Nowy numer 13/2024 Archiwum

Polski Słownik Biograficzny w internecie

Od 16 grudnia będzie dostępna internetowa wersja największego zbioru życiorysów Polaków. Hasłom biograficznym towarzyszą multimedialne uzupełnienia.

Internetowa wersja krakowskiego Polskiego Słownika Biograficznego, została uruchomiona przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Hasła biograficzne uzupełniono o komentarze, fotografie, nagrania i filmy.

Do biogramu marszałka Józefa Piłsudskiego dołączono nie tylko jego fotografie lecz także nagranie głosu. Marszałek żartuje tam, że odtąd jego głos będzie sprzedawany na jarmarkach na funty, jak pierniki.

Na razie pod adresem: www.ipsb.pl, będzie można znaleźć tylko tę część biogramów ze słownika, które mają wyjaśnioną kwestię praw autorskich. Z czasem będą dokładane kolejne życiorysy. Uzupełniane będą również elementy multimedialne.

Polski Słownik Biograficzny ukazuje się w Krakowie od 1935 r. Założył go wybitny historyk prof. Władysław Konopczyński. Obecnie jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, realizowanym przez Instytut Historii PAN.

- To pomnikowe wydawnictwo zawiera życiorysy wyróżniających się w którejś ze sfer życia Polaków lub obcokrajowców działających na terenie Rzeczypospolitej. Wydaliśmy dotąd 49 tomów w 203 zeszytach, zawierających na 32 tys. stron 27 tys. biogramów - poinformował prof. Andrzej Romanowski, redaktor naczelny PSB.

Są tu życiorysy zarówno postaci pierwszoplanowych jak i tych, które nie są powszechnie znane. Na razie ukazały się hasła od „Abakanowicz Bruno” do „Szyjewski Andrzej”.

- Sądzę, że są szanse, by zakończyć pierwszą serię słownika w 2035 r., na jego 100-lecie - powiedział prof. Romanowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy