Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • AB
    03.11.2015 09:37
    Szanowny Panie Doktorze,
    proszę nie pisać" godzin czasu" w tym kontekście godzina to jednoznacznie jednostka czasu (miary kątowe to raczej minuty i sekundy). Bardzo cenię pańską działalność popularnonaukową. "Gość Niedzielny" to mój tygodnik (papierowy i internetowy) stąd żądanie starannej korekty. Szczęść Boże.
    doceń 0
  • oowan
    03.11.2015 20:06
    Kolejny raz czytam o zagładzie współczesnej, elektronicznej cywilizacji przez burze na słońcu i już mi ręce opadają.
    Wiadomo, że stanie się bezużyteczne wszystko, co potzrebuje fal radiowych - radio, internet, łączność - ale żeby straszyć awarią transformatorów???
    Niektórzy nawet mają wizję stopionych rdzeni, nie w reaktorach jądrowych, ale właśnie w transformatorach energetycznych! No, ludzie pomyślcie trochę...
    albo niech mi ktoś wyjaśni to zjawisko, bo elektrotechnikę i maszyny elektryczne znam.
    doceń 0
  • czarnykot
    04.11.2015 14:36
    oowan - szczegółów nie znam, ale idzie to mniej więcej tak, że cząstki te wpływają na pole magnetyczne Ziemi, a jego zmiany, aczkolwiek niewielkie, bo i samo to pole nie jest wielkie, w długich liniach energetycznych mogą indukować całkiem spore napięcia (właśnie ze względu na ich długość).
    doceń 0
  • oowan
    04.11.2015 23:42
    "czarnykot" No właśnie: spore napięcia. Dzisiejsze transformatory włączone do długich linii są robione na całkiem spore napięcia. Skąd więc ta katastroficzna awaria?
    Zabezpieczenia przepięciowe i nadprądowe wyłączą zasilanie i tyle - będziemy bez prądu. Ewewtualne dalsze przepięcia powinny przejąć iskrowniki. Rdzenie w trafach się nie stopią, bo będą wyłączone, prąd nie popłynie. Może gdzieś nie wytrzymać izolacja. To wszystko.
    Gdy wiatr słoneczny przejdzie, powoli wszystko wróci do normy.
    Ja bym katastrofę widział w panice i wyzwoleniu najgorszych instynktów u ludzi.
    doceń 0
  • mack
    06.11.2015 16:25
    Trillion to po polsku bilion. W jęz. angielskim nie ma miliardów, biliardów, etc. Kwota jest więc niższa (2 biliony dolarów), ale i tak ogromna.
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Zobacz także