Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • z góry przepraszam
    28.06.2018 20:57
    Ubogi Kościół dla ubogich. Oczywiście, głębokie teologicznie i moralnie hasło. Tylko proszę nie przesadzać, i nie brać tego zbyt dosłownie. Jako ubogi, wcale nie pragnę by msze odbywały się w szopie z przeciekającym dachem, to mam na codzień. Chcę móc przyjść do Świątyni nawet kapiącej od złota, by i w ten sposób odczuć majestat Tego, Który Jest Nad Nami, i któremu wszyscy oddajemy cześć ofiarując Mu to co najlepsze. By było jasno, czysto i uroczyście. Albo "kolęda". Nawet bardzo ubodzy ludzie na tę okazję dokładnie sprzątają pokój, wyciągają najlepszy obrus i ubierają najlepsze ubranie. Wcale nie chcą by Ksiądz odwiedzał ich w wymiętym, szarobiałym chałacie i rozmawiał z nimi w jego pojęciu "ich", bardzo prostym językiem. W nim też chcieliby widzieć autorytet Pana i kogoś kto podciąga ich w górę, a nie zniża się do ich poziomu. Taka przesadna "skromność" kojarzy się raczej z brakiem szacunku. Wystarczy tylko ubogich rozumieć i pomagać o ile się da i o ile chcą tej pomocy, a nie trzeba się stawać jednym z nich. To nikomu niepotrzebne.
    doceń 15
    • Spoko
      29.06.2018 09:37
      Ubogi Kościół dla ubogich. - tu nie chodzi o ubóstwo li tylko materialne, ale raczej o sposób myślenia.
      • kj
        29.06.2018 11:30
        A, chyba, że tak. To w "sposobie myślenia" obecny papież rzeczywiście prezentuje i pochwala ubóstwo.
        doceń 3
        0
  • wer
    29.06.2018 21:48
    Bardzo komicznie brzmi ta słynna juz Franciszkowa fraza o ubogim Kościele dzis zwłaszcza, gdy na całym swiecie zbierana jest kolekta na utrzymanie papieza...
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także