Nowy numer 13/2024 Archiwum

W najnowszym GN

O nieznanej stronie wojny na Ukrainie oraz kolejnej rocznicy powstania orędzia biskupów polskich do niemieckich

Dwieście dni i nocy [Andrzej Grajewski]

Nieznana strona wojny na Ukrainie. W Mariupolu chrześcijanie różnych kościołów od dwustu dni nieprzerwanie modlą się w prowizorycznym namiocie o pokój. Są przekonani, że ich modlitewny namiot chroni ich miasto.

Ojciec pustyni [Jacek Dziedzina]

Historia syryjskiego księdza, który niedawno uciekł z niewoli Państwa Islamskiego. Dżihadyści nakłaniali go do przejścia na islam. Wiedzieli, że pozyskanie tak znaczącego księdza wpłynie na pozostałych chrześcijan. „Codziennie obiecywano mu poderżnięcie gardła za upieranie się przy >>fałszywej wierze<<. Codziennie wyrażał gotowość, aby ponieść śmierć dla imienia Chrystusa” – pisze Jacek Dziedzina.

Zrobiliśmy, co mogliśmy [Andrzej Grajewski]

Mija pięćdziesiąt lat od powstania orędzia biskupów polskich do niemieckich. Bez niego nie byłoby współczesnej Europy. A główny autor orędzia, ks. arcybiskup Bolesław Kominek powinien być zaliczony do ojców założycieli zjednoczonej Europy.

Miłość i prawda [Mariusz Majewski]

Papież Franciszek przedstawił ją jako katolicką działaczkę społeczną, u której umiłowanie sprawiedliwości i troska o sprawy uciśnionych inspirowane były Ewangelią. Kiedyś była działaczką lewicy, w młodości poddała się aborcji. Przewartościowała jednak swoje życie i zaczęła szukać prawdy. Obecnie toczy się jej proces beatyfikacyjny. Sylwetka Dorothy Day.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy