Nowy numer 13/2024 Archiwum

Prezydent dziękuje „smoleńskim” naukowcom

Po latach szyderstw ze strony lewicowego „salonu”, naukowcy prezentujący wyniki swych badań na Konferencjach Smoleńskich zostali docenieni. Podziękował im prezydent Duda.

Prezydent Andrzej Duda wystosował specjalny list do naukowców biorących udział w IV Konferencji Smoleńskiej, która 14 listopada odbyła się w Warszawie. Napisał w nim m.in., że dziękuje im za wysiłek dochodzenia do prawdy. Zaznaczył przy tym, że raporty MAK i Komisji Millera to tylko hipotezy, które nie wytrzymują krytyki. I podkreślił, że trzeba kontynuować prace nad wyjaśnianiem przyczyn katastrofy. Słowa prezydenta są celnym podsumowaniem pracy kilkuset naukowców, którzy od lat badają smoleńską tragedię. Podziękowanie ze strony głowy państwa jest jak najbardziej uzasadnione. Naukowcy (było ich dotychczas ponad 100), którzy prezentowali wyniki swoich dociekań na Konferencjach Smoleńskich, prowadzili analizy z własnej inicjatywy i finansowali je z własnych środków. Choć zwracali się o pomoc do Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz kilkudziesięciu uczelni, wszyscy odmówili współpracy.

Naukowiec otrzymując tytuł doktora składa ślubowanie, że będzie dochodził do prawdy. Niestety w sprawie smoleńskiej katastrofy wielu się temu zobowiązaniu sprzeniewierzyło. Po dojściu do władzy PiS jest oczywiste, że badania naukowe nad okolicznościami katastrofy będą kontynuowane i wznowione prace na poziomie rządowym. Ustalenia zaprezentowane podczas Konferencji Smoleńskich na pewno zostaną wykorzystane.

Relacja z IV Konferencji Smoleńskiej ukaże się w następnym numerze Gościa Niedzielnego z datą 22 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego