Nowy numer 13/2024 Archiwum

W Teatrze TV kolejne premiery „na żywo”

W bieżącym półroczu w Teatrze Telewizji pojawią się comiesięczne premiery, w tym dwie „na żywo”. Comiesięczna premiera spektaklu telewizyjnego w 2012 roku jest zaplanowana na każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.

TVP1  wyemituje m.in. , „Komedię romantyczną” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Michała Gazdy, „Lekkomyślną siostrę” Włodzimierza Perzyńskiego w reżyserii Agnieszki Glińskiej, „Najweselszego człowieka” autorstwa i w reżyserii Łukasza Wylężałka oraz „Next ex” autorstwa i w reżyserii Juliusza Machulskiego.

Półroczny repertuar Teatru Telewizji uzupełni cykl „Teatr TV na żywo” –  spektakle teatru żywego planu transmitowane ze studia telewizyjnego. Po ubiegłorocznej „Boskiej” w reżyserii Krystyny Jandy, w tym roku zobaczymy m.in. „Skarpetki, op. 134” z repertuaru stołecznego Teatru Współczesnego z Piotrem Fronczewskim i Wojciechem Pszoniakiem oraz „Dzienniki” Gombrowicza w adaptacji Mikołaja Grabowskiego z Teatru IMKA w Warszawie. W „Dziennikach” wystąpią m.in.: Magdalena Cielecka, Iwona Bielska, Piotr Adamczyk, Jan Peszek i Tomasz Karolak. Trwają prace nad wyborem kolejnych spektakli emitowanych „na żywo”.

Poniedziałkowy repertuar dopełni także kompilacja utworów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Ja się nie boję braci Rojek”  z Janem Kobuszewskim i Wiesławem Michnikowskim w rolach głównych. Teatr Telewizji przypomni także spektakle „Równy podział” Ronalda Harwooda w reżyserii Janusza Morgensterna i „Dobry adres” Władysława Zawistowskiego w reżyserii Waldemara Krzystka.

W Teatrze Telewizji spektakle pokazywane są również w ramach Sceny Faktu i Sceny Świata. W tym półroczu zobaczymy powtórzenie spektaklu „Kryptonim Gracz” autorstwa i w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, poświęconego kontrowersyjnej postaci polskiego szermierza Jerzego Pawłowskiego, podejrzanego o szpiegostwo na rzecz CIA, w którego postać wcielił się Zbigniew Zamachowski.

Na Scenie Świata wyemitowane zostanie premierowe „Ostateczne rozwiązanie” Loringa Mandela w reżyserii Franka Piersona. To fabularyzowana rekonstrukcja sekretnego spotkania przywódców faszystowskich Niemiec w Wannsee, podczas którego ustalono oficjalny program rozwiązania „kwestii żydowskiej”. Emisja spektaklu zaplanowana na 30 stycznia br. zbiega się niemal dokładnie z 70. rocznicą przedstawionych wydarzeń. W roli głównej wystąpi Kenneth Branagh.

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza