Nowy numer 41/2019 Archiwum
 • gregg84
  14.07.2018 10:29
  gregg84
  '„Człowiek współczesny uczynił z Europy miejsce komfortu i bezpieczeństwa, dlatego nie wie już, kim naprawdę jest. Widzenie rzeczywistości zostało całkowicie utracone na rzecz pozorów. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek zdołamy w naszej kulturze powrócić do istnienia w jego pełni i konkretności, do prawdy, która leży tam, gdzie leży. Inaczej przecież nie uratujemy już naszej łacińskiej cywilizacji” – ostrzega Marek Cichocki. Warto go posłuchać'.

  Może i warto posłuchać, ale głównie po to, aby odrzucić całą tę narrację w szczególe i ogóle. Właściwie nie ma w powyższym tekście akapitu, który nie zasługiwałby (z różnych powodów) na totalną krytykę. Ograniczę się do ostatniego.
  Na jednej szali niby same pozory, a po przeciwnej stronie jakoby widzenie rzeczywistość, istnienie w pełni i w konkretności oraz prawda (która leży tam, gdzie leży). Człowiek z całkiem obcej cywilizacji nigdy by się po tym nie domyślił, że owa "konkretniejsza" strona zakłada ślepą wiarę w niczym niepoparte dogmaty i autorytety, wiarę w istoty, których całe istnienie"uprawdopodobnione" jest tylko owymi dogmatami i psychologicznymi skutkami wdychania od dziecka tworzonej przez nie atmosfery.
  Jeśli nawet obecna cywilizacja zachodnia jest w kryzysie (a kiedy nie była?...), to nie stanowi dla niej żadnego ratunku wprowadzanie wszystkich przebudzonych ludzi ponownie w dogmatyczną drzemkę chrześcijaństwa.
  doceń 0
 • Savonarola
  14.07.2018 21:56
  I Rzeczpospolita rozwijala sie ,bo byla krajem tolerancyjnym,ale z chwila nadejscia jezuickiej kontreformacji,skonczyla sie tolerancja i rozpoczal sie powolny upadek kraju zakonczony rozbiorami.
  • MZ
   01.08.2018 14:01
   To Katarzyna II występując w obronie rzekomo prześladowanych innowierców, podobnie jak w obronie nihil novi i liberum veto (w imię rzekomo gwałconej wolności w Polsce) zajęła stopniowo wschodnie tereny Rzeczypospolitej... Mówienie, że kontr-reformacja i zakon Jezuitów przyczyniły się do upadku Polski jest zupełnie nieuzasadnione historyczne i ma posmak propagandowego oszczerstwa rodem z wczesnego PRLu.
   doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL