Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Wallenrod
    22.02.2017 14:33
    Szanowny Panie Redaktorze! Zupełnie nie rozumiem Pana oburzenia w stosunku do zdania odrębnego, które złożyły wymienione wyżej osoby. Przecież może się tak zdarzyć, że podobnie jak "ucznia Gałkiewicza" nie zachwycała poezja Słowackiego, tak samo pewnych osób może nie zachwycać twórczość Wojciecha Wencla. Podążając tym tokiem rozumowania Prezydent RP uznał, że Pana kolega jest zasłużony dla Polszczyzny a inni mogą mieć swoje (odmienne zdania) zdanie. Jestem skłonny zrozumieć, że w ramach redakcyjnej solidarności, broni Pan laureata ale totalnie deprecjonując zdanie "separatystów" troszkę się Pan dyskredytuje. Uważam, że wartościowa poezja w dłuższej perspektywie czasu sama się obroni i nie będzie miała na to większego wpływu nagroda od Prezydenta ani też krytyczne zdania innych osób. Puentując, pozwolę posłużyć się cytatem z utworu bp-a Krasickiego (też chyba zasłużonego dla Polszczyzny, choć bez nagrody) - "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi ..." - wydaje się, że prawdziwa poezja też powinna obawy porzucić.
    doceń 19
    • JAWA25
      22.02.2017 14:58
      może nie dziw się redaktorowi że plącze, skoro dla niego "sam Czesław Miłosz" jest autorytetem http://www.kresy.pl/kresopedia,postacie?zobacz/byly-poputczik-milosz NB co to jest "odbicie ducha narodu"? i jeszcze ten zwący polskie społeczeństwo "najgorszym" Norwid jako wzorzec...
      doceń 3
    • Rohirrim
      22.02.2017 15:22
      Szanowny Pan Wallenrod może byłby łaskaw zejść z wysokości tego jednoosobowego Parnasu. Czasy ocen artystów ze względu na ich przymioty intelektualne skończyły się, o czym boleśnie przekonało się kilku z nich. Przypomnę chociażby przypadek p.Olbrychskiego który odmówił występu z Anną Chodakowska "ponieważ ona popiera PIS". Zdaje się że powyższa odmowa szacownego gremium została wyrażona tylko nieco bardziej wyszukanym językiem, co bywa, niestety - mylące dla osób zajmujących się literaturą zbyt wąsko.
      doceń 1
  • gut
    22.02.2017 17:04
    『Jeśli język nigdy nie może dzielić, strach wyrażać jakiekolwiek poglądy.』Pięknie Pan to ujął - jakie to aktualne w realium. :-> ◺Stanisław Jerzy Lec◹ ▷▷▷ ◺Straciłem wiarę w słowo, przywróciła mi ją cenzura.◹ 😊 Pozdrawiam Pana Szymona! Fajny ma Pan Zespół Muzyczny! 🎧 :-))
    doceń 3
  • Gość
    22.02.2017 19:15
    Niech prawo zawsze prawo znaczy,
    A sprawiedliwość – sprawiedliwość.
    Tak jakoś mi się skojarzyło i myślę, że wszyscy chcielibyśmy żyć w takim błogostanie. Niestety, taki błogostan z kolei przypomina Orwella. A może po prostu słuchajmy częściej Cohena: "Prawo jest, ramię jest i jest dłoń". Ogólne, ale trafne...
    doceń 0
  • Gość
    22.02.2017 19:21
    Andrzej Duda nagrodę "Zasłużony dla Polszczyzny" wręczył człowiekowi, o którym najgłośniej było dzięki obronie teorii spiskowych o katastrofie smoleńskiej, czy określaniu tolerancji i równouprawniania mianem "gnoju", który trzeba z Polski wywieźć... Po prostu żenada!
    doceń 9
  • czytelnik Gościa N.
    22.02.2017 19:23
    Taki werdykt to kpina, bo Wencel nie ma żadnych zasług dla polszczyzny. Wszyscy dobrze wiedzą, że otrzymał nagrodę za budowanie mitu smoleńskiego.
    doceń 13
    • Gość
      23.02.2017 07:58
      Pisz za siebie, nie za wszystkich. Ja o tym nic nie słyszałem.
      doceń 3
    • Darek
      23.02.2017 07:59
      Może oni szukali w Gazecie W.?
      doceń 1
    • Gość
      23.02.2017 11:28
      Werdykt jest werdyktem, a kpiną Twój wpis. Masz jakieś uprzedzenia, człowieku?
      • czytelnik Gościa N.
        23.02.2017 12:21
        Spójrz prawdzie w oczy, Wencel nie napisał ani jednego tekstu na temat polszczyzny. Pisze po polsku i to wszystko. Jego polszczyzna mówiona też pozostawia wiele do życzenia. Porównaj sobie wypowiedzi Wencla z wypowiedziami Tadeusza Sznuka, Krzysztofa Ziemca, prof. Jerzego Bralczyka, prof. Katarzyny Kłosińskiej, czy nawet Jarosława Kaczyńskiego. To prawdziwe kuriozum, że taki ktoś dostaje nagrodę Zasłużony dla Polszczyzny. Na dodatek ów poeta uważa, że Polaków jest tylko kilka milionów, czyli dzieli nasz naród.
        doceń 9
        0
  • Gość "Gnój"
    22.02.2017 21:47
    To 2 cytaty "Zasłużonego dla polszczyzny" : "Dopiero pięć lat po tym bolesnym doświadczeniu naród naprawił swój błąd w wyborach powszechnych. Oczywiście nie obyło się bez problemów. Gdy Polacy postanowili zadbać o dąb, zawiązał się Komitet Obrony Jemioły, a jego aktywiści krzyczeli: "Zapłacicie za to! Jemioła jest pod ochroną! Kto usuwa jemiołę, ten niszczy środowisko naturalne!". Ale tylko garstka naiwnych dała się nabrać na te lamenty", "Trzeba zacząć wywozić gnój: postmodernizm, gender, propagandę homoseksualną, pogardę wobec własnej historii. Oczywiście pewien margines brudów będzie istniał zawsze, chodzi jednak o to, by zmieścić go w wychodku, a nie roznosić po uniwersytetach czy państwowych instytucjach kultury".
    doceń 12
    • Rohirrim
      23.02.2017 09:31
      Uczepił się Pan tego "gnoju" jak pijany płotu. Chociaż uważam że "wywożenie" zacząć by trzeba od Teatru Powszechnego. Rzadko zdarza się taki talent jak Wencel. Jego problem polega na tym ze obecnie nagrody literackie nie tylko w Polsce nadaje się za wwożenie rzeczonego gnoju. Rymkiewicz tez był wspaniałym poetą dopóki nie wypomniał KPP-owskiego pochodzenia GW . Jeśli cos można zarzucić tym wszystkim znawcom literatury - od kapituły po wpisy na GN - to "brak urody koniunktiwu" .
      doceń 2
  • Gość
    23.02.2017 06:53
    Jeżeli z kandydaturę zapoznali się dopiero na posiedzeniu to prosty wniosek kolejny laureat w teczce przeniesiony. Merytorycznie do p. Wencla i jego wkładu w polszczyznę nie mam wątpliwości ale przeniesienie w teczce to po prostu kwestia smaku.
    doceń 8
  • Gość
    23.02.2017 08:43
    Cały ten tekst napisany jest w tonie oni to źli, to jest ten wstrętny "salon" a dobrzy to my... problem w tym, że w ciągu roku zrobiliście z siebie dużo bardziej zabetonowany salon uznając tylko swoich za godnych jakiegokolwiek uznania. Nie twierdzę, że wcześniej było dużo lepiej ale zwracam tylko uwagę, że bardzo szybko i z wielką zręcznością weszliście w buty poprzedniej "elity"
    doceń 7
  • DNA
    23.02.2017 10:52
    "Gnój" jest polskim słowem, więc o co chodzi... a mnie się nie podoba totalna opozycja, a wy ją doceniacie. Kodowcom, peowcom, pslowcom, nowoczesnym i innym pseudo krytykom nigdy nic się nie będzie podobało, więc dajcie se spokój z tym ujadaniem. Wencel jest tak samo dobry jak pan Bralczyk.
    doceń 3
  • DNA
    23.02.2017 11:32
    Wstydem, kpiną i żenadą jest to, że Jerzy Bartmiński, Jan Miodek, Walery Pisarek i Jadwiga Puzynina poparli ten tendencyjno-kodowski wniosek. Ci poprzedni laureaci pokazali swoje nienawistne oblicze i brak kultury.
    doceń 5
  • DNA
    23.02.2017 11:36
    "Sygnatariusze twierdzą, że mieli „okazję poznać kandydaturę p. Wojciecha Wencla dopiero na posiedzeniu kapituły, a zapoznać się z tekstami jego utworów dopiero po tym, jak to posiedzenie się zakończyło”. - takimi stwierdzeniami, to towarzystwo wzajemnej adoracji pochwaliło się swoja ignorancją... może o innych poetach czy literatach też nie słyszeli? To jacy z nich eksperci?
    • Gość
      25.02.2017 01:15
      oni solidarnie znają i słyszą tylko o działających w tej samej piaskownicy, a jak w innej ktoś działa trzeba piaskiem POsypać po oczętach, zachowanie nie całkiem przypomina artystów raczej działaczy partyjnych
      doceń 0
  • Gość
    23.02.2017 15:38
    Gratulacje dla pana Wojciecha Wencla! Dobrze, że GN broni swych publicystów. I smutne, że niektórzy znawcy literatury z tytułami nie wiedzą co to jest felieton i jakimi rządzi się prawami :(
    doceń 5
  • Tola
    25.02.2017 12:58
    „Idzie Kubuś Puchatek przez Zaczarowany Las i mruczy do siebie:
    „Że Kłapouchy kapował – to rozumiem: osioł;
    że Prosiaczek – to jasne: zwykła świnia;
    że Sowa donosiła – to podejrzewałem: przemondżała intelektualistka...
    Ale żeby miodek?...”
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Votum curiosum

Szymon Babuchowski DODANE 22.02.2017 AKTUALIZACJA 21.10.2019

Votum curiosum

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także