Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pielgrzym za pokutę

Niezwykła historia byłych więźniów, którzy udali się w pokutną pielgrzymkę, wkrótce na DVD. Ty też możesz wesprzeć to dzieło.

Przeszli razem 4000 km. Mężczyźni z przestępczą przeszłością, którzy postanowili zerwać ze swoim dawnym życiem. Jeden z nich, Roman, dawny przemytnik ludzi i elektroniki, zaczął pisać ikony i chodzi pieszo po świecie. Rozwiedziony ojciec dwudziestoletniej córki, który próbuje odpokutować błędy przeszłości, chce się w ten sposób, jak sam mówi, „przeczołgać, przepalić, w sobie coś zniszczyć”.

Dwaj mężczyźni pokonali – tam i z powrotem – dystans dzielący Głogowiec, małą wieś w centrum Polski, od Moskwy. Przez ponad trzy lata w trasie, podczas przygotowań i w codziennym życiu towarzyszył im z kamerą reżyser Paweł Jóźwiak-Rodan. Efektem tej wspólnej drogi jest film „Pielgrzym”. – Warto zobaczyć, bo to dobry, ciekawy film, zobaczony okiem utalentowanego człowieka – mówi o obrazie Krzysztof Zanussi.

Dziś na portalu PolakPotrafi.pl ostatni dzień zbiórki, która pozwoli na wydanie tego filmu na DVD. Zgromadzone dotąd środki wystarczą już na wydanie filmu, ale organizatorzy starają się zrobić to w jak najlepszej formie i zapewnić obrazowi dobrą dystrybucję. Być może uda się też wydać dodatek w postaci wersji reżyserskiej filmu.

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego