Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • pelek
    04.11.2017 14:14
    "Nabożeństwa czy spotkania odbywają się nie wtedy, kiedy ludzie siedzą w pracy, tylko kiedy faktycznie mogą znaleźć czas na przyjście do kościoła." Bardzo celna myśl i zazdroszczę parafianom z artykułu. W mojej podmiejskiej parafii poranna Msza Św.w tygodniu jest o 7.30, kiedy wszyscy idą do pracy i wysyłają dzieci do szkoły, a wieczorna o 17, gdy wszyscy są jeszcze w pracy albo z niej właśnie wracają. Podobnie różaniec, majowe, spotkania biblijne i inne wydarzenia. Spotkania Rodziny Szkaplerznej są np.we wtorek o 10 rano. W efekcie np.w Środę Popielcową trzeba jechać gdzieś kawał drogi a na codzień nie ma szans, by uczestniczyć w sakramentach oraz życiu parafialnym. Dzieci moje na Roraty nie mają jak iść, bo osiedle ciemne i samych nie puszczę ulicą bez chodników. Gdyby Roraty były o 6 rano (jak mieliśmy w dzieciństwie), chętnie uczestniczylibyśmy całą rodziną. Odpowiedź na to jest taka, że "tak było zawsze" i "wszystkim pasuje". Ale ci "wszyscy" to garstka gospodyń domowych i emerytów, którzy o 18 to już idą spać (niczego nie ujmując drogim seniorom) . I koło się zamyka. Nie winię naszego kochanego ks.proboszcza, ale jest takie milczące założenie, że na wsi to tylko starzy i dzieci chodzą do kościoła w tygodniu.
    doceń 5
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także