katolickiej rodzinie. Kiedy ostatecznie zostało przesądzone, że te tereny pozostaną w Związku Sowieckim, władza od razu uderzyła w Kościół. Zamykano świątynie, a kapłanów, którzy nie zdecydowali się wyjechać do Polski, represjonowano. We wsi Starawola nie było kościoła. Do najbliższego, odległego od rodzinnej wsi o 60 km, ojciec wiózł Kazimierza na rowerze. Do Pierwszej Komunii św. przystąpił w wieku 10 lat w kościele w Kobryniu. Także później jego wiara hartowała się w trudnych warunkach. Jednym z jego wychowawców był ks. Michał Woroniecki, pasterz niezłomny, który przeszedł łagry w Kazachstanie, a później przez 34 lata był proboszczem parafii w Różanej w obwodzie brzeskim.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego