Nowy Numer 16/2024 Archiwum

I wystarczy

Chrześcijanin coś ma, zanim jeszcze to ma. Potrafi dziękować w ciemno. „Panie, wierzę w to, ale… zaradź mojemu niedowiarstwu”.

„Kiedy w naszym życiu czujemy się źle, przeżywamy duchowe ciemności czy nawet rozpacz, powtarzajmy za św. Franciszkiem z Asyżu: »Bóg istnieje i to wystarczy«!” – powiedział o. Raniero Cantalamessa 7 grudnia do papieża i pracowników Kurii Rzymskiej w czasie rekolekcji adwentowych.

„Bóg istnieje i to wystarczy”.

„Wiara to 24 godziny na dobę niepewności minus 1 minuta nadziei” – mawiał Andre Frossard. Jest skokiem w ciemno. Dziękczynieniem z pustymi rękami. Wołaniem w ciemności. Całe nasze życie jest przechodzeniem z kryzysu w kryzys. To normalne. Oblubienica więdnie z tęsknoty za Oblubieńcem.

Wielokrotnie cytowałem słowa Donalda Turbitta, emerytowanego nowojorskiego strażaka, założyciela ruchu Mężczyźni Świętego Józefa, który powiedział mi kiedyś: „Chrześcijanin coś ma, zanim jeszcze to ma”. Co to znaczy? Potrafi dziękować w ciemno. Ogłaszać to, że słowo Boże jest prawdą, choć świat i wszystkie okoliczności przyrody krzyczą, że to jedna wielka pobożna metafora.

Jak genialna jest intuicja ojca opętanego chłopca, który słysząc od Jezusa, że „wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy”, z rozbrajającą szczerością odpowiada: „Wierzę, zaradź memu niedowiarstwu!” (Mk 9,24).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza