Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wraz z mężem złożyli ślub dozgonnej czystości

Po śmierci męża pozostała w Rzymie. Podobnie jak jej matka, Katarzyna doznawała objawień.

Katarzyna Szwedzka urodziła się w 1330 r. W dzieciństwie oddano ją do internatu cystersek, gdzie otrzymała pełne wykształcenie i religijne wychowanie. Po wyjściu z klasztoru została wydana za szlachetnego rycerza, Edgarda z Kyren. Oboje złożyli ślub dozgonnej czystości. 

W roku 1350 św. Katarzyna udała się wraz z matką, św. Brygidą, do Rzymu z okazji roku jubileuszowego dla zyskania odpustu zupełnego. Podczas pielgrzymowania otrzymała wiadomość o śmierci męża. Pozostała więc z matką w Rzymie, oddana dziełom pobożnym i miłosiernym. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 



Katarzyna zmarła w 1380 roku. Liczne łaski, jakie wierni otrzymali na jej grobie w Vadstena, skłoniły naród szwedzki do starania się o jej kanonizację. Przejście Szwecji na protestantyzm przerwało te starania. Kult ostatecznie zatwierdził papież Innocenty VIII w 1489 roku. Kiedy nastał protestantyzm, w Szwecji zaczęto niszczyć ślady katolicyzmu. Zaginęły wtedy relikwie św. Katarzyny. 

Katarzyna jest patronką Szwecji, a także ludzi dotkniętych niepowodzeniami. W ikonografii ukazywana jest z kielichem w dłoni.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy