Nowy numer 17/2024 Archiwum

Miasta bez gender

Mimo medialnej kampanii ośmieszającej głosy przeciw gender, Polacy myślą samodzielnie.

Rady miast w Ostrołęce i Łapach na Podlasiu, a także samorządy powiatowe w Piasecznie i Jaworze na Dolnym Śląsku, podjęły uchwały w sprawie ideologii gender. W Kielcach natomiast przygotowano obywatelski projekt uchwały sprzeciwiający się próbom seksualizacji dzieci i promocji sprzecznych z naturą zachowań seksualnych. Dziś podobny projekt trafi do rady miasta Białegostoku.

Radni z Piaseczna w przyjętej uchwale ostrzegli, że gender niszczy integralność płci i rodzinę. Zaprotestowali przeciwko uzależnianiu przyznawania środków unijnych od promowania tej ideologii. Sprzeciwili się też odbieraniu rodzicom prawa do wychowywania dzieci zgodnie z najważniejszymi wartościami, jakie wyznają, co jest sprzeczne z Konstytucją.

W większości wymienionych miast głosowanie nad uchwałą poprzedziła burzliwa dyskusja. Radny SLD z Łowicza Ryszard Szmajdziński przekonywał, że głosowanie w tej sprawie nie leży w kompetencjach Rady Miejskiej. Za przyjęciem uchwały byli najczęściej radni PiS, przeciwko głosowali przedstawiciele SLD. W Ostrołęce i Łowiczu część reprezentantów PO odmówiła udziału w głosowaniu.

Fakt, że mimo medialnej kampanii ośmieszającej niemal każdy głos przeciwko gender, udało się przyjąć tego typu „oddolne” uchwały w kolejnych polskich miastach, nastraja optymistycznie. Oznacza to bowiem, że Polacy nie utracili zdolności samodzielnego myślenia i potrafią iść pod prąd modnym ideologiom, jeśli są one groźne.

« 1 »

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego