Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W najnowszym GN: Pytania o miłość

Bywa, że miłość boli. Czy na końcu czasów Chrystus zapyta właśnie o nią? Czy na sądzie ostatecznym trzeba się będzie ze wszystkiego wytłumaczyć?

Gość Niedzielny 47/2020
Gość Niedzielny

 

Pieniądze to za mało [Maciej Kalbarczylk]

System pomocy dla osób niepełnosprawnych wymaga reformy. Powtarzające się od lat protesty osób niepełnosprawnych dowodzą, że polskie państwo ma jeszcze wiele do zrobienia w sprawie pomocy tej grupie. Co trzeba zmienić? Maciej Kalbarczyk w najnowszym „Gościu” przygląda się kilku zagadnieniom, na które w ostatnim czasie zwrócili uwagę eksperci i przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.

 

Prawda wyzwala [Jacek Dziedzina]

Od ponad tygodnia osoba kard. Stanisława Dziwisza ponownie jest w centrum uwagi nie tylko mediów, ale i katolików. Dla wielu ludzi bolesne jest zmierzenie się z pytaniami, na które sam kardynał jak dotąd nie chciał lub nie umiał przekonująco odpowiedzieć: czy miał wpływ na blokowanie przepływu ważnych informacji do Jana Pawła II i czy tym samym miał udział w tuszowaniu skandali pedofilskich i innych seksualnych nadużyć z udziałem duchownych, a jeśli tak, to na ile było to działanie świadome, a na ile będące wynikiem naiwności czy nadmiernego zaufania do oskarżanych i braku zaufania do świadków. Kościół i świat potrzebują dziś i domagają się wyjaśnienia jego prawdziwej roli u boku świętego papieża.

 

Bolesna sprawa [Andrzej Grajewski]

Surowe kary nałożone przez Stolicę Apostolską na emerytowanego metropolitę wrocławskiego nie powinny zamknąć sprawy. „Kościół w Polsce ma prawo wiedzieć, co sprawiło, że u kresu życia hierarcha mający historyczne zasługi w czasach Solidarności został osądzony tak surowo. Jeśli z całej tej sprawy ma płynąć nauka na przyszłość, powinniśmy poznać prawdę, nawet jeśli jest gorzka i bolesna” - pisze Andrzej Grajewski.

 

Klient nie chce krawata [Jakub Jałowiczor]

Sklepy stacjonarne są zamknięte, a ponad połowa kupujących przez internet odsyła towar. Pandemia silnie uderzyła w sprzedawców odzieży, zwłaszcza tej eleganckiej. W przypadku której spadek sprzedaży wynosi ponad 60 proc. W czasie lockdownu klienci nie potrzebują nowych garniturów czy garsonek. Tymczasem pracownicy szwalni z Azji mówią, że muszą mniej jeść, bo po obniżeniu pensji nie wystarcza im na życie. Polscy producenci też nie mają powodów do radości.

 

Stany Katolickie Ameryki? [Jacek Dziedzina]

O zwycięstwie Joego Bidena zdecydowały m.in. katolickie głosy z północno-wschodnich stanów. Czy Partia Demokratyczna ponownie staje się „naturalnym środowiskiem” amerykańskich katolików? - zastanawia się Jacek Dziedzina. Największy odpływ elektoratu katolickiego do republikanów nastąpił w erze Ronalda Raegana. Od paru lat jednak obserwuje się stopniowy powrót amerykańskich katolików do „swojej” partii. Dlatego ta tendencja więcej mówi o stanie katolicyzmu w USA niż o samych kandydatach.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy