Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kompleks polski

To, co dzieje się w Polsce z punktu widzenia kultury, polityki i religii jest ciekawsze od tego co dzieje się w Niemczech czy Holandii – wypalił w TV znany Amerykanin. Oszalał?

Czy Polska jest katalizatorem chrześcijańskiej tożsamości Europy? – zapytali mnie organizatorzy jednego z paneli.

Hmmm – podrapałem się po głowie – Jak brzmiałaby odpowiedź na to pytanie 15 X 1978 roku? Towarzyszyłoby jej szyderczy chichot i wzruszenie ramion. My? Katalizatorem?

– Kocham Polskę, jestem jej wielkim fanem. Myślę, że Polska jest jedynym na świecie fascynującym eksperymentem, czym jest społeczeństwo żyjące w harmonii z katolicką doktryną społeczną – wypalił w polskiej telewizji ”prorok z Nowego Jorku” Richard John Neuhaus – Polska stanowi laboratorium przyszłości. Od lat staram się o tym przekonać moich polskich przyjaciół ponieważ bardzo często w kontekście Europy Polskę uważa się za kraj zacofany. Twierdzi się, że jest wczorajsza. I najważniejsze pytanie brzmi, czy ten kraj będzie w stanie dołączyć do nowej Europy. To kompletny nonsens. Polacy nie powinni się dać na to nabrać. To co dzieje się w Polsce z punktu widzenia kultury, polityki, religii jest znacznie ciekawsze od tego, co dzieje się w Niemczech czy Holandii.

Newt Gingrich – jeden z najbardziej wpływowych polityków amerykańskiej prawicy, znany z ciętych jak brzytwa ripost opowiada: Wkurzam się, gdy słyszę w Polsce, że przełomową chwilą w dekonstrukcji komunizmu była rozbiórka berlińskiego muru. Przecież to jedynie konsekwencja słów Jana Pawła II, który pewnym głosem zażądał: „Niech zstąpi Duch Twój”. Komunizm padł dokładnie 10 lat po wołaniu papieża. Dziesięć lat: od czerwca’79 do czerwca’89. Nie widzicie tego?

Amerykanie obserwując nasz kraj zza Oceanu dostrzegają rzeczy, których nie zauważamy. Cierpmy na chorobę Koziołka Matołka. Szukamy po szerokim świecie tego, co jest bardzo blisko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza