Nowy numer 17/2024 Archiwum

Spięty kark i ból szyi

Izolacja, zdalne nauczanie, siedzący tryb życia i ograniczenie aktywności ruchowej mogą powodować silne, bolesne napięcie szyi i karku. Jak sobie z nimi radzić?

Nie jest to proste. Po kilku godzinach w pozycji siedzącej możemy odczuwać ból szyi, karku, okolic łopatek, ramion czy głowy. Na taki stan ma wpływ kilka czynników. Najbardziej powszechna jest nieprawidłowa postawa ciała przy pracy. Może być ona spowodowana siedzeniem na nieodpowiednio dobranym do naszego wzrostu krześle. Siedząc, powinniśmy mieć nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym, tak aby stopy swobodnie przylegały do podłogi. Kolejnym elementem jest wysokość biurka. Zbyt wysokie lub za niskie będzie na nas wymuszać przyjmowanie nieodpowiedniej postawy. Z innych rzeczy wymienić można jeszcze oświetlenie, układ ekranu komputera, nieodpowiednio dobrane do wady wzroku szkła w okularach. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepiej dobrane sprzęty nie zastąpią dobrych nawyków i pracy w prawidłowej pozycji.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek