Nowy numer 17/2024 Archiwum

W pół drogi do śmierci

Bóg wycenił mnie najwyżej. I zgodził się sam zapłacić tę stawkę.

Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic. Lecz On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści (...). Jak Baranek na rzeź prowadzony...

Wielu skazańców nie docierało na wzgórze śmierci. Tracili siły i umierali po drodze. W pół drogi do śmierci.

W "Pasji" Mela Gibsona jest scena, gdy Jezus, upadając pod krzyżem, widzi twarz szatana. Już ją kiedyś widział. Gdy po czterdziestu dniach postu na pustyni odczuł głód, szatan natychmiast pojawił się, by Go kusić. Teraz przychodzi pokusa, by nie wstać z ziemi, pozwolić, by to wszystko już tu się skończyło. Jako Bóg potrafił przenosić góry. Jako człowiek nie umiał podnieść z ziemi własnego ciała. Jako Bóg przesuwał morza. Teraz potyka się o niewielki kamień.

Szatan zawsze wkracza w to, co w nas słabe. Depresja, choroba, utrata pracy, lęk przed przyszłością. Na gruncie cierpienia zły duch znajdzie szczelinę, by wsączyć w nasze serca truciznę; zachwiać wiarę w miłość Boga, w Jego obecność w każdych okolicznościach życia; zburzyć nasze zaufanie do Niego. Ile razy doświadczam takiego "w pół drogi do śmierci"...

Jezus dobrowolnie wyrzekł się swojej Boskiej mocy, by w pełni towarzyszyć mi w mojej słabości. Dlaczego potężny Bóg wybrał takie rozwiązanie na zbawienie człowieka? To tajemnica. Autonomiczna decyzja Wszechmogącego. On jest w samym centrum każdego cierpienia. Doświadczył je na sobie. Ludzki ból przeniknął Go do szpiku pogruchotanych kości. Umarł za każdego z nas. Za Ciebie. Za mnie. Co więcej, zrobiłby to jeszcze raz - tyle razy, ile trzeba by było, bym wreszcie uwierzyła Jego miłości.

Bóg wycenił mnie najwyżej. I sam zgodził się zapłacić tę stawkę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Aleksandra Pietryga

Redaktorka Gosc.pl

Absolwentka studiów teologicznych na Uniwersytecie Opolskim i podyplomowych studiów dziennikarskich w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie. Pracowała w szkolnictwie, a także instytucjach zajmujących się problemami rodzin. Od studiów publikowała w prasie lokalnej Górnego Śląska i Śląska Opolskiego, a także w mediach katolickich. Była zawodowo związana z portalami internetowymi: Opoka.fm i Opoka.tv. Współautorka (razem z ks. Markiem Dziewieckim) audiobooka "Uzależnienia. Jak je pokonać? Jak się przed nimi chronić?". W "Gościu" od 2010 roku. Interesuje się psychologią i teologią duchowości. Uwielbia czytać książki, jeździć na rowerze i gotować. Jej obszar specjalizacji to rodzina i wiara.

Kontakt:
aleksandra.pietryga@gosc.pl

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji