Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Potęga chorału

Marcel Pérès, rozchwytywany artysta, założyciel słynnego Ensemble Organum zaśpiewa z chórem z Chorzowa!

Wspólne wykonanie chorału starorzymskiego (VI-XIII w.) na Wniebowstąpienie Pańskie przez Marcela Pérèsa i świetny chór Schola Cantorum Minorum Chosoviensis będzie z pewnością wydarzeniem. Koncert odbędzie się w kościele św. Jadwigi w Chorzowie w czwartek 14 maja 2015 o godzinie 19.00, a zatem dokładnie 40 dni po Niedzieli Zmartwychwstania czyli w dzień, w którym jeszcze do niedawna Kościół obchodził święto Wniebowstąpienia Pańskiego. W repertuarze znajdą się śpiewy z repertuaru starorzymskiego dotychczas nie rejestrowane i nie publikowane.

– Chorał starorzymski to swego rodzaju brama do przeszłości muzyki – opowiada Pérès, ceniony na całym świecie specjalista od chorału gregoriańskiego – Ta muzyka jest bardzo głęboka. To muzyka wnętrza, nie pochodzi z zewnątrz. Jest także wesoła, ale to bardzo delikatna wesołość. Nie wesołość demonstracyjna, ale pochodząca z najgłębszych pokładów ludzkiego umysłu.

„A cóż to za arabskie wycia?” – kręcili głowami starsi ludzie przechodzący obok kościoła w Jarosławiu, w którym znakomity obsypany nagrodami francuski chór Ensemble Organum wykonywał chorał gregoriański w czasie festiwalu „Pieśń naszych korzeni”. Dlaczego tak reagowali? Bo zamiast stereotypowego, „słodko-anielskiego” śpiewu mnichów usłyszeli potężne, powalające swoją dynamiką i fascynujące egzotycznością hymny.

Wszystko za sprawą Marcela Pérèsa, który od wielu lat współpracuje ze śpiewakami, instrumentalistami i zespołami reprezentującymi nurt żywej tradycji. Pérès ma w sobie zarówno pasję badacza, jak i charyzmat artysty. Prowadzi prace naukowe jako szef Europejskiego Centrum Badań i Interpretacji Muzyki Średniowiecznej w Royaumont we Francji, ale znany jest przede wszystkim jako lider zespołu Organum, z którym nagrał wiele bardzo wysoko cenionych i odkrywczych płyt. Wszystkie albumy chorałowe chóru ukazują pełen pasji, egzotyczny śpiew mnichów, którzy żywo czerpali z kultury muzycznej regionów, w których żyli.

Schola Cantorum Minorum Chosoviensis istnieje od 1996 roku i specjalizuje się w wykonywaniu chorału gregoriańskiego. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Sławomir Witkowski, kantor parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza