Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Polska jak malowanie

Gdy nie mieliśmy własnego państwa, to właśnie sztuka budziła świadomość narodową. Wystawa „Polska. Siła obrazu” dowodzi, że malarze XIX wieku ukształtowali na wiele pokoleń nasz sposób myślenia o ojczyźnie.

Rzadko się zdarza, żeby na jednej wystawie zawisło obok siebie tyle dzieł najwyższej klasy, kojarzonych nawet przez tych, którzy malarstwem niespecjalnie się interesują. Ale ekspozycja „Polska. Siła obrazu”, którą można oglądać obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest niezwykła nie tylko pod tym względem. Pokazuje bowiem, jak malarstwo z XIX wieku, a więc z czasu, kiedy Polski nie było na mapie Europy, ukształtowało naszą narodową wyobraźnię.

Dostępne jest 37% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego