Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • ON
    25.05.2018 13:00
    Czy nie jest tak, że te tak zw. nowe ruchy i wspólnoty zapomniały, że podstawową Wspólnotą jest Kościół Katolicki a nie taka lub inna grupa? Wielu uznaje jedynie tę wspólnotę czy grupę do której należą ale w życu parafii to już nie uczestniczą... i sami później uważają się za prześladowanych, bo cały świat nie chce być neo - charo- foko- tudzież innych...
    doceń 24
  • Piotr
    25.05.2018 13:27
    Na razie odeszli lefebryści, ja na Mszy spotykam wszystkich, z którymi na forach mógłbym się wykłócać. Razem stoimy w tej samej kolejce do komunii. Jaki problem?
    • kj
      25.05.2018 13:38
      "Problem taki", że jeszcze chwila i kojeni zaczną odchodzić. Ja stoję w drzwiach od dwóch lat i czekam na to, co wreszcie polscy biskupi zdecydują w sprawie AL i udzielania komunii cudzołożnikom.
      doceń 10
      • gosc
        25.05.2018 14:55
        To wejdź do środka, albo spadaj, a nie blokuj przejścia dla innych. A tak poważnie - jeżeli wytyczne w sprawie AL są dla Ciebie wyznacznikiem, czy zostać w Kościele, czy nie, to znaczy, że w ogóle Cię tu nie ma - jesteś w swojej własnej wizji Kościoła i tylko chwilowo wydaje Ci się, że Kościół Powszechny zgadza się z tą wizją.
        doceń 7
        0
      • kj
        25.05.2018 15:08
        Jest to możliwe. Dlatego czekam na ostateczną decyzję polskich biskupów - bo ja wiem, w co wierzę i chcę się dowiedzieć, czy w to samo wierzą polscy biskupi. Jeśli nie, to beż żalu oficjalnie zerwę z nimi komunię.

        W ostatnich ośmiu latach do Kościoła pomogłem wprowadzić kilkunastu dorosłych ludzi, którzy przyjęli chrzest. Mam nadzieję, że Ty podobnie, jak ja "blokujesz przejście dla innych".
        doceń 11
        0
      • xmat
        25.05.2018 18:21
        Nie znam KJ, ale zawsze czytam Jego/Jej wypowiedzi tutaj z uwagą. Gościowi z 14:55 przypominam, że to nie Gość przyjmował KJ do Kościoła Katolickiego i nie Gość będzie KJ z niego wyrzucał. Pytanie o wiarę biskupów polskich jest zasadne, ponieważ ich milczenie w kwestii interpretacji AL naraża na szwank wiarę powierzonych im wiernych.
        doceń 10
        0
    • słoń
      25.05.2018 17:05
      A dokąd odeszli? Tydzień temu byłem na Mszy w forma extraordinaria, na co dzień w NOM i jakoś tu i tu widzę jeden Kościół, spotykam rzymskich katolików, tu i tu modlę się w jedności z papieżem. Czyżbym o czymś nie wiedział? A może Ty Piotrze chciałbyś kogoś wypchnąć z Kościoła? O tym właśnie pisze autor tekstu, przeczytaj jeszcze raz z uwagą, proszę.
      doceń 2
  • maryja!
    25.05.2018 15:38
    Kościół nie jest podzielony wewnętrznie tylko charyzmaty są inne. Czasem może mniej można zrozumieć działanie Ducha Świętego, ale to jest efekt jedności w wielości co może prowadzić do wątpliwości, ale jak to w wierze wątpliwości co jakiś czas będą się pojawiać. Można to nazwać inaczej sub-inkulturacją. Tu nie ma podziałów, lecz uzupełniające się rozumienie Kościoła jako wspólnoty. Gdyby Kościół składał się z członków sekt to jedność w Duchu byłaby nieosiągalna, ponieważ każdy dążyłby do podziałów (Paweł też o tym wspomina), a nie do Chrystusa który jest w centrum wiary.
    doceń 2
  • EM
    25.05.2018 17:44
    A ja myślę że te tzw podziały sà sztucznie nakręcane. W mojej parafii wszystkie wspólnoty razem czuwały w Wigilię Zesłania Ducha Św, razem jednym autokarem jechalismy na modlitwę Różaniec do Granic, w sàsiedniej parafii jest podobnie. Trochę przykro że redaktor katolickiego magazynu idzie drogà niektórych mediów I stara się wmówic Polakom podziały. Bo jeśli naprawdę Pan Redaktor widzi podziały I wrogośc między wspólnotami, to zamiast biadolić, proszę zaczàć pracować dla jedności. Czy Pana wspólnota podjęła jakàkolwiek inicjatywę w tym kierunku?? Nie? To zaprosic sàsiednie wspólnoty do wspólnej modlitwy I proszę się zaczàc poznawać. Duch Święty napewno pomoże!!
    doceń 7
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także