Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W czasie inwazji

W tym czasie inwazji koronawirusa najbardziej martwi mnie, że wmówiono nam, że nie warto się do Boga uciekać o pomoc. Bo jak inaczej rozumieć ograniczenie dostępu do przyjmowania Komunii Świętej?

Chleb ludzie kupują i kupować będą, a największy cud tu, na Ziemi - Chleb Żywy, Ciało Chrystusa - zostaje ograniczony w przyjmowaniu z obawy na okoliczności sprzyjające zarażeniu. To Bóg już przestał działać cuda, leczyć, uzdrawiać, podnosić, uspokajając lęk? To Eucharystia nie jest największym lekarstwem, kawałek ciała Umęczonego, mięśnia serca na białym płótnie w Sokółce? Że niby na odległość da się głód Boga zaspokoić, przyjmując Komunię wirtualnie, duchowo... W czasach zarazy ludzie zamieniają się w zarażone przedmioty, których trzeba się pozbyć, lepiej zakopać je w ziemi, odciąć drogę wirusom. Potrzeć klamki, zatrzeć ślady obecności tych, którzy niosą chorobę. Wystraszeni, z załamanymi nad głową dłońmi medycyny, która kolejny raz przyznaje, że ma granice, sami skazujemy się na pustkę, którą bez obecnego, żywego Boga może wypełnić tylko strach. Komunia Święta zawsze dodawała mocy, więc przyznajmy, że jej potrzebujemy, że to jest pierwszy pokarm, bez którego nie da się żyć. I umierać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych