Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wskazówka od św. Katarzyny: Kto wiernie słucha Boga, zadziwi świat

Bohaterką okładki nowego „Gościa” jest święta Katarzyna ze Sieny. W okresie pandemii przeżywamy jej wspomnienie, kobiety bardzo radykalnie ufającej Bogu i podejmującej zdroworozsądkowe decyzje, żyjącej w czasach zarazy jak i zarazy toczącej Kościół.

Numer 17. ukazał się bez dodatków diecezjalnych, których drukowanie jest obecnie niemożliwe. Dostarczany jest również do parafii – z zachowaniem jak najsurowszych zasad bezpieczeństwa.

Gorąco polecamy też opcję – zdobądź "Gościa" bez wychodzenia z domu. Podobnie jak w minionych tygodniach proponujemy skorzystanie z kilku wariantów. Sprawdźcie tutaj.

Gość Niedzielny 17/2020
Gość Niedzielny

 

Ks. Adam Pawlaszczyk w tekście wstępnym do nowego numeru GN pisze:

Nie da się zaprzeczyć: święta Katarzyna, która na okładce „Gościa Niedzielnego” wskazuje na Europę (jest jej patronką!), była kobietą wybitną. Uparta od dzieciństwa, kiedy to ogoliła głowę na łyso, żeby tylko dotrzymać ślubu miłości do Chrystusa i nie dać się wydać za mąż, w dorosłym życiu doradzała papieżom. „Cóż wam po wiedzy, z którą się tak obnosicie, skoro nie czyni was ona lepszymi” – śmiało zapytała... inkwizytorów. Za jej sprawą zakończył się czas rezydowania papieży w Awinionie. I stało się to w naprawdę przejmujących okolicznościach, gdy życzliwi doradzali Ojcu Świętemu, aby tego nie robić, argumentując to tym, że rzymianie papieża otrują. Katarzyna odpowiadała, że apteki awiniońskie też pełne są trucizn. Zbyt racjonalna? Zbyt w tym stanowcza i uparta? Jednocześnie mistyczka, pełna żaru miłości do Chrystusa, przeżywająca mistyczne uniesienia i przekonana, że jej naturą jest ogień. Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła, a Jan Paweł II włączył do grona patronów Europy. Czas pandemii jest dobrym momentem, by sobie o tym przypomnieć. Katarzyna naprawdę ma współczesnej Europie wiele do powiedzenia. Może należałoby pozwolić jej mówić głośniej? Zwłaszcza to, że należy postępować rozumnie i jednocześnie nie tracić zaufania do Boga?

W "Gościu" także:

  • Niewinny [Jakub Jałowiczor]
    Kardynał George Pell spędził w więzieniu 404 dni, zanim sąd oczyścił go z zarzutu pedofilii. Wyrok jest ostateczny, ale liberalne media nie składają broni. Wygląda więc na to, że kard. Pell, choć wygrał batalię sądową, nieprędko będzie mógł odpocząć. Prawdopodobnie nie wróci już na żadne stanowisko w Stolicy Apostolskiej.
  • Ile nadziei w Kościele? [Szymon Babuchowski]
    W całym kraju mnożą się kościelne inicjatywy pomocy potrzebującym. Środki ochronne zamówione przez Caritas dla polskich szpitali, jałmużna postna księży archidiecezji katowickiej, abp Grzegorz Ryś ofiarujący środki swojej archidiecezji, inicjatywa abp. Józefa Kupnego, by tworzyć „parafialne tarcze antykryzysowe”, siostry dominikanki, które pojechały służyć podopiecznym domu pomocy społecznej – to tylko niektóre formy obecności polskiego Kościoła wśród potrzebujących w czasach pandemii.
  • Tak mówi Pan! [Marcin Jakimowicz]
    26 kwietnia odbędzie się czwarty Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. W tym roku ze względu na pandemię i opustoszałe kościoły cała akcja przeniesie się ze świątyń do naszych domów. „Od lat stara się ona pomóc Janowi Kowalskiemu zachwycić się konkretnym fragmentem słowa Bożego i podpowiedzieć mu, że odpowiada on na jego wątpliwości i pytania” - pisze Jakimowicz.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy