Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Potrzeba kultury

Zamiast spychać kulturę na margines, warto stworzyć miejsca przyjazne dla jej odbioru.

W dzielnicy, w której się wychowałem, powstał niedawno dom kultury. Nowoczesny, przeszklony budynek z trawiastym dachem i przestronną salą koncertową. I nagle okazało się, że pośród robotniczych osiedli, za które nikt nie dałby złamanego grosza, istnieje ogromne zapotrzebowanie na wydarzenia kulturalne. Przyjeżdżają tam artyści znani i mniej znani, ale – bez względu na to – sala bardzo często wypełnia się do ostatniego widza.

To tylko jeden z obrazków, w skali mikro ilustrujący zjawisko, które w większym wymiarze widać chociażby na przykładzie nowej siedziby katowickiego NOSPR-u. Czy warto było inwestować w nowoczesną salę koncertową, o której mówi się, że ma najlepszą akustykę w Europie? Widząc oblężenie, jakie przeżywa ten budynek przy okazji każdego niemal koncertu, trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości. A jeszcze niedawno starano się nam wmówić, że muzyka klasyczna to coś, co zainteresować może jedynie wąskie elity.

Jak widać na załączonym obrazku, potrzeba kultury, także tej wysokiej, w narodzie istnieje, tylko trzeba tę kulturę w odpowiedni sposób podać. Nie spychać na margines, do katakumb, ale stworzyć miejsca przyjazne do jej odbioru. Mieć pomysł na jej sprzedanie, choćby przez tworzenie dzieł „z pogranicza”, takich jak połączenie brzmienia orkiestry z poezją (sic!) rapera Miuosha (bilet na taki koncert w NOSPR-ze chciało kupić ostatnio 120 tysięcy osób – jak tak dalej pójdzie, trzeba będzie wynająć Stadion Narodowy). Do teatru też wcale nie trzeba przyciągać widzów pornografią. Wystarczy dobre miejsce, pasja twórców i głowa pełna pomysłów.   

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego