Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • zaniepokojony1
    18.06.2015 16:50
    Jeżeli mam być szczerzy, to bardzo sceptycznie podchodzę do nowej encykliki papieża Franciszka. Moim zdaniem jest to 1-o zagrywka pod publiczkę, bo przecież ekologia jest dzisiaj modna, 2-o wątpię by przyniosła owoce w postaci nawrócenia się wiernych (zaraz wyjaśnię dlaczego), 3-o Jezus nie porusza problemów przyrody, a problemy człowieka i jego zbawienia.
    Nie podoba mi się określanie człowieka jako "części przyrody" bo idealnie wpasowuje to się w dzisiejszy nurt relatywizmu i wyklucza pośrednio fakt, że człowiek swoim rozumiem i wolą jest w stanie kierować swoimi zachowaniami.
    Co do nawrócenia wiernych skończy się na zlajkowaniu na fejsie, bo jeszcze nikt nie nawrócił się z tego powodu, że ktoś się niewierzącemu przymila.

    Mam nadzieję, że się mylę, ale niestety od czasów papieża Franciszka widzę coraz to narastający kryzys w kościele, o wiele poważniejszy niż za jego poprzedników. Kryzys ten polega na pośrednim odwracaniu się od prawd wiary, "zmiękczaniu" nauki Chrystusa i głoszeniu wszechobecnej herezji poprzez negowanie tradycji kościoła. A sprawa wygląda następująco, jeżeli ktoś nie chce zjeść jabłka to tym bardziej przecieru nie zje. Nie nawracajmy ludzi na siłę, sami dążmy do doskonałości, a jak chcemy coś zrobić dla niewierzących to módlmy się za nich za wstawiennictwem Maryi i Świętych.
    doceń 10
  • Orwell
    18.06.2015 18:20
    Dziwny ten Franciszek.Ludzie masowo odchodzą od Boga i Ewangelii (Irlandia), jesienią szykuje się synod w którym na pewno część postępowców będzie chciała wcisnąć kolejną herezję a papież o ekologii.
    doceń 13
    • Edek Zapieklys
      18.06.2015 19:59
      Ludzie nie odchodza od Boga i Ewangelii. Ludzie sa glodni Boga i Ewangelii. Ludzie odchodza od posoborowej schizmatyckiej heretyckiej sekty modernistów.
      I bardzo dobrze!!!
      • Orwell
        18.06.2015 21:00
        A Irlandia?
        doceń 5
        0
  • Przemek
    18.06.2015 18:58
    "nawrócenie ekologiczne"? znaczy, że górnicy jak rozwodnicy pozbawieni komunii - ciała Chrystusa? korzystający z prądu wyprodukowanego w elektrowniach węglowych również? ...
    • zaniepokojony1
      19.06.2015 08:53
      Opinia absurdalna, ale bardzo trafna. Sam o tym nie pomyślałem, dziękuję za to porównanie.
      doceń 2
  • abc
    18.06.2015 19:46
    Szkoda, że Papież Franciszek postanowił pouczać ludy i narody na tematy na których nie tylko się nie zna, ale nie ma o nich zielonego pojęcia. Globalne ocieplenie i efekt cieplarniany to kompletna ściema wytworzona w celu zahamowania rozwoju takich państw mniej rozwiniętych. Wahania temperatury zawsze występowały w historii, w średniwieczu na terenie polski uprawiano winogrona a w XVII zimą na środku bałtyku była karczma. A przyroda nigdy w historii Ziemi nie była tak bujna jak w epoce karbonu - kiedy stężenie co2 też było rekordowe.
    doceń 11
    • Soeg
      19.06.2015 07:38
      Wiec ocieplenie jest, bo karczmy na Baltyku juz dawno nie bylo.
      doceń 0
  • zniesmaczony
    18.06.2015 20:14
    o co tu chodzi? kto nim steruje? zamiast ratować rozpadajacy sie Kościół zajmuje sie polityka! coraz bardziej nie podoba mi sie to co on wyprawia.
    • dygresja
      19.06.2015 07:23
      A byłeś ostatnio w bazylice Św. Piotra przerobionej na szumne muzeum (eucharystia została ukryta w bocznej kapliczce)?
      O to im chodzi?
      • Ajja
        22.06.2015 07:22
        Nie wiem jak jest poza sezonem, ale na przełomie czerwca i lipca żeby poczuć się tam jak w kościele trzeba pójść tam między 7:00 a 8:30. Najlepiej na którąś z Mszy odprawianych daleko od wejścia, za barierką, poza strefą po której szwędają się turyści.
        doceń 0
        0
  • Benek
    18.06.2015 22:40
    Pisałem o tej encyklice parę dni temu w podobnym temacie.
    Widać jest to najistotniejszy problem, z którym boryka się teraz Kościół, skoro wymaga analizy (wątpliwej) w encyklice. Zatem nieistotne (a przynajmniej mniej istotne, na co wskazuje poświęcenie "ekologii" aż encykliki) są kwestie, chociażby tak priorytetowe jak zabijanie dzieci poczętych, a jeszcze nienarodzonych, dogorywania Kościoła na zachodzie Europy, mordowanie chrześcijan przez "państwo islamskie" (oczywiście papież zabiera głos w tej sprawie równocześnie akukumenicznie jednając się z muzułmańskimi kacykami, którzy najchętniej wydaliby dyspozycje zgładzenia Kościoła) czy doktrynalne - komunia dla osób rozwiedzionych, którą już nawet zbytnio nie ukrywając próbują forsować jakże "wzorcowe" episkopaty Niemiec i Francji, których hierarchowie jeszcze jakieś 60 lat temu, byliby po prostu heretykami.
    Odnoszę wrażenie, że ta encyklika to temat zastępczy przed szykowaną na październik petardą w postaci synodu o rodzinie, którego konkluzje mogą okazać się szokujące. Zajawkę można było zobaczyć w czasie ostatniej sesji, gdzie hierarchia niemiecka dawała upust swym heretyckim wymysłom przy milczeniu papieża Franciszka. Nota bene, zdaje się, że chyba kard. Burke wezwał wówczas papieża do zajęcia stanowiska...
    doceń 8
  • smutna refleksja
    19.06.2015 07:21
    Najpierw pochwała lewicowych księży-komuszków a teraz lewackiego "alterglobalizmu".
    A w "międzyczasie" we Francji kościoły zamieniane są na meczety...

    "Dzień dobry" i "do widzenia" - jeśli wiecie o czym myślę...
  • Maciek
    19.06.2015 07:44
    Chwała Bogu za Papierza Franciszka . On pod natchnieniem Ducha Św. chce przewietrzyć kościół z zatęchłego odoru tradycjonalizmu . A wszystkim obrońcom tradycji przypominam że Pana Jezusa wysłano na krzyż w obronie tradycji
    Papież Franciszek prawdziwy prorok naszych czasów amen.
    • zaniepokojony1
      19.06.2015 08:52
      Jeżeli jest tak dobrze, to czemu jest tak źle? Puste kościoły i puste seminaria. Tak wygląda dzisiaj Kościół. Opluwanie przez najmniejsze g* tego świata. Tyle mamy z naszej "postepowosci" i "nowoczesnosci". Spychamy Pana Boga do bocznych kaplic, likwidujemy połowę liturgii, nie modlimy się, a Pan uważa, że wszystko jest w porządku? Niedługo bez opłaty nie wejdziesz do katedry się pomodlić, bo w moim mieście do katedry w tygodniu chodzą sami turyści, a jak widzą kogoś kto przyszedł się pomodlić to patrzą się na niego jak na kosmitę. A tymczasem w salce katechetycznej postepowcy tańczą swoje tańce, śpiewają i grają na gitarze zostawiając kościół pusty. O tempora o mores.
      • Maciek
        19.06.2015 11:36
        Im gorzej tym lepiej to jest Chrześcijaństwo
        Z katakumb wyszliśmy i do katakumb wrócimy a Imię Pańskie niech będzie pochwalone proszę postarać się to zrozumieć a zmieni Pan nick na Pełen Ufności Pozdrawiam i życze spokoju
        doceń 0
        0
      • zaniepokojony1
        19.06.2015 15:07
        Powiedział Pan, że im gorzej tym lepiej... Cieszy się Pan z tego że mniej ludzi zostanie zbawionych? Przecież poza Bogiem nie ma zbawienia. Gdzie ludzie mają szukać Boga jak nie właśnie w kościele katolickim? Nie rozumiem Pana myślenia w ogóle. Nie widzi Pan nawet własnej nienawiści ciesząc się z tego, że mniej ludzi zabiega o swoje zbawienie.
        doceń 6
        0
    • Paweł
      26.10.2017 09:23
      Maciek, co Ty chłopie gadasz za bzdury? Pana Jezusa wysłano na krzyż w obronie tradycji? Faryzeusze bali się o swoją władzę, bo za Zbawicielem podążały tłumy.
      doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Zobacz także