Liverpool oszukał przeznaczenie

Żaden równie mocny i utytułowany europejski zespół nie czekał na mistrzostwo tak długo jak FC Liverpool. Trzy dekady posuchy zostały przerwane w imponującym stylu.

Jest 36. kolejka Premier League, końcówka sezonu 2013/2014. Liverpool po jedenastu zwycięstwach z rzędu prowadzi w tabeli, pewnym krokiem zmierza po mistrzostwo. W drugiej połowie meczu z Chelsea Steven Gerrard – kapitan i legenda klubu – wpada w poślizg i traci piłkę. Kontratak Chelsea kończy się golem, a mecz porażką 2:0. Tydzień później Liverpool remisuje z Crystal Palace – ligowym średniakiem. Na kolejkę przed końcem na prowadzenie wychodzi Manchester City i zdobywa tytuł. Od tego momentu kibice ze stadionu Anfield zaczęli wierzyć w fatum ciążące nad drużyną. Od 1990 r. ich zespół nie mógł wygrać ligi. Przekonanie o wyjątkowym pechu wzmocniło się w minionym sezonie. Liver- pool zdobył wtedy rekordową w historii liczbę punktów, która nie wystarczyła do mistrzostwa. 24 czerwca 2020 r. zakończyło się jednak 30 lat czekania. Liverpool na 7 kolejek przed końcem zapewnił sobie mistrzostwo, rozbijając Crystal Palace, które 7 lat wcześniej rozwiało marzenia o triumfie. Po latach obecny skład Liverpoolu będzie wspominany jako jeden z najlepszych zespołów w historii angielskiej piłki. Ale i tak długi okres wyczekiwania na tytuł, naznaczony bolesnymi potknięciami, nadaje tegorocznemu triumfowi nieco futbolowego romantyzmu.

Dostępne jest 27% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.