Nowy numer 13/2024 Archiwum

Orzeczenie ws. klauzuli sumienia to triumf wolności

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, broniące prawa do powoływania się na klauzulę sumienia, to wielki sukces wolności i porażka aborcyjnego lobby.

Ten wyrok był oczekiwany od dawna. Sprawa stosowania klauzuli sumienia jest przedmiotem sporu. Środowiska lewicowo-liberalne uważają, że powinna być ona ograniczona, bowiem - według nich - lekarza, który odmawia aborcji należy do tego zmusić, a najlepiej w ogóle zwolnić z pracy i zakazać mu wykonywania zawodu. Środowiska konserwatywne, w tym Kościół, podkreślają, że klauzula sumienia to podstawowe prawo człowieka, które chroni jego wolność.

Spór ten nabrał konkretnego wymiaru w związku z nagonką na prof. Bogdana Chazana. Dyrektor Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie odmówił aborcji, choć dotyczyło to sytuacji, w której polskie prawo na to zezwala, nie wskazał przy tym innego lekarza, który taką aborcję by przeprowadził, choć prawo nakłada na niego taki obowiązek. Lewica zażądała zdymisjonowania prof. Chazana, co też prezydent Warszawy skwapliwie uczyniła.

Na marginesie trzeba zwrócić uwagę, że prokuratura nie stwierdziła złamania prawa przez dyrektora Szpitala Świętej Rodziny, ale - jak na razie - prezydent Warszawy nie podjęła działań, które naprawiłyby jej błędne postępowanie. Profesor tłumaczył swoją decyzję tym, że klauzula sumienia nie miałaby sensu, gdyby wskazał innego lekarza, oznaczałoby to bowiem współuczestnictwo w aborcji.

Właśnie z tego powodu przepisy ustawy zaskarżyła do Trybunały Konstytucyjnego Naczelna Rada Lekarska. Również Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz stanęła po stronie wolności sumienia i stwierdziła, że obecne przepisy niedostatecznie jej chronią.

Teraz Trybunał Konstytucyjny podzielił opinie NRL i RPO. Orzekł, że niezgodny z konstytucją jest przepis, który nakłada na lekarza, odmawiającego aborcji, wskazania innego lekarza lub szpitala, gdzie to zostanie dokonane. Trybunał poszedł jeszcze dalej, za niezgodne z konstytucją uznał również brak możliwości skorzystania z klauzuli „w przypadkach niecierpiących zwłoki”. Teraz czas na zmianę prawa, która dostosuje je do orzeczenia Trybunału.

Prawo do klauzuli sumienia jest jednym z praw podstawowych. Lewica w imię aborcyjnej ideologii walczy z tym prawem, w istocie zagrażając wolności. Współcześnie to środowiska konserwatywne na czele z Kościołem stoją na straży wolności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego