Nowy Numer 16/2024 Archiwum

To niemożliwe

Czy to możliwe, by jedna wspólnota zafundowała ludziom niemal osiem tysięcy kolacji w dobrych restauracjach, płacąc za nie z dziesięcin?

„Historia pokazuje jasno: jeśli chrześcijaństwo nie promieniuje, to nie dlatego, że napotyka w świecie opór, ale dlatego, że zabrakło mu gorliwości i świętości. – powiedział mi przed laty Pierre Marie Delfieux, założyciel Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich – Gdy sól straci smak, nadaje się do wyrzucenia”.

Zrobiłem eksperyment. Czworo znajomych zapytałem, czy to możliwe, by jedna wspólnota zdecydowała się zafundować ludziom niemal osiem tysięcy kolacji w dobrych restauracjach, płacąc za nie z dziesięcin. Troje znajomych pokręciło głowami: takie rzeczy się nie dzieją, „za darmo – umarło”, wszyscy myślą jedynie o tym, jak związać koniec z końcem.

A jednak… Tak dzieje się właśnie w tej chwili. Wspólnota Jezusa Miłosiernego w Rybniku prowadząca kursy Alpha opłaca te kolacje, a swą modlitwą przygotowuje uczestników do przyjęcia Jezusa. Pokaźna część z nich (niemal 600 osób) wróciła właśnie z Góry Świętej Anny.

Dlaczego podaję ten właśnie przykład? Bo zło jest krzykliwe, dobro nienachalne.

Znany rekolekcjonista i znakomity malarz o. Marko Rupnik w czasie pobytu w Krakowie zrobił eksperyment. Na ogromnej białej ścianie namalował pięć jaskrawoczerwonych kropek. „Co widzicie?” – Słoweniec zapytał uczestników rekolekcji. „Pięć czerwonych plam” – odpowiedzieli jak jeden mąż. „Tych kilka mikroskopijnych plamek??? A gigantycznej białej powierzchni już nie zauważacie? Tak właśnie – wyjaśniał – działa zło. Jest jaskrawe, krzykliwe. Potężna biała ściana jest niezauważalna. Skupiamy się na kilku plamkach”.

Pierre Marie Delfieux miał rację.

Sól musi być słona.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza