Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jak oczyścić grzyby do suszenia, a jak do zamrożenia lub bezpośredniego spożycia?

Prawidłowy sposób przygotowania zebranych grzybów jest zależny od tego, jakie ma być ich przeznaczenie.

Przełom lata i jesieni to tradycyjnie czas, w którym na naszych stołach królują leśne grzyby. Po powrocie do domu z koszem pełnym prawdziwków, podgrzybków czy kurek, czeka nas jeszcze oczyszczenie i przygotowanie grzybów do spożycia lub przechowania. Warto pamiętać o zasadach przygotowania grzybów, bo są one różne w zależności od przeznaczenia tych darów lasu.

Niezależnie od tego czy grzyby chcemy mrozić, suszyć, marynować czy jeść od razu, należy je oporządzić możliwie jak najszybciej. Najlepiej w ciągu doby od przyniesienia zbiorów z lasu. W przeciwnym razie mogą się zepsuć. Pierwszym krokiem jest posegregowanie zbiorów według gatunków. Następnie należy je oczyścić. Na tym etapie musimy już wiedzieć jaki będzie ich dalszy los, ponieważ grzyby przeznaczone do suszenia czyścimy inaczej niż te, które planujemy zjeść "na świeżo", zamarynować czy zamrozić.

Jeśli chcemy nasze zbiory suszyć, musimy pamiętać, że czyścimy grzyby bez użycia wody. Jedynie przecieramy je ściereczką, trwalsze zabrudzenia zdrapujemy nożykiem i na koniec odcinamy spód nogi oraz ewentualne nadpsute miejsca.

Jeśli jednak przeznaczeniem naszych grzybów ma być marynata, mrożenie lub spożycie w najbliższym czasie, warto na początku czyszczenia opłukać je w wodzie z największych zanieczyszczeń. 

W przypadku suszenia pamiętajmy, że grzyby powinny być pokrojone w cienkie paski. Ważną zasadą przy mrożeniu grzybów jest wcześniejsza obróbka cieplna. Dotyczy to szczególnie jadalnych grzybów blaszkowych (np kurki), które zamrożone na surowo mogą zgorzknieć. Należy je poddusić, dopóki nie zmiękną, albo delikatnie podsmażyć.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy