Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pamięć i zobowiązanie

Dla wielu o. Maciej Zięba był nie tylko przewodnikiem duchowym, ale także autorytetem, kimś kochanym i szanowanym. Pozostawił wielki dorobek intelektualny, ale i zobowiązanie do kontynuacji jego poszukiwań na drogach wiary, nadziei, miłości.

Jego zasługi dla promowania nauczania społecznego Jana Pawła II są nie do przecenienia. Nie powinny być także zapomniane jego poświęcenie i odwaga osobista w czasach komunizmu. Pochodził z Wrocławia, gdzie urodził się w 1954 r. Wychował się w inteligenckiej rodzinie pracowników naukowych – wybitnego fizyka i polonistki. Studiował fizykę. Porzucił dobrze zapowiadającą się karierę naukową, upewniwszy się w swym powołaniu kapłańskim, które zaprowadziło go w sierpniu 1981 r. do dominikanów. W rodzinnym mieście zmarł 31 grudnia 2020 r.

Dostępne jest 17% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego