Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Lnik
    20.04.2015 23:12
    Rzeczywiście w Piśmie Świętym ewoluuje obraz Boga. Jednak nie tylko chodzi tutaj o mściwość, ale o to, że perspektywa się przesuwa. Najpierw jest perspektywa Boga, który w życiu doczesnym karze i nagradza, chorobą, niepowodzeniem, biedą lub zdrowiem, .... Ta perspektywa zmienia się i to dramatycznie. W dalszej części ST, a szczególnie NT, widzimy Boga, który ofiaruje człowiekowi życie wieczne, ale też przestrzega przed potępieniem. Dramatyzm Ewangelii i orędzia miłosierdzia jest więc nieporównanie większy. Starotestamentowe słowa dotyczą przede wszystkim wieczności, zbawienia i potępienia:

    Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. 16 Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, i chodzić Jego drogami, pełniąc Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył i mnożył się, a Pan, Bóg twój, będzie ci błogosławił w kraju, który idziesz posiąść.[KPK, 30, 15 - 16].

    Nie powinniśmy o tej dramatyce zapominać, bo alternatywa niebo albo piekło to jest nieskończenie więcej niż np. zdrowie lub choroba.
    doceń 1
  • Bezimienny
    20.04.2015 23:28
    Bezimienny
    Obraz Boga w Biblii ewoluuje? Nie sądzę. To znaczy w mniejszym stopniu, niż się to chyba ludziom wydaje. Tyle że w Starym Testamencie walczy o swój naród, żeby pokazać, że nie jest Bogiem malowanym, a w Nowym jest już wyraźnie dla wszystkich. Ale jak się popatrzy na wiele biblijnych scen...

    Warto zajrzeć do tego artykułu:
    http://biblia.wiara.pl/doc/423076.Kilka-biblijnych-obrazkow
    • ghbhjn;
      27.06.2019 07:35
      Bezimienny, pełna zgoda. Ja też uważam, że obraz Boga w Piśmie Św.nie ewoluuje. Za to w ostatnich kilku latach ewoluuje z szybkością światła.
      doceń 2
  • Stanisław_Miłosz
    21.04.2015 02:10

    Bóg sprawiedliwy, Bóg miłosierny. Ewolucja? Możliwe. Bez analizy literackiej jak we mgle. :)

    Bóg sprawiedliwy, z wagą, na jednej szali uczynki dobre, na drugiej złe. Automat, nieprzypadkiem starożytni przedstawiali Sprawiedliwość z opaską na oczach. Właściwie: Bóg niepotrzebny.

    Bóg miłosierny też z wagą, ale już bez opaski, na jednej szali pycha świętości, na drugiej pokora grzesznika. Jak zmierzyć pychę? Jak zmierzyć pokorę? Temu automat nie podoła - potrzebna Osoba. Osoba czująca, wrażliwa.

    Może być? :)

     

    133
    doceń 1
  • Maluczki
    21.04.2015 10:16
    Po przeczytaniu poniższych wpisów, wszyscy księża i biskupi powinni podać się do dymisji, bo nie wypełnili elementarnego obowiązku uczenia zasad religii katolickiej!
    Sprawiedliwość, jest to oddanie każdemu tego, co mu się należy.
    Miłosierdzie jest to dawanie ze swojego potrzebującym.
    Jedno drugiemu nie przeczy, ale sprawiedliwość jest minimum , a miłosierdzie jest dopełnieniem dobra.
    Jest to wstyd i żenada, że tak podstawowych pojęć, nie znają księża i biskupi, no i szeregowi katolicy!
    W głowach utrwalony jest materialistyczny stereotyp wymiaru sprawiedliwości przy pomocy kary, która nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością, a jest rodzajem zemsty i udawania sprawiedliwości.
    • Katolik
      21.04.2015 18:33
      Pomyliłeś nas z najstarszą religią
      • Maluczki
        22.04.2015 09:48
        Co z Ciebie za Katolik, jeżeli nie wiesz co to jest sprawiedliwość i miłosierdzie? Przecież to są fundamentalne pojęcia katolicyzmu! Ty nie jesteś w stanie nawet dobrze zrobić rachunku sumienia i dobrze się wyspowiadać!
        doceń 0
        0
      • JAWA25
        21.04.2017 20:19
        "nie jesteś w stanie nawet dobrze zrobić rachunku sumienia i dobrze się wyspowiadać" maluczki jak zawsze wszystkowiedzący
        doceń 3
        0
  • ahmadeusz
    21.04.2015 10:37
    Sprawiedliwość nie wyklucza miłosierdzia.
    Sprawiedliwość wymaga jednej miary miłosierdzia dla wszystkich.
    Z tego co się orientuję w Rzymskim Katolicyźmie miłosierdzie może obejmować te złe uczynki, za które zamiast wiecznej kary piekła jest czasowa kara czyśca.
  • kml
    21.04.2015 11:54
    Dawniej w dobrym tonie było, kiedy publicysta czytał książki, sięgał do oficjalnych dokumentów Kościoła, a dziś? "Czytam komentarze i blogi różnych publicystów i na ich podstawie mógłbym dojść do wniosku, że mamy dwóch, różnych bogów: jeden jest zabójczo sprawiedliwy, a drugi cukierkowo miłosierny. Jaki jest Bóg, który objawia się w Kościele?"
    doceń 10
    • Lhassa
      22.04.2015 08:20
      @Kml Tak do Twojej wiadomości czepialski Kolego wywiad jest formą, która pozwala objaśnić i skorygować fałszywe wyobrażenia czytelnika poprzez rozmowę ze specjalistą. Przeciętny czytelnik nie czyta Summy teologicznej św. Tomasza, ale blogi i komentarze. Dlatego własnie jest taka metoda prowadzenia wywiadu/rozmowy na zasadzie podawania popularnych, błędnych twierdzeń i korygowania ich przez odpowiedzi rozmówcy. I tutaj ewidentnie mamy do czynienia z takim wywiadem. Następnym razem, zanim się przyczepisz, to sam się czegoś dowiedz. Bo zajadłość może prowadzić do samoośmieszenia Bracie;)
      doceń 3
  • AQQ
    22.04.2015 13:20
    Z rozwojem cywilizacyjnym i moralnym spoleczenstw wyobrazenie bogow ulega ewolucji poniewaz bogowie sa odzwierciedleniem fantazji spoleczenstw. Ewolucja wyobrazenia boga (od krwiozerczego tyrana do milosiernego ojca) jest oczywista konsekwencja przejscia ludzkosci od stanu barbarzynstwa do stanu cywilizacji.

    Co do milosierdzia i sprawiedliwosci to konflikt jest oczywisty: jedno wyklucza drugie.
    Sprawiedliwosc mowi "za zlo zostaniesz ukarany".
    Milosierdzie: "...ale zlituje sie nad toba i nie ukarze cie".
    Milosierdzie jest w sposob oczywisty niesprawiedliwe (zarowno wobec tych ktorzy go nie doswiadczyli jak i wobec tych ktorzy go doswiadczaja w sposob niekonsekwentny). Jesli natomiast mowimy o milosierdziu z urzedu (kary zawsze mozna uniknac mimo ze sie nalezy) to gdzie tu sprawiedliwosc wobec tych ktorzy na kare nie zasluguja? Albo inaczej: byc moze kary w ogole nie powinno byc, ale wtedy nie moze byc mowy o milosierdziu. Bog jednoczesnie sprawiedliwy i milosierny? Logiczna sprzecznosc. To tak jakby powiedziec ze Bog jest jednoczesnie wszystkowiedzacy i wszechmocny!
    Hmm, chwileczke...
    doceń 2
  • służba narodowi
    23.04.2015 23:34
    Bóg sam naprowadził mnie na ten tekst. Pierwotnie go nie przeczytałem. Dzisiaj otworzyłem Pismo Święte na 9 rozdziale Księgi Ozeasza i szukając komentarzy do 9 rozdziału narafiłem na tekst ks. Mariusza Szmajdzińskiego "Ciężar Ojcostwa w Księdze Ozeasza", a potem przypomniał mi się wywiad z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, który z uwagą przeczytałem. Z Bogiem.

    Szczególnie w komentarzu ks. Mariusza uderzyło mnie to, że relacja Boga do poszczególnych ludzi i narodów to relacja małżeńska, matczyna i ojcowska w jednym.

    Dziękuję CI Boże Panie Wszechświata, że pomagasz mi powstawać i za każdym razem kiedy proszę o przebaczenie mi go udzielasz. Pragnę powstawać, za każdym razem mocniejszy, dla wzrostu TWEJ chwały w świecie. Dziękuję za błogosławieństwo, którym mnie i wszystkich ludzi, których postawiłeś na mej drodze obdarzasz. Przyjmij moje zadośćuczynienie w intencji tych, którzy CIEBIE nie znają lub którzy CIEBIE odrzucają. Dziękuję, że wybiegasz nam niewiernym na spotkanie tak jak wybiegłeś do syna marnotrawnego.

    https://www.youtube.com/watch?v=KNaL6XQGLYI
    (WMU - Kto nas może odłączyć od Boga?)
    doceń 0
  • JAWA25
    21.04.2017 20:22
    "Nie chcę, aby wybuchnął płomień mego gniewu
    i Efraima już więcej nie zniszczę,
    albowiem Bogiem jestem, nie człowiekiem;
    pośrodku ciebie jestem Ja - Święty,
    i nie przychodzę, żeby zatracać." Oz 11,9
    doceń 3
  • c
    27.06.2019 21:27
    "Ostatnia próba na sądzie ostatecznym to pytanie" -- Panu Tajsterowi najwyraźniej brak wiedzy na temat Sądu Ostatecznego. Tam ludzie w sprawie swojej wieczności już nie będą o niczym decydować, po prostu usłyszą wyrok, będący zresztą potwierdzeniem wyroku z Sądu Szczegółowego, który następuje zaraz po śmierci.
    doceń 1
  • Wr
    01.07.2019 09:26
    Niechrze się x.Strzelczyk douczy wreszcie nt. katolickiego rozumienia sprawiedliwości i miłosierdzia i przestanie głosić własną teologię
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Zobacz także