Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Krzysiek
    05.01.2018 18:59
    >>Polska może wskutek domagania się reparacji od Niemiec więcej stracić niż zyskać<<
    DLACZEGO?
    Czy dlatego, że Niemcy w ogóle nie uznają Polski - zgodnie z którąś ich tam doktryną?
    To jest zdanie Niemiec, nie domagając się PRAWDY Polska tylko potwierdza, że nie chce praw do samostanowienia - w związku z tym co Rosja i Niemcy ustaliły ma Polskę obowiązywać.
    • z Kresow
      06.01.2018 08:46
      mętny ten wpis bo jeżeli chodzi o postanowienia z Teheranu, Jałty i Poczdamu to Niemcy nie brały udziału w tzw porozumieniu. ZSRR postawiło na swoim czyli przesunięciu granic na zachód oraz wypędzeniu Niemców i Polaków z terenów przejętych przez ZSRR i Polskę. Największą bzdurą jest dzisiejsze żądanie od Niemców gwarancji naszych granic, szczególnie tych na zachodzie. Zanim zaczniemy budować społeczne poparcie reparacji należy najpierw pytać "czy chcesz powrotu do granic z 1938 roku" - tych bez Zaolzia
      • gość
        07.01.2018 14:43
        reparacje nie mają nic wspólnego z granicami to jest trolling, trudno, żeby pokonani byli stroną w porozumieniu zwycięzców, zwyciężeni nie są stroną postanowień najwyżej przyjmują je do wiadomości
        doceń 0
        0
  • Anonim (konto usunięte)
    05.01.2018 20:25
    "Jednocześnie wśród badanych przeważa opinia, że na podnoszeniu tej kwestii, Polska może więcej stracić niż zyskać." Czyli mówiąc wprost ci badani uważają Niemcy za państwo działające niezgodnie z prawem. Bo jeżeli Niemcy w jakikolwiek sposób zaszkodziłyby Polsce w związku ze staraniami o reparacje(które są zgodne z prawem), tak naprawdę potwierdziłyby że w UE prawo nie jest sprawiedliwe dla wszystkich.
    doceń 4
  • Gość
    06.01.2018 13:38
    Szok. 36 % nie-Polaków w narodzie???
    doceń 4
  • gość
    06.01.2018 15:56
    reparacje to odszkodowanie za ludobójstwo czy zniszczenia mienia, a co z tym co ukradzione? W W ogóle nie słychać o ograbianie syst. bankowego, mało się mówi, że napad Hitlera wynikał nie z tego, że tak bardzo nienawidził Polaków, a z tego, że chciał skonfiskować środki w polskich bankach, po zajęciu Polski Niemcy zarekwirowały depozyty bankowe i depozyty złota przez Bank Rzeszy, następnie zrobiono wymianę waluty w GG więc ludność straciła oszczędności, przed II wojną same depozyty osób prywatnych w kasach oszczędnościowych wynosiły tyle co oszczędności ludności we Włoszech, w/g różnych wyliczeń 2 mld przedwojennych złotych, hitlerowcy potrzebowali gotówki, bo u nich się kończyła nie było czym finansować przemysłu zbrojeniowego, Po II wojnie światowej powstała Komisja Trójstronna ds. Restytucji Złota Monetarnego. Tworzyły ją trzy mocarstwa: Wielka Brytania, USA i Francja. Zajęła się ona kwestią złota zagrabionego przez hitlerowców m.in. Polsce. Podczas pierwszej konferencji w Paryżu w 1947 r. Komisja opublikowała materiały, z których wynikało, że II RP była właścicielem 75 ton złota o wartości ok. 133 mln przedwojennych niemieckich marek. Dziś byłoby to kilkadziesiąt miliardów złotych i to bez odsetek! Pół wieku później w Londynie zorganizowano konferencję niejako podsumowującą działalność Komisji Trójstronnej. Tym razem w przedstawionych dokumentach złota polskiego już nie było. Po stronie Banku Rzeszy pojawiła się za to pozycja „sekretne rezerwy”. Warto wiedzieć, że zaniedbania co do stanu ubiegania się o zwrot z '47 r. a finału 50 lat potem wynikły z indolencji władz PRL w razie nakazu zwrotu obciążeni byli by również towarzysze z NRD, więc na ich prośbę zaniechano starań. Ważna informacja dla ewentualnych chwalców PRL i ich pociotków do dzisiaj bardziej dbających o portfele sąsiadów zza Odry.
    doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama