Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wiersze w hipermarkecie

Jeśli się wam wydaje, że w hipermarkecie myśli się tylko o kupowaniu, wynoszeniu w torbach kilogramów rzeczy, to nie do końca prawda. Można tam też dostać nic nieważący, ulotny wiersz.

A ten produkt, używając terminologii sklepowej, czasem zmieni twoje życie bardziej niż całe tony zakupów. Jedna celna myśl wrzucona do głowy w odpowiednim momencie czyni cuda. Kawałek bezpłatnej poezji w miejscu, gdzie wszystko trzeba kupić. Na przykład fragment z wiersza Norwida „ Czułość bywa (…) jak plecionka długa z włosów blond /na której wdowiec nosić zwykł/ zegarek srebrny”.

Chyba tak właśnie myślał dyrektor Domu Kultury w Łomiankach pod Warszawą, świetny poeta – Miłosz Kamil Manasterski, który wpadł na pomysł czytania wierszy w pasażu handlowym. Pod koniec czerwca w centrum handlowym Auchan Łomianki zorganizował „Święto Wolnej Książki”. W tym dniu zaproszeni twórcy, pracownicy domu kultury, czytali wiersze Juliana Tuwima i swoje, prowadzili warsztaty tworzenia wspólnych, bajkowych instalacji książkowych dla dzieciaków, które przyszły z rodzicami na zakupy. Przede wszystkim zaś autorzy „uwalniali” własne książki, które znalazły się w hipermarketowej biblioteczce, niedaleko baru z sałatkami i lodami. Nie był to weekend czyli zakupowy szczyt, ale przechodnie słuchali, a nawet zatrzymywali się na chwilę.  

Kilka dni temu setki Poznaniaków, stojąc na ulicach i podając z ręki do ręki książki, pomagało w przeprowadzce Biblioteki Raczyńskich, deklarując tym przywiązanie do czytelnictwa. W Centrum Handlowym w Łomiankach zajęci zakupami musieli sobie przypomnieć, że oprócz przedmiotów otaczają nas także wiersze. - Centra handlowe to dla wielu współczesne świątynie. Niech literatura szuka tutaj swoich wiernych. – powiedział Zbigniew Masternak, jeden z biorących udział w akcji. Trzeba przyznać, że coś jest na rzeczy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych