Rekordzista Klose, awans Argentyny

Zdobywając bramkę w meczu z Ghaną reprezentant Niemiec Miroslav Klose wyrównał strzelecki rekord mistrzostw świata. To było jego 15. trafienie w najważniejszej imprezie piłkarskiej. Tyle samo goli strzelił Brazylijczyk Ronaldo, który zakończył już karierę.

36-letni Klose, uczestniczący w czwartym mundialu, wszedł na boisko w Fortalezie w 69. minucie i już chwilę później skierował piłkę do siatki. Była to jednocześnie 70. bramka urodzonego w Opolu piłkarza w drużynie narodowej Niemiec. Pod tym względem jest absolutnym rekordzistą.

Jeden z najciekawszych dotychczas meczów brazylijskiego mundialu zakończył się remisem 2:2, który nie zadowolił ani Niemców, ani Ghańczyków. Wszystkie bramki padły w drugiej połowie. Przez osiem minut piłkarze z Ghany prowadzili 2:1, ale wyrównującego gola strzelił właśnie Klose.

Niemcy, którzy na inaugurację mistrzostw pokonali Portugalię 4:0, umocnili się na prowadzeniu w tabeli grupy G, ale nie są jeszcze pewni awansu. Ghańczycy zdobyli dopiero pierwszy punkt, ponieważ wcześniej przegrali z USA 1:2. W niedzielę odbędzie się drugi mecz tej grupy Portugalia - USA.

W grupie F awans wywalczyła w sobotę Argentyna, wygrywając w Belo Horizonte z Iranem 1:0. Albicelestes zaprezentowali się jednak słabo, grali wolno i schematycznie, z każdą minutą słyszeli coraz głośniejsze gwizdy pod swoim adresem. Dopiero w 91. minucie Lionel Messi popisał się technicznym strzałem z ok. 19 metrów i bramkarz irański był bez szans.

Argentyna jest piątym zespołem, który zapewnił sobie miejsce w 1/8 finału. Wcześniej cel osiągnęły: Holandia, Chile, Kolumbia oraz Kostaryka.

W drugim spotkaniu grupy F Nigeria pokonała w Cuiabie Bośnię i Hercegowinę również 1:0. Bramkę zdobył w 29. minucie Peter Odemwingie, wyróżniający się w zespole jasną karnacją (jego matka jest Rosjanką).

Na wynik miała wpływ pomyłka sędziego nowozelandzkiego Petera O'Leary. Jeszcze przy stanie 0:0 nie uznał on prawidłowo strzelonego gola przez gwiazdę reprezentacji Bośni i Hercegowiny Edina Dżeko, odgwizdując pozycję spaloną.

Spośród drużyn afrykańskich Nigeryjczycy są w tej chwili najbliżej awansu. W ostatnim meczu wystarczy im remis z Argentyną. Mogą nawet przegrać, ale przy założeniu, że Iran nie wygra z zespołem z Bałkanów. Bośnia i Hercegowina żegna się natomiast z turniejem.

Organizatorzy zdecydowali, że niedzielny mecz grupy H na stadionie Maracana w Rio de Janeiro między Rosją a Belgią będzie zabezpieczało dodatkowych 600 policjantów. To pokłosie wydarzeń z 18 czerwca, kiedy przed spotkaniem Chile - Hiszpania do centrum prasowego wdarło się około 200 chilijskich kibiców. Dotychczas bezpieczeństwa na Maracanie strzegło 2500 policjantów i ochroniarzy.

Mundial skończył się dla Steve'ego von Bergena. Badania wykazały, że środkowy obrońca reprezentacji Szwajcarii w piątkowym spotkaniu z Francją (2:5) doznał złamania kości lewego oczodołu. Von Bergen już w siódmej minucie gry został przypadkowo kopnięty w twarz przez Oliviera Giroud i musiał opuścić boisko.

Szwajcaria po dwóch spotkaniach w MŚ ma w dorobku trzy punkty. O jej awansie do 1/8 finału zdecyduje wynik kończącego zmagania w pierwszej rundzie meczu z Hondurasem, który bez punktu zamyka tabelę grupy E.

Sylwetka Miroslava Klosego:

Urodzony w Opolu napastnik Lazio Rzym, który 9 czerwca skończył 36 lat, jest też najlepszym strzelcem niemieckiej reprezentacji w historii - zdobył 70 bramek. Już o dwie wyprzedza legendarnego Gerda Muellera.

"Ambicja nie pozwala mi powiedzieć, że ta statystyka mnie nie obchodzi" - mówił w jednym z wywiadów przed rozpoczęciem MŚ.

W drużynie narodowej rozegrał 133 mecze i pod tym względem jest gorszy tylko od Lothara Matthaeusa - 150 występów.

Klose nie ukrywał, że brał pod uwagę grę dla reprezentacji Polski. Ostatecznie wybrał Niemcy, ponieważ jego zdaniem rozmowy z biało-czerwonymi trwały zbyt długo. Nie żałuje tej decyzji, ale też nie odcina się od korzeni.

"Zarzucano mi, że nie pamiętam o swoim pochodzeniu. To nieporozumienie. Kocham Polskę, mam w tym kraju rodzinę i często bywam na wakacjach" - zaznaczył podczas mistrzostw Europy 2012.

Kilka razy pokazał też, że ma nie tylko duże umiejętności piłkarskie, ale też potrzebę uczciwej rywalizacji. 26 września 2012, podczas ligowego starcia z Napoli (0:3), wpisał się na listę strzelców już w trzeciej minucie. Sędzia uznał bramkę i wskazał na środek boiska, ale napastnik zaapelował do niego o zmianę decyzji, ponieważ pomagał sobie ręką.

Tym gestem zaimponował nie tylko kibicom i mediom we Włoszech, ale też Niemieckiej Federacji Piłkarskiej (DFB), która uhonorowała go nagrodą Fair Play. Otrzymał ją też siedem lat wcześniej, gdy grał w Werderze Brema. Kiedy arbiter podyktował rzut karny na korzyść jego zespołu, Klose przyznał, że nie był faulowany. Sędzia odwołał decyzję i cofnął pokazaną bramkarzowi żółtą kartkę.

Na arenie międzynarodowej doświadczony Niemiec wyróżnił się m.in. w 2006 roku, kiedy został królem strzelców mistrzostw świata z pięcioma trafieniami. Wszystkie zdobył wtedy po uderzeniach głową, czym zyskał sobie opinię piłkarza najlepiej grającego w powietrzu.

Z takim samym dorobkiem zakończył udział w mundialu cztery lata wcześniej, ale wówczas aż osiem bramek zdobył Ronaldo. W 2010 roku Klose dołożył kolejne cztery.

Miniony sezon nie był dla niego najbardziej udany. Często brakowało go w składzie Lazio z powodu kontuzji. Zagrał w 25 spotkaniach Serie A, w których zdobył siedem bramek.

To o dwie więcej niż 5 maja 2013 roku, kiedy pięciokrotnie pokonał bramkarza Bologny. Lazio wygrało ten mecz 6:0.

Jak zapowiedział, mundial w Brazylii jest jego ostatnim etapem w drużynie narodowej. Zamierza za to kontynuować karierę klubową. "Myślę, że stać mnie jeszcze na dwa lata gry na najwyższym poziomie" - ocenił.

ur. 9 czerwca 1978 w Opolu wzrost - 184 cm kluby - SG Blaubach-Diedelkopf (1997-1998) FC Homburg (1998-1999), FC Kaiserslautern (1999-2004), Werder Brema (2004-2007), Bayern Monachium (2007-2011), Lazio Rzym (od 2011) pozycja - napastnik debiut w reprezentacji - 24 marca 2001 (Niemcy - Albania 2:1) pierwszy gol w reprezentacji - jw. dorobek w reprezentacji - 133 mecze, 70 bramek

największe sukcesy:

indywidualne: najlepszy piłkarz niemiecki (2006), król strzelców Bundesligi (2006), najlepszy strzelec mistrzostw świata (2006), najlepszy strzelec reprezentacji Niemiec w historii (70 goli)

z drużyną narodową: 2. miejsce na mistrzostwach świata (2002), 3. miejsce na mistrzostwach świata (2006, 2010), 2. miejsce na mistrzostwach Europy (2008)

z Werderem: Puchar Ligi (2006)

z Bayernem: mistrzostwo Niemiec (2008, 2010), Puchar Niemiec (2008, 2010), Puchar Ligi (2007), Superpuchar Niemiec (2010)

z Lazio: Puchar Włoch (2013)