Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Złoto na kamieniu

Gdzie złoto rodzi się na kamieniu? Wedle starej przepowiedni – w niewielkiej osadzie na ziemi sądeckiej. Przepowiednia to zrealizowana. Co więcej, w Kamiannej można spotkać współczesnego Midasa, który wszystko, czego dotknie, przemienia w... miód.

Osiem tysięcy lat temu prymitywna ręka narysowała na ścianie jaskini Cuevas de la Araña w Walencji kobietę wybierającą miód z dziupli z rojem pszczół. To prawdopodobnie pierwsza podobizna tych owadów wraz z nieodłącznym ich towarzyszem – człowiekiem. Czy autor rysunku zdawał sobie sprawę, że bartnik, czyli ktoś, kto z wysoko położonej dziupli wybiera miód, stanie się pszczelarzem – hodowcą i przyjacielem tych owadów? Zapewne nie. A już na pewno nie podejrzewał, że osiem tysięcy lat później naukowcy stwierdzą, że pszczoły mają zablokowany kod genetyczny i dlatego nie podlegają prawom ewolucji. I że pszczelarze będą mieli swój dom. W Kamiannej, czyli stolicy polskiego pszczelarstwa, jak czytam na stronie Polskiego Związku Pszczelarskiego. Królową tu jest miododajna pszczoła. Królowanie to trochę dziwne, bo pszczoły raczej służą. Nie tylko człowiekowi.

Dostępne jest 7% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, zastępca dyrektora Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka