Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ten człowiek 40 lat temu wymyślił nazwę "Solidarność"

Słowo „solidarność” było jednym z motywów przewodnich sierpniowych strajków - pisał wspominając 17 września 1980 Karol Modzelewski.

Biografia Karola Modzelewskiego, łącząca pracę naukową i działalność społeczną z aktywną walką z reżimem komunistycznym jest przykładem, jak różne były rodowody  działaczy „Solidarności”.

Urodzony 23 listopada 1937 roku w Moskwie Karol Modzelewski już na początku swojej drogi był działaczem społecznym. Początek jego działalności opozycyjnej wiąże się z rolą założyciela i animatora Politycznego Klubu Dyskusyjnego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1965 roku z Jackiem Kuroniem napisał słynny „List otwarty do członków POP PZPR i do członków uczelnianej organizacji ZMS przy Uniwersytecie Warszawskim”, co poskutkowało represjami i karą więzienia. Należał do „Solidarności” od września 1980 r., był członkiem prezydium MKZ i wiceprzewodniczącym Komitetu Założycielskiego we wrocławskich placówkach PAN.  17 września 1980 r.  reprezentował Wrocław na ogólnopolskiej konferencji przedstawicieli MKZ w Gdańsku, gdzie zadecydowano o przyjęciu nazwy „Solidarność”.

To tylko fragment artykułu. Więcej o genezie nazwy NSZZ "Solidarność" dowiesz się w serwisie specjalnym "Twarze Solidarności".

ZOBACZ TAKŻE:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy