Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Gość - dr ekonomii
    07.03.2017 10:44
    Co Pan za bzdury wypisuje. Żal komentować. Przykład: Niemcy nie mają deficytu, więc komu chce Pan tam dopłacać? My za to mamy wielu bezrobotnych katolików na których codziennie płacę. Polska waluta jest niczym dla świata - co widać po wahaniach kursu franka/Euro zatem jak Pan chce bronić gospodarki krajowej przed spekulacjami i jak Pan chce długoterminowo inwestować przy tak kiepskiej walucie? Proszę przeczytać cokolwiek z ekonomii a potem pisać artykuły
    doceń 20
    • Gość
      07.03.2017 11:35
      Pan doktor chyba ominął czytanie ze zrozumieniem. W artykule redaktor wyłuszczył (niczym toporem), że długi mają Włosi, a Niemcy mają imigrantów bezrobotnych. Na których z pewnością musielibyśmy się zrzucić.
      doceń 2
    • EAM
      07.03.2017 12:32
      Mocną walutę można osiągnąć właśnie poprzez trzymanie się z dala od unijnej biurokracji i centralizmu i przykładem jest właśnie Szwajcaria, która należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ale nie należy do UE i tym torem właśnie powinna podążać Polska! Co do słabości naszej waluty, to jest ona spowodowana między innymi tym, że nasz rząd nie wymienia EUR, z funduszy europejskich na otwartym rynku (czym zwiększałby podaż i obniżał cenę EUR, a zwiększałby wartość PLN), tylko w NBP, który wymienia to EUR, za nowo wydrukowane PLN, co może robić tylko dlatego, że zapisuje iż nowe PLN mają pokrycie w tych EUR i zwiększa nimi rezerwy walutowe, skutkuje to jednak jak każdy druk pieniądza wzrostem jego podaży i osłabieniem względem innych walut.
      • Gość
        07.03.2017 15:17
        Chyba jednak powody "mocy" CHF sa jednak inne niż piszesz - i raczej odłóżmy przykład Szwajcarii jako zupełnie inny niż Polski (tradycja, prawo, zamożność itp.). Z tego co dalej piszesz wynika, że uważasz, iż NBP w istocie "dodrukowuje" pieniądze (czyli lamie konstytucje), a co do przewalutowania przez Rząd to jest oczywiste, że ma to miejsce przez NBP. W sumie ciekawy, ale nie za bardzo zrozumiały jest ten Twój wywód
        doceń 4
        0
    • Gość
      07.03.2017 13:28
      Z jakiej uczelni Pan jest Doktorze? Tak pytam z ciekawości.
      doceń 2
  • Gość
    07.03.2017 11:01
    Ja nie chciałabym, aby unia wywierała na nas presję we wszelkich sprawach dotyczących sumienia. Pan Bòg ustalił najlepszy porządek, a wielu "aktywnych działaczy unijnych" ma pomysł na w/g nich lepszy... Jeśli droga unio zmierzasz do piekła, to nam nie po drodze... Normalnych Polakòw tam nie ciągnie, chorych musimy ogarnąć modlitwą, aby Pan Bòg otworzył im oczy...
    • gregg84
      07.03.2017 14:20
      gregg84
      A ja nie chciałbym, aby presję we wszystkich sprawach dotyczących sumienia wywierał na nas kościół katolicki w sojuszu z ruchami skrajnej i populistycznej prawicy. Ogarniajcie sobie modlitwą takich "chorych" jak ja ile tylko chcecie, ale trzymajcie łapy z daleka od naszej swobody kształtowania życia osobistego i naszej przestrzeni społecznej.
      doceń 10
      • Gość
        07.03.2017 21:21
        Wyluzuj troche i zrozum wreszcie, ze kosciol ani zadne ruchy do niczego Cie nie zmuszaja i trzymaja "lapy" w bezpiecznej dla Ciebie odleglosci. Nikt Ci pistoletu przeciez do glowy nie przyklada i nie mowi, ze jak nie, to.... Jak kazdy masz pelna swobode zycia wg wlasnego sumienia, ksztaltowania swojej sfery osobistej i przestrzeni spolecznej. Do Ciebie nalezy wybor i nie win kosciola i innych, ze moze to wlasnie Tobie po prostu brak odwagi, by tego wyboru dokonac. Szanuj tez wybory innych, ktore sa odmienne od Twojego.
        doceń 2
        0
      • pixpixble
        08.03.2017 19:43
        Ciekawe. Jakbym widział jakiegoś samobójcę i chciał działać też będziesz nawoływał "trzymajcie łapy z daleka od ... swobody kształtowania życia osobistego i ... przestrzeni społecznej"? I jeśli się zabije to spadnie na moje sumienie czy twoje?
        doceń 1
        0
      • gregg48
        09.03.2017 17:45
        @pixpixble
        Panie kolego, uważaj, byśmy i my nie wprowadzili praktyki "katolik=chory, szaleniec, potencjalny samobójca"...
        doceń 0
        0
      • pixpixble
        09.03.2017 18:55
        Patrząc się na wpisy (głównie na innych portalach), taka praktyka już istnieje. Ty nie życzysz sobie by "we wszystkich sprawach dotyczących sumienia wywierał na nas kościół katolicki" (cokolwiek masz na myśli), a ja nie życzę sobie ideologie wpływały na moje sumienie.
        doceń 0
        0
  • Gość
    07.03.2017 13:02
    Bzdury. Problemem, nie tylko UE, są kraje, które chcą brać, a nie chcą dawać. A gdy nie chcą dawać, zasłaniają się sumieniem. Czysty faryzeizm. Na szczęście do następnych wyborów z każdym dniem bliżej.
    doceń 15
    • Gość
      07.03.2017 14:16
      Ale UE się składa z samych takich krajów. Wniosek - istnienie UE jest teoretycznie niemożliwe.
      doceń 2
    • Gość
      07.03.2017 14:17
      Współczuję. Świat lewicowych liberałów wali się właśnie z wielkim hukiem, a ty wciąż myślisz że to tylko wiatr lekko wieje. Dlatego z utęsknieniem czekasz na wybory mając nadzieję że lewicowo-liberalna PO wróci do władzy. Ale tak nie będzie, bo PO skończy tak jak partia Palikota i SLD. Tak samo działali, więc to samo ich spotka.
      doceń 5
  • gregg84
    07.03.2017 14:10
    gregg84
    "Zadziałał negatywny efekt przyśpieszonej integracji" - pisze Bartosz Bartczak, po czym daje przykłady, które równie dobrze mogą wskazywać, że mamy do czynienia z negatywnym efektem nie tyle integracji walutowej, ile braku większej integracji gospodarczej i politycznej Europy. Ale tak to jest z niepoprawnymi konserwatystami - kiedy są na środku rzeki, a ta zaczyna nagle wzbierać, oni wolą wycofać się na brzeg, z którego przyszli, niż dojść na stronę, w którą zmierzają.
    doceń 9
  • mee...
    07.03.2017 14:50
    Wczoraj G20, dzis trzecia predkosc...ale to jeszcze nie koniec, bo teraz zacznie sie udawadnianie, ze trzeciej predkosci, Polacy sami sobie sa winni...zaczna sie zamieszki przy wsparciu Berlina...rzad padnie, na bialym koniu widac juz tuska, i wowczas w pospiechu zachodnie ziemie polskie, ktore uzna sie za region unijny polaczy sie z Berlinem. Polecam raz jeszcze skatowac krzyzakow, bo Merkel rozegrala rzad polski z Duda jak na krzyzaka przystalo...
    doceń 0
  • Jean-Luc Picard
    07.03.2017 15:34
    Nie ma co szukać analogii z samochodami. Nasz kraj dowodzony przez posła-imperatora jest w stanie poruszać się z prędkością warp`ową. Nie straszna nam w związku z tym prędkość unijna.
    doceń 13
  • Gość
    07.03.2017 16:27
    Europa juz dawno wyszła z kryzysu. S kryzysu nie wyszly tylko te kraje, które nie chcą się reformować ciągnąc za sobą bagaż nadmiernego socjalu i niezasluzonych przywilejów społecznych. Wspólna waluta nie ma tutaj nic do rzeczy, bo wiele krajów które maja Euro (Estonia, Słowacja czy Irlandia), a które znalazły się w głębokiej... recesji, już dawno o niej zapomniały. Warto tutaj wspomnieć, że jednym z krajów, które ciągle nie wyszły z kryzysu są Węgry, które nigdy Euro nie miały. Ale to PiS (no i niestety wielu redaktorów GN) nieustannie nam życzy abyśmy mieli tutaj "drugi Budapeszt".
    doceń 10
    • Gość
      07.03.2017 18:59
      Zapomniales o fatalnej sytuacji Grecji, ktora ma euro i de facto jest bankrutem; kryzys grecki nie zostal przeciez w zaden sposob rozwiazany!
      doceń 2
    • Gość
      07.03.2017 19:04
      Europa wyszla z kryzysu? A jak mocna jest finansowa pozycja bankow w np. Wloszech, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, nawet Francji... ECB tylko dodrukowywac euro potrafi!
      doceń 1
    • Gość
      07.03.2017 20:54
      Gw prawda. Deutshe Bank jest wrakiem i niedawno mial pasc. Natomiast jest tajemnica polishynera jak z tego wyszedl i na ile sie zadluzyl jeszcze...i kto to splaci obok niemcow, bo przeciez nie nachodzcy.
      doceń 0
  • Gość
    07.03.2017 16:37
    Niebezpiecznie iść w analogie samochodowe. Szczególnie, gdy rozbita limuzyna nie miała AC.
  • Stefan1
    07.03.2017 19:11
    Panie Bartczak czy pan myśli co pisze? Imigranciw Niemczech mają się lepiej jak pracujący w Polsce. Baa, polscy bezdomni w Niemczech czują się bezpieczniej nieźli w swoim kraju. A pan takie banialuki wypisuje ?
    • mee...
      07.03.2017 20:05
      Jezeli oficjalne czynniki powiazane z rzadem szweckim twierdza, ze Szwecja sie skonczyla...do tego rzad szwecki zaciaga pozyczki by imigrantow utrzymac, to jezeli w Niemczech jest tak bajecznie, to kogo Niemcy okradaja w unii, bo wiadomo, ze Szwecja nie ma takich mozliwosci.
      doceń 2
  • Gość
    07.03.2017 22:52
    No, wybitna analiza. Zaczyna się racjonalizowanie porażki. Publicystyczni giermkowie oszalałego PiS, które w ogóle nie prowadzi ŻADNEJ polityki zagranicznej i które przez swą indolencję doprowadzi do wyeliminowania Polski z politycznej ekstrraklasy europejskiej, już - jak widzimy - zabrali się do roboty. Nieuctwo i zacietrzewienie pisowskich indolentów sprawiają, że ich fanatyczne zapatrzenie w Brexit nie pozwala im dostrzec jednej prostej czywistości: Anglia jst wyspą i nie sąsiaduje z Rosją. Od czego Anglia dostanie niestrawności - Polska dostanie skrętu kiszek. A poza tym: historia osądzi was, propagandyści pisowscy, za niewykorzystanie szansy pozytywnego zrównoważenia relacji polsko-niemieckich (jak realizują to Francuzi). Wolicie - dla utrzymania władzy - judzić i ciągle reaktywować antyniemiecki resentyment, mimo że są już inne Niemcy przy tej samej Rosji. Ponownie powtórzmy: Polska nie Anglia, nie jest wyspą.
    doceń 6
  • trzinaalli
    08.03.2017 09:02
    Może część Europy uznała, że na drodze zbyt wolno jedzie jakiś zawalidroga i chce go wyprzedzić, stwarzając przy tym zagrożenie dla siebie i innych.
    doceń 2
  • Gość
    08.03.2017 17:51
    Co za bzdury ,cytuje :" Pogłębienie integracji w Unii większej prędkości wiązałoby się zapewne ze wspólnym budżetem, harmonizacją większości podatków, uwspólnotowieniem długów czy większą koordynacją polityki socjalnej." Pan redaktor chyba sam to sobie wymyslil dla hejtu . Jak na razie nic takiego jak wspolny budzet , wspolne dlugi albo harmonijne podatki w Unii Europejskiej nie istnieje i sie nie planuje . Kazde panstwo UE ma swoja polityke socjalna i podatkowa i bardzo rozna w zaleznosci od panstwa . jak na razie Polska dostala o wiele wiecej pieniedzy z UE niz tam wplacila . Jak sie bralo pieniadze z UE to bylo dobrze a jakby trzeba bylo cos dac to juz niedobrze ?
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także