Nowy numer 28/2020 Archiwum
 • Maluczki
  25.04.2016 14:58
  Że też temu księdzu nikt nie zakazuje wystąpień publicznych i działalności politycznej. Czyżby działał zgodnie wytycznymi biskupów?

  http://niezalezna.pl/79490-kto-wrzucil-kase-do-woreczka-platformy-wsrod-darczyncow-ksiadz-celebryta
  doceń 20
  • kuba
   25.04.2016 16:17
   A to grzech?
   • Miś
    25.04.2016 16:42
    a popieranie aborcji to nie jest grzech?
    doceń 14
    0
   • kuba
    25.04.2016 16:59
    Kaczyński głosował tak samo przeciw zakazowi aborcji jak Tusk.
    doceń 14
    0
   • Maluczki
    25.04.2016 17:52
    Finansowanie antykatolickiej partii to nie grzech, a odprawienie partii przyznającej się do katolicyzmu to grzech nakazujący nałożenie na księdza zakazu publicznego wypowiadania się itd.
    Taka twoja logika?
    doceń 18
    0
   • kuba
    25.04.2016 20:29
    na szczęście Papież i biskupi (przynajmniej większość) myślą inaczej niż Ty i doskonale rozumieją pułapkę nacjonalizmu i ułudę katolicyzmu, który głoszą nacjonaliści.
    doceń 13
    0
   • Maluczki
    26.04.2016 14:49
    Biskupi kwestionują Czwarte Przykazanie Boże?!
    To biada im!!!
    Każdy naród ma prawo tworzyć wspólnotę, bo wspólnota oparta na Prawie Bożym to właśnie Kościół. Tylko na fundamencie Prawa Bożego może funkcjonować wspólnota, bo wspólnota to grupa ludzi żyjąca w sprawiedliwości i miłosierdziu>
    Multikulti nie jest wspólnotą! To wymysł sztana, mający ludzi sprowadzić na manowce!
    doceń 4
    0
   • kuba
    26.04.2016 21:01
    Maluczki, Polska istnieje przez 1050 lat bogata doświadczeniami również multikulti i pełno w tym czasie mamy przykładów patriotycznych bez konieczności odwoływania się do nacjonalistycznej nienawiści wobec innych. Idea nacjonalistyczna powstała zaledwie 150 lat temu i nie ma nic wspólnego z patriotyzmem, polskoscią a już na pewno nie z katolicyzmem.
    W XX wieku nacjonalizm w wielu krajach (Niemcy, Hiszpania, Argentyna, Chile, kraje byłej Jugosławii, aby wymienić kilka) przyczynił się do śmierci milionów osób, w tym chrześcijan. Czy Ty jako chrześcijanin naprawdę chcesz bronić tej filozofii śmierci?
    doceń 1
    0
   • Maluczki
    27.04.2016 14:21
    W Polsce nigdy nie było multikulti, tylko tolerancja religijna, a to dwie różne rzeczy!
    Poza tym myli Ci się nacjonalizm z szowinizmem.
    To wy szerzycie filozofię śmierci, której mamy gorące przykłady w Zachodniej Europie. To wy chcecie szerzyć filozofię śmierci, ponieważ nie da budować cywilizacji na bazie konsumpcjonizmu. To jest utopia materializmu, który może istnieć jedynie jako grupa pasożytnicza, co jasno obecnie widać na całym świecie, a papież Franciszek w swojej naiwności nawołuje, aby ci co prowadzą ten pasożytniczy tryb, podzielili się nieco z tymi, których przed chwilą okradli.
    Co to jest naród dla ludzi Twojego pokroju?
    Skąd się wziął taki twór.
    Dlaczego wy chcecie na siłę wprowadzać atomizację społeczeństwa? Czemu to ma służyć?
    Ja wiem, a Ty się zastanów.
    doceń 3
    0
   • kuba
    28.04.2016 07:41
    W Polsce nie było multikulti? To jak nazwiesz sytuację, gdzie w czasach świetności Rzeczpospolitej, w XVI i XVII wieku, Polacy stanowili mniej niż połowę społeczeństwa?
    Historia to piękna nauka, polecam!
    To historia uczy nas, że państwa narodowe to wymysł ostatnich lat. I Polska też była wielonarodowa (czyli multikulti) do czasu II wojny światowej. Stała się krajem jednego narodu w wyniku eksterminacji Żydów i brutalnych przesiedleń po wojnie.
    doceń 3
    0
   • Maluczki
    28.04.2016 11:28
    Oj młodzieńcze, młodzieńcze!
    Multikulti, to jest wymieszanie narodowości i kultur, mające stanowić taką szarą ludzką masę, ale do tego nadają się tylko wyznawcy materializmu w czystej postaci. Katolicy, muzułmanie, żydzi i wiele innych wyznań nie nadają się do tego. To jest utopijny wymysł materialistów, który nigdy nie miał miejsca na świecie.
    W czasach świetności Rzeczypospolitej ludzie różnych wyznań i kultur żyli obok siebie, ale każda z tych grup żyła swoją kulturą i religią.
    Nie dochodziło między nimi do konfliktów, ponieważ nad wszystkim czuwali Polacy katolicy i nie pozwalali na nie. Tylko dlatego w przeciwieństwie do innych państw, w Polsce tak było. Jeszcze raz powtarzam: W Polsce była tolerancja religijna i kulturowa, ponieważ nad całością czuwali POLACY KATOLICY!!!
    doceń 6
    0
   • kuba
    28.04.2016 16:59
    Maluczki, widzę, że lubisz definiować rzeczywistość tak jak Ci się to podoba. Taki relatywizm w postrzeganiu historii zawsze prowadził do wynaturzeń.
    Polska była największą potęgą w historii za panowania dynastii Jagiellonów... Litwinów z pochodzenia a nie Polaków. Potop szwedzki pokonaliśmy pod dowództwem Szweda (z pochodzenia protestanta, nie katolika). I to ten Szwed a nie jakiś Polak-Katolik, ofiarował naszą ojczyznę pod opiekę NMP.
    No i dla ścisłości, pojęcie multikulti oznacza właśnie współżycie różnych kultur, które nie integrują się ze sobą. I to właśnie dlatego ta idea jest obecnie tak krytykowana (gł. we Francji), gdyż doprowadziła do powstania etnicznych, niezasymilowanych enklaw, głównie na obrzeżach dużych miast. Wychodzi na to, że nie wiesz o czym piszesz.
    A przy okazji, mam 50 lat, chociaż faktycznie czuję się ciągle młody :)
    doceń 1
    0
 • Jakub Noch
  25.04.2016 15:13
  Kolego Teister, bardzo ciekawy komentarz, w którym zapomniał Pan jednak wspomnieć o ostatniej, najmocniej "wybielającej" ks. Międlara części wpisu ks. Węgrzyniaka, o którym mowa.

  No i dopuścił się Pan wielkiej manipulacji podając, iż ks. Węgrzyniak jest "jednym z dwóch bohaterów" tekstu w naTemat.pl. Prawda jest tymczasem taka, że jest on jednym z 9-ciu bohaterów, któremu poświęcono zaledwie dwa akapity. Bo rzeczywiście taki w ukłon w stronę skrajności zrobił po raz pierwszy. Ale go niestety zrobił. Pozdrawiam.
  doceń 12
  • wt
   25.04.2016 16:06
   @Jakub Noch: Przyznaję się do błędu, miałem napisać "jednym z dwóch głównych bohaterów", napisałem "jednym z dwóch bohaterów", bo myślałem pisząc ten tekst o zestawieniu ks. Węgrzyniaka i ks. Kneblewskiego, jako tych, których wypowiedzi najbardziej się wybiły (o czym sam Pan wspomina). Za nieścisłość przepraszam. Poprawiłem ją jednak ta nieścisłość w niczym nie zmienia opisanego przeze mnie zjawiska manipulacji, jakiej Pan się dopuścił. I przy okazji, jak dotąd chyba nie jesteśmy kolegami panie Noch.
   doceń 32
  • vanitas
   26.04.2016 14:19
   @Wojciech Taister - dyskusja z autorem tego paszkwilu inaczej niż przez adwokata przed sądem? (samo nazwanie kolegą wziąłbym za zniesławienie publiczne). Nie warto.
   doceń 11
 • passenger
  25.04.2016 15:27
  Panie Wojciechu, jak rzadko zgadzam się z Panem, aczkolwiek kiedy kilka dni temu czytałem tekst ks. Węgrzyniaka to miałem mieszane uczucia. Nie zmienia to faktu, że żaden ślepy radykalizm, nawet radykalizm w walce z radykalizmem, nie prowadzi do niczego dobrego.
  Jednak myślę, że nie byłoby problemu, gdyby polski Kościół sam potrafił dużo lepiej reagować na wszelkiego rodzaju "mowę nienawiści", która pojawia się w ustach nie tylko szeregowych księży ale i hierarchów kościelnych, czy też księży zarządzających pewnymi katolickimi mediami. Księża nie są władcami Kościoła a sługami nas wiernych, nieprawdaż?
  doceń 12
  • krut00
   25.04.2016 20:00
   @passenger - księża nie są sługami nas wiernych, a jedynie Jezusa Chrystusa i z tego będą rozliczani. Biada im gdyby tego nie rozumieli i szukali jakichś ludzkich kompromisów. Chrystus mył nogi swoim uczniom i na pewno znajdzie się niejeden ksiądz, który umyje i Twoje, ale nie licz na to, że zło będzie nazywał dobrem albo przyjmował krzywe obiecanki za rzeczywistość.
   doceń 18
   • passenger
    25.04.2016 20:31
    Krut, a skąd Twoja agresja? czyżbym napisał coś nieprawdziwego?
    doceń 2
    0
 • Barney
  25.04.2016 15:30
  Nie oczekujmy od "NaTematu" jakiejkolwiek konsekwencji czy rozumowania opartego na czymś innym niż własne wyobrażenia.

  Swego czasu, podczas studiów, ze względu na studiowany przedmiot poczuwałem się do "sprawdzania" (w miarę regularnego) również serwisów informacyjnych, z których normalnie bym nie skorzystał. I wyniosłem bardzo jednoznaczne wnioski z obserwacji tego portalu.

  Nie będe nawet "reklamował" tamtejszej twórczości Hartmana czy Środy, za to wspomnę o czyms innym - była tam swego czasu (nie wiem czy nadal jest, ale rok temu na pewno jeszcze publikowała) taka młoda autorka (niestety, imienia i nazwiska nie pomnę, ale nie omieszkam przypomnieć, jak już dojde do tego), która pisała o przeciwnikach gimnazjów. Do czego doszła? Do tego, że ci ludzie ci chcą doprowadzić do tego, że rodzice będą "paść" swoje dzieci, żeby siedziały w domu przed telewizorem i były niezaradne życiowo. Z czego to wysnuła? Chciałbym to wiedzieć - bo w tekście nie było ani słowa, dlaczego właściwie przeciwnicy gimnazjów doprowadziliby do czegoś takiego, gdyby gimnazja zlikwidowano. I ta autorka wcale nie była odosobnionym przypadkiem, podobnych kuriozów czytałem tam zdecydowanie więcej.

  Jedno co dobrego mogę powiedzieć o tym portalu - to jeśli zetknie się z nim ktos "niezadeklarowany" ideowo, ale mający choć trochę oleju w głowie, to na pewo nie stanie się żadnym lewakiem ani liberałem, bo mu NT skutecznie obrzydzi wszelkie idee płynące z tych środowisk.
  doceń 23
 • W temacie
  25.04.2016 15:54
  Ks. Węgrzyniak popełnił dwa zasadnicze "przewinienia":
  - opowiedział się za sprawiedliwością w traktowaniu różnych osób, w szczególności za stosowaniem takich samych reguł oceny,
  - no kierował się rozsądkiem, zamiast powielać argumenty GW, TVN lub TP.

  Tego tzw. salon nie wybacza, bo podważa to jego roszczenia do absolutnego monopolu na opinie i poglądy.
  doceń 40
 • aldehyd
  25.04.2016 17:09
  Twórczość ks. Kneblewskiego https://www.youtube.com/watch?v=tVSkoljV-Zc
  • Krzysiek
   25.04.2016 22:55
   Bardzo dziękuję za link. Piękne słowa!
   Ks. Kneblewski dość obszernie wyjaśnia jakie jest znaczenie słowa "nacjonalizm", związanego ze znaczeniem słowa "patriotyzm". To taka polska specyfika :)
   Odbiega to od sowieckiej nowomowy (która zaśmieca język polski) zrównującej nacjonalizm z niemieckim wypaczonym nacjonalizmem.
   Chcę być polskim nacjonalistą, dokładnie w tym znaczeniu o który mówi ks. Kneblewski :)


   doceń 10
 • krut00
  25.04.2016 18:25
  Pan Noch stosuje klasyczną metodę walki z przeciwnikiem, którym w tym wypadku jest kościół - w całości. Oto kapłan Chrystusa w osobie księdza Międlara odprawiał mszę o którą prosił ONR - toż to nie przymierzając infamia straszna. Nie wolno do stołu siadać z celnikiem! ONR i wszystkich nie-lewo-myślnych należy izolować i zamykać, a z braku możliwości przynajmniej opluć. Pamiętając oczywiście że redaktor Noch nigdy głupoty żadnej nie strzelił i zawsze we wszystkim ma rację. Szczególnie jest to ewidentne, kiedy dowodzi że skoro biskup kazał ks. Międlarowi oddalić się od wystąpień publicznych to świadczy to o tym że wszyscy biskupi knują...
  Panie Wojtku, Gość Niedzielny powinien zacząć przyznawać dziennikarzom lewicowym nagrody - płaszcze i filakterie, skoro Ci o nie tak bardzo zabiegają.
  Na koniec jeszcze jedna uwaga, uczeń nie powinien spodziewać się lepszej zapłaty od tej, którą dostał jego mistrz. Gdyby więc pan Jakub Noch nie opluwał i nie ganił naszych pasterzy to wtedy naprawdę byłoby się czego bać.
  doceń 24
 • Kacper
  25.04.2016 18:40
  Najzabawniejsze jest to, że w kazaniu ks. Międlara wygłoszonym w Białymstoku trudno się doszukać jakiegokolwiek śladu "mowy nienawiści", chyba że za takową uznać krytykę UE. Odniosłem wrażenie, oglądając kazanie na You Tube, że o Żydach wypowiadał się nawet z sympatią, gdy mówił o ich cierpieniach w niewoli egipskiej. Główny sens kazania był taki, że należy kształtować w sobie szlachetne cechy takie jak męstwo, poczucie godności, miłość Ojczyzny, aktywizm itd. a wykorzeniać tchórzostwo, małostkowość, bierność. Drogą do tego ma być zdaniem ks. Jacka Międlara prowadzenie życia zgodnego z nauka Kościoła Katolickiego, a pierwszym krokiem spowiedź św.Jak widać ks. Jacek nie tylko nie podburza do nienawiści ale może wręcz przyczynić się do pewnego ucywilizowania środowisk nacjonalistycznych, sprawiających niekiedy wrażenie nieco nieokrzesanych.
  doceń 29
 • Krzysiek
  25.04.2016 23:05
  Świetny komentarz ks. Kneblewskiego.
  Warto posłuchać - serdecznie polecam każdemu.


  https://www.youtube.com/watch?v=0nGOjoN0J6Y
  doceń 9
 • Klarcia
  26.04.2016 00:54
  Klarcia
  W omawianym tekście Jakub Noch napisał również: "Wśród których najgłośniej wybrzmiewały głosy ks. Wojciecha Węgrzyniaka i ks. Romana Kneblewskiego. Obaj to od dawna gwiazdy tej części internetu, którą rządzi mniej lub bardziej skrajna prawica."

  Dla tego typu "dziennikarzy", to i GN mieści się w gronie "skrajnej prawicy" publikując teksty będące "mową nienawiści".
  Dlaczego mnie to nie dziwi?

  Poza tym - autor tekstu "Oto kapłani nienawiści" jest tak żenujący w swoich wywodach, iż nawet nie ma co z nim polemizować. Ot, jeszcze jeden z otchłani Czerskiej.
  doceń 17
 • Klarcia
  26.04.2016 00:55
  Klarcia
  "Wrażliwość" Jakuba Nocha naruszyły także poniżej przytoczone życzenia, jakie ks. Węgrzyniak kiedyś umieścił na swoim blogu.

  "Zmartwychwstania naszej ukochanej Ojczyzny, bez KOD-ów, fałszywych autorytetów, płatnych zdrajców. Zmartwychwstania chrześcijaństwa w Europie, która idzie ku samozagładzie. Europy bez multi-kulti, islamistów, lewaków i poprawności politycznej".

  Pozwolę sobie zauważyć, że te treści - jak najbardziej przystają do naszej, aktualnej rzeczywistości i nie stoją w opozycji do odwiecznego nauczania Kk.
  doceń 11
  • JAWA25
   26.04.2016 11:55
   Czy dla spełnienia życzeń księdza Wawrzyniaka Tatarów od pokoleń zamieszkałych w Kruszynianach i Bohonikach należy nawrócić na chrześcijaństwo pod groźbą wysiedlenia? Czy może miejscowości te nie są w Europie, zatem życzenie owo ich nie obejmuje?
   Jak mówił Stefan Batory "byłoby dobrze, gdyby wszyscy byli jednej wiary. Że jest inaczej, widać taka wola Boża, czyż jestem Panem Bogiem, bym waszymi sumieniami władał?"
   doceń 3
  • ks. Wojciech Węgrzyniak
   26.04.2016 12:51
   ks. Wojciech Węgrzyniak
   Nigdy nie zamieściłem takich życzeń na moim blogu. Proszę podać prawdziwego autora.
   doceń 13
   • Klarcia
    26.04.2016 16:36
    Klarcia
    Przyznaję, że nie czytałam wszystkich notek na blogu Księdza - komentowałam tekst podany przez Jakuba Nocha. Chyba dałam się wpuścić w maliny. Sorry.

    Ale nawet gdyby Ksiądz tego typu życzenia napisał, to - patrz wyżej.
    Pozdrawiam.

    PS: Wychodzi na to, że można komuś przypisać słowa, których ten nigdy nie publikował i nie ponosi się za to żadnych konsekwencji - wrrr.
    doceń 4
    0
   • Kael
    26.04.2016 18:53
    To byl ks Wasowicz
    http://www.asta24.pl/2016/03/28/kontrowersyjne-zyczenia-ksiedza-wasowicza-pily/
    doceń 1
    0
  • yeti
   27.04.2016 00:11
   Dlaczego Klarcia kłamiesz ? Czy Wąsowicz to Węgrzyniak ?
   doceń 2
 • Anna
  26.04.2016 09:01
  Teraz każdy ksiądz będzie chyba musiał złożyć jeszcze jedno ślubowanie: ,, Gazecie wyborczej i jej guru Michnikowi". Jeśli nie to, ma zamilknąć na wieki.
  doceń 18
 • JAWA25
  26.04.2016 12:32
  "tekst, który ks. Wojciech Węgrzyniak opublikował m. in. w naszym serwisie" jest dziwny, garść cytatów:
  "Czy ONR jest w Polsce organizacją przestępczą? Czy działa wbrew polskiemu prawu? Jeśli tak, to dlaczego nie zajmie się nimi prokuratura"
  pytanie do prokuratora.
  "a jeśli nie, to dlaczego nie pozwalamy im działać?"
  kto nie pozwala, skoro działają?
  "Że przed wojną mówili to i to? Czy naprawdę trzeba przypominać kogo spadkobierczynią jest SLD?"
  mowa o ONR, prawda? A skoro wspomniano komunistów to więcej ich z endekami łączy niż dzieli - nienawiść do Piłsudskiego, korzenie się przed Kremlem, endekomunizm Klaudiusza Hrabyka i temuż podobnież.
  "jeśli potępiamy ONR, to w imię uczciwości trzeba potępić Gazetę Wyborczą, bo więcej zła zrobiła dla Kościoła w Polsce i Ewangelii niż ONR"
  mało odkrywcze jaka jest Wybiórcza, tyle, że przynajmniej nie nazywa siebie katolicką, w przeciwieństwie do mediów Rydzyka.
  "Czy naprawdę uważacie, że Izrael ma prawo odmawiać pełnego obywatelstwa we własnym kraju Palestyńczykom a Polsce odmawiacie prawa do decydowania, kto może na jej teren przybyć?"
  a co Izrael ma do sprawy?
  "Boję się, że Chrystus powie mi w dzień Sądu: „Byłem uchodźcą a nie przyjąłeś mnie”. Nie boicie się, że Wam powie: „Byłem narodowcem a pogardziliście mną”?"
  Chyba nie rozumiem. Zdawało mi się, że "Nie masz Żyda ani Greka, nie masz niewolnika ani wolnego, nie masz mężczyzny ani kobiety; albowiem wy wszyscy jedno jesteście w Jezusie Chrystusie." oraz "Królestwo Moje nie z tego świata" ale może śmy odmienne Biblie czytali.
  • leost
   26.04.2016 16:28
   ad1)pytanie retoryczne-nie słyszałaś/eś o czymś takim jak pytanie retoryczne;
   ad2)kto nie pozwala...? a ci którzy nawołują do ostracyzmu wobec ONR-u, do tego aby zajął się nimi prokurator i policja,choćby niesławny prawnuczek sławnego noblisty.
   ad3)SLD to spadkobierczyni KPP,PPR i PZPR.Spadkobiercą ONR-u byłm in. PAX z którego emanowało środowisko Więzi i też PZKS-u.Może dzisiejszy ONR też czerpie z tej tradycji.
   ad4) nie ma sensu komentować ewidentnego miłośnika/czki GW,który stylizuje się na obiektywizm
   ad5) a co do sprawy Jezusa miały przypowieści o pannach mądrych i głupich, czy robotnikach ostatniej godziny?
   ad6) rozmowa Jezusa z Samarytanką ,gdzie wyraźnie On mówi że jego nauka jest przeznaczona dla narodu wybranego, Jezus raz mówi " kto nie ze mną to przeciwko mnie" a innym razem " kto nie przeciwko mnie to razem ze mną" czytamy tą samą Biblię ale różnie ją odczytujemy,dlatego jedni są od Pawła, drudzy od Jezusa a jeszcze inni od Apoloniusza.
   doceń 1
  • Klarcia
   26.04.2016 16:41
   Klarcia
   "mało odkrywcze jaka jest Wybiórcza, tyle, że przynajmniej nie nazywa siebie katolicką, w przeciwieństwie do mediów Rydzyka."

   "a co Izrael ma do sprawy?"

   ***

   Dokładnie tyle samo - ile publikacje ks. Węgrzyniaka, do mediów o.Rydzyka.
   doceń 1
  • JAWA25
   01.05.2016 23:45
   Przypowieść o Dniu Sądu jest znana (Mt rdz 25, por. Iz rdz 58), po co coś do niej wstawiać?
   doceń 1
 • duszpasterz
  26.04.2016 18:04
  JEŚLI SZANOWNY PAN REDAKTOR OCZEKIWAŁ OD WSPOMNIANEGO PORTALU PRZYZWOITOŚCI TO PODZIWIAM SZLACHETNOŚĆ UCZUĆ. JA JAKO KAPŁAN W PRZECIWIEŃSTWIE DO KS. WĘGRZYNIAKA NIE CIESZĘ Z SANKCJI JAKIMI OBJĘTY ZOSTAŁ KS. JACEK. UWAŻAM TO ZA DECYZJĘ POCHOPNĄ TAK JAK POCHOPNE BYŁY WCZEŚNIEJSZE DECYZJE WOBEC NIEGO; NIE TAK TOWARZYSZY SIĘ MŁODEMU KAPŁANOWI U POCZĄTKU DROGI. ZA TO NIEKTÓRZY CELEBRYCI W KOLORATKACH WSPIERAJĄCY PEWNĄ OPCJĘ POLITYCZNĄ JUŻ DAWNO ZASŁUŻYLI SOBIE NA JAKIŚ RODZAJ REPRYMENDY. I CO? I NIC. SĄ ZA TO KAPŁANI, KTÓRZY JUŻ OD LAT SĄ NA CENZUROWANYM, ALE ONI ANGAŻUJĄ SIĘ AKURAT PO PRAWEJ STRONIE. NIE TWIERDZĘ, ŻE TO SKUTEK CELOWYCH DZIAŁAŃ, ALE TAK JAKOŚ "WYSZŁO". UWAŻAM TEŻ, ŻE RZECZĄ NAJGORSZĄ Z MOŻLIWYCH JEST ODSEPAROWANIE KAPŁANÓW OD TAKICH ORGANIZACJI JAK ONR. SĄ TAM ZAZWYCZAJ LUDZIE IDEOWI, ALE POTRZEBUJĄCY, JAK KAŻDY, DUCHOWEGO ZASTRZYKU, BYCIA Z NIMI, WSKAZANIA NA TO CO WŁAŚCIWE, A CZEGO NALEŻY UNIKAĆ. KOMU ICH CHCEMY ZOSTAWIĆ? PEWNIE, ŻE DLA ŚWIĘTEGO SPOKOJU MOŻNA POZBYĆ SIĘ PROBLEMU, TYLKO ŻE NIE TĘDY DROGA. KAŻDY CZŁOWIEK POWINIEN BYĆ DLA NAS "PROBLEMEM" W POZYTYWNYM SŁOWA ZNACZENIU. COŚ WIĘC Z TYM FANTEM TRZEBA ZROBIĆ. NA SZTANDARACH ONR WIDNIEJE SZCZERBIEC CHROBREGO, WIĘC CHYBA NIE JEST ON CZYNNIKIEM AŻ TAK PROFANUJĄCYM WNĘTRZE ŚWIĄTYNI, TYM BARDZIEJ, ŻE NASZE ŚWIĄTYNIE JUŻ NIE TAKIE SZTANDARY WIDZIAŁY. WYSŁUCHAŁEM KAZANIA KS. JACKA I MUSZĘ POWIEDZIEĆ, ŻE ZDARZAŁY MI SIĘ MOCNIEJSZE, NIE TEŻ MIAŁEM "ODRUCHU ODRZUTNEGO"; MOŻE TO RÓŻNY STOPIEŃ WRAŻLIWOŚCI? JEŻELI JEDNAK BĘDZIEMY TAK "ŚCIGAĆ" NIEKTÓRYCH KAPŁANÓW I PRZEPRASZAĆ NA WIDOK KAŻDEGO GRYMASU PO LAICKIEJ STRONIE TO SIĘ ZAPĘTLIMY. NAPRAWDĘ GORSZĄCE ZAJŚCIE W KOŚCIELE ŚW. ANNY W WARSZAWIE NIE WYWOŁAŁO AŻ TAK OSTRYCH REAKCJI. WYPOWIEDZI MOJEJ PROSZĘ NIE TRAKTOWAĆ JAKO POLEMIKI, RACZEJ JAKO PRZYCZYNEK DO CAŁEJ DYSKUSJI. PODZIELAM POZOSTAŁE OPINIE KS. WĘGRZYNIAKA I ZE SWEJ STRONY TAKŻE ZACHĘCAM DO LEKTURY TEKSTÓW ZANIM ZACZNIEMY O NICH MÓWIĆ. KSIĘŻY Z KTÓRYMI DYSKUTUJĘ NP. O SOBORZE PYTAM NAJPIERW Z CIEKAWOŚCI CZY PRZECZYTALI DOKUMENTY SOBOROWE. POZDRAWIAM.
  doceń 12
  • Kacper
   27.04.2016 18:35
   Duszpasterzu. Dałem Ci "plus" za treść wpisu ale za pisanie całego tekstu kapitałą masz u mnie wielki "minus". Po to są małe litery żeby ich używać. Przeczytanie tak obszernego wpisu napisanego w całości wielkimi literami to męka dla oczu. Nie czyń tego więcej. Pozdrawiam.
   • Klarcia
    28.04.2016 05:30
    Klarcia
    Ja bym się jednak tekstu pisanego kapitałą nie czepiała. Nie można bowiem wykluczyć, że piszący ma po prostu problemy ze wzrokiem.
    Prawdę mówiąc, mnie się znacznie łatwiej czyta teksty pisane wielkiki literami - i nie bardzo rozumiem, dlaczego jest to w necie przyjęte jako krzyk?
    doceń 1
    0
   • duszpasterz
    29.04.2016 00:29
    Przepraszam za niedopatrzenie, ale mam mało czasu i często na formę nie zwracam uwagi. Też pozdrawiam i dziękuję za uwagę.
    doceń 1
    0
  • owieczka_
   30.04.2016 11:16
   No właśnie. ONR-owcy to teraz owce niemające pasterza. A idąc tokiem rozumowania ks. Węgrzyniaka nasunęła mi się taka myśl. Jeżeli pewien ksiądz publicysta z Deonu zarzuca biskupom wyświęcanie księży, których wiara nie jest zgodna z nauczaniem Kościoła, w kontekście ks. Międlara:
   "Lepiej nie udzielić święceń, niż potem siejącemu zamęt księdzu wydawać zakazy publicznej aktywności albo suspendować", dlaczego nie domaga się tego samego w kontekście pewnego jezuity publikującego na Deonie, który twierdzi, że wstrzemięźliwość płciowa w cudzołożnych związkach nie jest konieczna do nawrócenia?
   "Do tej pory (jeśli chodzi o rozwodników) znakiem nawrócenia było wyrzeczenie się współżycia. Teraz, biorąc pod uwagę to, że współżycie buduje wspólnotę małżeńską, że deficyty emocjonalne rodziców są zagrożeniem dla dzieci, że po prostu jest to ważki element budowania zdrowego środowiska rodzinnego, odpowiedzialne rodzicielstwo może skłaniać do odrzucenia "takiej" praktyki. Zbyt wielkie szkody, zbyt wielkie zagrożenia."(Deon)

   doceń 0
 • Tympanon
  27.04.2016 05:36
  Szanowni Państwo,
  Musimy zrozumieć jedno, dla szeroko pojętego środowiska Gazety Wyborczej (w którym również plasuje się portal Tomasza Lisa) oskarżenia o "szerzenie nienawiści" są tylko i wyłącznie pałką na politycznych wrogów i niczym więcej. Dla nich "siewcą nienawiści" jest każdy kapłan, który nie popiera postępowej rewolucji, a już tym bardziej kapłan, który w jakikolwiek sposób głośno odwołuje się do haseł "Bóg, Honor, Ojczyzna".
  To środowisko od lat walczy z Kościołem. Ponieważ nie mogli uderzyć w Kościół polski frontalnie, postanowili go podstępnie podzielić na tzw. dobry "kościół postępowy" i zły "kościół narodowy". Stąd wyimaginowane podziały na kościół łagiewnicki i toruński itd. Stąd dyskredytowanie i oskarżanie o "mowę nienawiści".
  I to oni tak naprawdę dokonali podziałów w naszym społeczeństwie. Kiedy u władzy byli "ich ludzie" przez ostatnie 8 lat - każdy antydemokratyczny numer przechodził, natomiast sam fakt dojścia do władzy sił konserwatywnych jest dla nich "zagrożeniem demokracji". Księdza Lemańskiego nie oskarżali o "mieszanie Kościoła do polityki".
  A jak nazywa się z greki osoba, która "wprowadza podziały"? Czyż nie "dia-bolon"?
  doceń 11
 • Jan Węgrzyniak
  28.04.2016 07:37
  Sens wpisu "W "obronie" księdza Jacka?" zawarty jest zdaniu: "Stanę się jednak na chwilę adwokatem ks. Jacka, trochę dla przeciwwagi społecznej, bo jest parę spraw, które mnie martwią wcale nie mniej niż jego postawa i które moim zdaniem w równym stopniu są zdradą czy przynajmniej wypaczeniem Ewangelii." Pan Jakub Noch nie zrozumiał tego. Może potrzebuje czasu zanim dotrze to do niego ?
  doceń 1
 • Maks
  28.04.2016 15:07
  Zastanawiam się, czy warto w ogóle polemizować z "naTemat". To taki antyreligijny tabloid internetowy. Może dobrze że istnieje, bo jeszcze któryś z wojujących ateistów nie wytrzymałby ciśnienia i komuś jakąś krzywdę zrobił. A tak to sobie poczyta i mu ciśnienie zejdzie. Antyreligijna szajba, antyreligijny fundamentalizm, antyreligijna fobia, antyreligijne wykluczanie i wreszcie antyreligijna mowa nienawiści. Mogę tak długo parafrazować tę charakterystyczną euro-nowomowę, ale grantu na to pewnie nie dostanę ani żadna rezolucja się nie narodzi.
  doceń 5
 • StO
  02.05.2016 14:07

  Jestem bardzo zaskoczona oskarżeniem ks. Wojciecha Węgrzyniaka o nienawiść po napisaniu <W "obronie" księdza Jacka? >
  Z racji przyjętej przez Autora konwencji – stawiający retoryczne pytania adwokat - zrozumienie intencji tekstu nie sprawiało mi problemu. Nie czytałam go jak sensacyjną publikację, ale jak coś co wymaga refleksji od czytelnika.
  Pan J. Noch odrzucił konwencję, wyartykułował tylko końcowe zdania i wystąpił, chcąc nie chcąc, w roli prokuratora oskarżając księdza o nienawiść. Ale wziąwszy tylko te zdania z całej wypowiedzi, ks. Węgrzyniak miał prawo, wg narzuconej sobie roli adwokata, do takiego podsumowania – „mowy końcowej” - gdyż ono ma to do siebie, że jest mocne, bo ma poruszyć, ale przede wszystkim zmusić do zastanowienia się; wszyscy którzy oskarżacie z jednej i z drugiej strony, za czym jesteście, za prawdą, czy za tzw. świętym spokojem? Czy stosujemy całą Ewangelia, czy dowolnie wyrwany, bez powiązania z całością fragment, który ma bronić jakiejś tezy? Ks. Wojciech nie wyszedł poza konwencję – obrońcy prawa do prawdy. Czy to jest dowód na nienawistną postawę księdza? Absurd.
  Wystarczy posłuchać ks. Węgrzyniaka kazań, przeczytać teksty na jego blogu i nie znajdzie się tam niczego z tzw. mowy nienawiści. Natomiast widać przywiązanie do znaczenia i wartości słowa jako środka komunikowania się i studiowania Biblii, też w oryginale. Znam go osobiście, z kolegiaty św. Anny w Krakowie, jako niezwykle pogodnego, uśmiechniętego, serdecznego, wyrozumiałego człowieka, bez zawiści. Czy to mało w relacjach między ludźmi? Jako starsza pani bardzo to sobie cenię w dobie powierzchowności w kontaktach, sądach, ocenach, opiniach, uczuciach. Wysłuchałam w swoim życiu wiele wykładów i referatów konferencyjnych i jestem przyzwyczajona do różnych form ekspresji i sposobów prezentowania jakiegoś zagadnienia. Gdzieś po drodze wyniosłam umiejętność dyskusji i szanowania adwersarza. Chwała za to moim już nie żyjącym nauczycielom.
  Co ja bym sugerowała panu J. Nochowi, by zadośćuczynić za wyrządzoną człowiekowi krzywdę, niesprawiedliwość? Coś dla prawdy i uczciwości intelektualnej. Niech sam rozstrzygnie. Nie wiem co by powiedział na moją wypowiedź ks. W. Węgrzyniak; może w imię ewangelicznej miłości bliźniego zalecił mi tylko modlitwę, to także uczynię za ks. W. Węgrzyniaka, ks. J. Międlara, p.J.Nocha i innych uczestników sporu.

  doceń 0
 • czytelnik_wierny
  02.05.2016 18:59
  Niech się lepiej Pan Redaktor zastanowi jakie treści Pan sam promuje swoim słowem i swoim czynem (lepiej: bezczynnością). A czas płynie, a Boże młyny mielą....
  doceń 1
 • JAWA25
  03.05.2016 12:57
  przykład twórczości ONR http://fakty.interia.pl/polska/news-antyunijne-demonstracje-w-kraju-precz-brukselskiej-okupacji,nId,2195127
  "Precz brukselskiej okupacji"
  ta odmiana przez przypadków, polska język trudna
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także