Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zielone i dzikie na zdrowie

Rosną w rowach, pod lasami, a także w przydomowych ogródkach, gdzie z reguły są niechcianymi gośćmi. Pokrzywa i podagrycznik to niedoceniane chwasty.

Gdy pojawiają się w ogrodzie, zazwyczaj są z zapałem wyrywane. Zarastają miejsca przy ogrodzeniach, nieużytki, skraje lasów czy łąk lub rowy. Są niewymagającymi roślinami lubiącymi półcień. Rosną obok siebie, tworząc spore, rozprzestrzeniające się kępy. Szybkie rozrastanie dotyczy szczególnie podagrycznika. Wystarczy zostawić w ziemi niewielki kawałek korzenia, a chwast znowu się pojawi, zarastając spory obszar. Pokrzywa, choć w ostatnich latach nieco bardziej doceniana, też jest niemile widziana w ogrodach. W nadchodzącym sezonie późnowiosennym i letnim, zanim zabierzemy się za wyrywanie wspomnianych chwastów, warto wiedzieć, że są to zdrowe i smaczne rośliny. Zawierają więcej witamin i związków mineralnych niż kupowane w sklepach zielone jarzyny. Warto to wykorzystać, przy okazji próbując nowych smaków i możliwości wykorzystania ich w kuchni. Będzie ciekawie, dziko i zdrowo.

Dostępne jest 55% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek