Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wspomnienia na tapecie

Bogusław Lustyk miał zaledwie cztery lata, kiedy wybuchło powstanie warszawskie. Jednak to wydarzenie znacząco wpłynęło na jego późniejszą twórczość artystyczną.

Na Krakowskim Przedmieściu przed kościołem sióstr wizytek, na zbudowanej z drewnianych palet symbolicznej barykadzie, zawieszono rysunki przedstawiające kobiety walczące o wolną Warszawę. Jedna z nich ma na głowie hełm, druga czepek pielęgniarski, pozostałe różnią się od siebie właściwie tylko fryzurą. Na ich twarzach maluje się zawziętość, upór w dążeniu do celu. Portretom towarzyszy krótki cytat z wiersza Józefa Szczepańskiego: „Dziś idę walczyć, Mamo”.

Dostępne jest 5% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w Akademickim Radiu UL Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracował z kwartalnikiem „Fronda Lux”, „Teologią Polityczną Co Miesiąc”, portalami plasterlodzki.pl i bosko.pl. Publikował także w miesięczniku „Koncept”. Interesuje się muzyką i szeroko pojętą kulturą. Jego Obszar specjalizacji to kultura, sprawy społeczno-polityczne, tematyka światopoglądowa, media.

Kontakt:
maciej.kalbarczyk@gosc.pl
Więcej artykułów Macieja Kalbarczyka