Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • derek
    19.05.2016 17:52
    Uuuuu, bardzo nie po linii encykliki Laudato si ;D
    • Nick
      19.05.2016 23:56
      Co encyklika ma wspólnego z cieleniem się lodowca?
      • derek
        22.05.2016 16:06
        Nic. Ale encyklika postuluje walkę z globalnym ociepleniem, które przyjmuje za dogmat.
        doceń 0
        0
  • sorcier
    19.05.2016 17:56
    sorcier
    Najbardziej (obecnie i zawsze) zagraża wszystkim globalne zidiocenie.
    doceń 18
  • Yanosh
    19.05.2016 21:36
    Dziś byłem w Brukseli wszyscy chodzą w kurtkach i szalikach, podobnie w Paryżu; właśnie w Paryżu na Denfert-Rochereau wysiadłem z RER 2 godziny temu, wszyscy opatuleni w pikowanych kurtkach, jutro 20 stopni, a w sobotę 23. W niedzielę ma lać deszcz przewidują i 12 stopni. Gdzie ten Tusk się obraca, że mu tak gorąco !!!? aha na Grenlandii !
    doceń 5
  • Gość
    19.05.2016 21:46
    A m.in. NASA - na przekór lobby naftowemu głównie - co jakiś czas, konsekwentnie pokazuje badania świadczące o globalnym ociepleniu... Cóż, kiedyś wierzylismy też w geocentryzm...
    • odpowiadając
      20.05.2016 09:05
      Tak, najpierw ludzie wierzyli w geocentryzm. Potem przyszedł Kopernik i "wstrzymał słońce i ruszył ziemię". A potem przyszedł Einstein z teorią względności i stwierdził rzecz oczywistą, że punkt odniesienia można wybrać dowolnie. Do jednych obliczeń lepszy jest taki, do drugich inny.

      A co do "globalnego ocieplenia", to w historii ziemi bywało nieporównanie cieplej i nieporównanie zimniej (epoka lodowcowa). Wszystko zmienia się cyklicznie, teraz prawdopodobnie zbliża się kolejna epoka lodowcowa - jeśli wierzyć naukowcom.
      • Sierkovitz
        20.05.2016 13:07
        To, że kiedyś było ciepło (sytuacja statyczna) nic nie mówi o obecnym ociepleniu (sytuacja dynamiczna).

        W okresach kiedy było tak ciepło - powierchnia lądów była mniejsza, katastrofalne zjawiska pogodowe były częstsze, większe połacie Ziemi nie nadawały się do zamieszkania - wszystkie te czynniki są słąbe dla ludzi - dinozaurom niekoniecznie przeszkadzały.

        Dodatkowo problemem jest tempo ok 25x szybsze niż naturalne tempo zmian temperatury - im szybsze tempo tym trudniej organizmom się do niego przystosować - dlatego jesteśmy właśnie na początku wielkiego wymierania gdzie co roku wymiera 1000x więcej gatunków niż powstaje.
        doceń 2
        0
  • Anaja
    20.05.2016 07:37
    Właśnie widziałam przejętego Tuska przy lodowcu -wzbudza tylko śmiech. Bezcenne.
    Ale niefajnie będzie jak zacznie z tym wyimaginowanym zjawiskiem walczyć...
    doceń 6
  • gebowicz
    20.05.2016 08:35
    Nie bardzo rozumiem o czym traktuje ten tekst.

    1) Czy o tym, że Tusk powinien był w swojej wypowiedzi przywołać badania potwierdzające istnienie globalnego ocieplenia?

    2) Czy o tym, że globalnego ocieplenia nie ma, a dowodem na to, że nie ma jest Tusk i jego wypowiedź?

    3) O jeszcze czymś innym, czego moja wyobraźnia nie ogarnia?
    doceń 5
  • AK
    20.05.2016 19:04
    Faktycznie, nie jest zaskakujące, że lodowce Grenlandii intensywnie topnieją wiosną (chociaż, jak można zobaczyć na stronie climate.nasa.gov/vital-signs/land-ice/ główne straty masy występują zwykle między czerwcem a wrześniem a w tym roku również topnienie powierzchniowe zaczęło się wcześniej niż zwykle: nsidc.org/greenland-today/). Kluczowe jest jednak, że przez resztę roku lądolód nie przybiera na masie na tyle, by te straty zrównoważyć...
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Zobacz także