Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Siła mitu

Hiszpańska inkwizycja – najczarniejsza z czarnych kart w historii Kościoła, symbol terroru, okrucieństwa, ciemnoty. Czy to możliwe, by średnio wydawała rocznie mniej wyroków śmierci, niż obecnie wykonuje się w Stanach Zjednoczonych?

Oczywiście każde zjawisko historyczne należy oceniać w kontekście epoki, w której istniało. Dziś nas oburza, jak można było stawiać przed sądem, a nawet karać śmiercią ludzi za ich poglądy i wierzenia. Inkwizycja działała jednak w czasach, w których herezja, nie tylko w krajach katolickich, była uznawana za najgorsze przestępstwo. Tysiące ludzi ginęły podczas toczonych wówczas wojen religijnych, a publiczne egzekucje uważano za coś normalnego. Jeśli inkwizycja hiszpańska, istniejąca od 1480 do 1834 roku, wyróżniała się czymś szczególnym na tle ówczesnych sądów, to profesjonalizmem i… łagodnością.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy