Nowy numer 15/2024 Archiwum

„Złota Ryba” przyznana

Nagrodę otrzymał Wiktor Świetlik, felietonista tygodnika „W Sieci”, publikujący też m.in. w „Super Expressie”. Do nagrody była nominowana też Agata Puścikowska z „Gościa Niedzielnego”. – Została wyróżniona za felietony skierowane do kobiet i rodzin, pisane z dystansem, dużą kulturą i poczuciem humoru – mówiła przewodnicząca Kapituły Krystyna Grzybowska.

Gala wręczenia „Nagrody Złotej Ryby”, nagrody przyznawanej ku czci zmarłego przed czterema laty Maciej Rybińskiego, słynącego z ciętych, erudycyjnych felietonów, odbyła się w poniedziałek w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Była to IV edycja konkursu, do którego Fundacja Macieja Rybińskiego zaprasza autorów felietonów i komentarzy satyrycznych, publikowanych w prasie, radiu, telewizji i Internecie. Laureatem konkursu może zostać autor, który w chwili opublikowania materiału nie przekroczył 40 lat.

– Chcę podziękować szefowi, który trzy lata temu z reportażystki zrobił felietonistkę – mówiła Agata Puścikowska odbierając dyplom z wyróżnieniem.

Wiktora Świetlika, tegorocznego laureata do nagrody zgłosił redaktor naczelny „SE” Sławomir Jastrzębowski. Naszą redakcyjną koleżankę wskazał ubiegłoroczny zdobywca „Złotej Ryby” Łukasz Warzecha, publicysta „Faktu”. Trzecim nominowanym był Bartłomiej Kwapisz. Bloger z Bielska-Białej zgłosił swój felieton "Życie bez jutra".

„Złota Ryba” przyznana   Jakub Szymczuk /GN Wyniki konkursu ustala Kapituła, której przewodniczy Krystyna Grzybowska. W jej skład wchodzą jeszcze Aleksandra Rybińska, córka felietonisty oraz Grzegorz Eberhardt, Andrzej Krauze, Krzysztof Masłoń, Jan Pietrzak, Tomasz Sakiewicz, Marcin Wolski i Rafał Ziemkiewicz.

Maciej Rybiński był dziennikarzem publicystą, felietonistą, komentatorem politycznym, ekonomicznym i społecznym. A także satyrykiem, scenarzystą i pisarzem. Od 1982 r. przebywał na emigracji w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Był wówczas współpracownikiem niemieckiej katolickiej agencji prasowej KNA, pracownikiem BBC Word Service w Londynie. Później korespondentem BBC w Bonn i Brukseli. Pisał dla pism emigracyjnych. W 1989 r. rozpoczął współpracę z „Rzeczpospolitą”, z którą jest chyba najmocniej kojarzony. Do Polski wrócił w listopadzie 1998 r. Pisał także dla „Wprost”, „Faktu”, „Dziennika Polskiego” czy „Gazety Polskiej”. Był też autorem scenariusza m.in. do serialu „Alternatywy 4”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze