Nowy numer 13/2024 Archiwum

W sanktuarium w Licheniu stanął zmodyfikowany pomnik papieża

Pomnik Jana Pawła II - już bez klęczącego przed papieżem b. kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej - zainstalowano w sanktuarium w Licheniu Starym. W czerwcu pomnik został usunięty sprzed tamtejszej bazyliki.

Sprawa ma związek z filmem dokumentalnym braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. Znalazła się w nim m.in historia kapłana, który w latach 1966-2004 pełnił funkcję kustosza sanktuarium.

Przedstawiciele sanktuarium potwierdzili PAP w piątek, że pomnik papieża w zmodyfikowanej wersji wrócił na miejsce. Nie chcieli szerzej komentować sprawy.

W maju, tuż po premierze filmu, pomnik Jana Pawła II został zasłonięty. Monument przedstawiał papieża, który z rąk klęczącego kustosza sanktuarium otrzymuje makietę świątyni.

Rzecznik prasowy Zgromadzenia Księży Marianów ks. Piotr Kieniewicz informował w czerwcu PAP, że "zgodnie z decyzją ks. prowincjała rozpoczęto prace przy modyfikacji pomnika Ojca Świętego, polegające na usunięciu postaci kapłana ofiarowującego makietę świątyni papieżowi".

Ks. Kieniewicz powiedział też, że z terenu bazyliki sukcesywnie będą usuwane miejsca, w których widnieje wizerunek b. kustosza. Rzecznik zastrzegł, że w działaniu tym "nie chodzi o pisanie historii Lichenia na nowo".

Poświęcenie i odsłonięcie pomnika odbyło się w 1999 r.

W maju, odnosząc się do oskarżeń formułowanych wobec kapłana, Zgromadzenie Księży Marianów zapewniło, że zgłoszone przypadki zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej w trybie określonym przez prawo kościelne, a kapłan "decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej".


Tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl.

Dostajemy sporo wiadomości od Was, Drodzy Użytkownicy serwisu „Gościa”, dotyczących kultury języka w dyskusji pod artykułami. Zależy nam, podobnie jak Wam, aby stworzyć dobre miejsce spotkań. A nawet więcej – wspólnotę spotkań. Ktoś kiedyś powiedział, że wspólnota to strumień życia. W tej genialnej intuicji kryją się dwie cechy każdej wspólnoty. Po pierwsze jej członkowie mają wspólne źródło. Po drugie zmierzają w tym samym kierunku.

Gorąco zachęcamy Was do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl. Wierzymy, że razem uda nam się stworzyć w ten sposób wspólnotę spotkań, wolną od hejtu czy podszytych agresją słownych zaczepek.

Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy, a także uzyskanie dostępu do wybranych treści i serwisów specjalnych. Treści premium wkrótce będzie się pojawiać coraz więcej.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy