Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • Krzysiek Runiec
    11.12.2014 15:25
    Pani Agato, z całym szacunkiem chciałbym zaznaczyć kilka rzeczy. 1. Pominęła Pani informację, że trufla była sprzedana w aukcji UWAGA: charytatywnej. Trufle to drogie grzyby, ale nie, aż tak. Aukcje tych rekordowych są organizowane, by pomóc innym to zmienia trochę postać rzeczy, prawda? 2. Ludzie jedzą trufle, nie żrą. Użycie tego słowa w moim rozumieniu nieco deprecjonuje "żrących" , tak jakby było w tym coś nieetycznego. 3. Zestawienie owych "żrących" trufle z głodującymi może wywołać wrażenie że pomagać powinni tylko ci najbogatsi Szersza polemika: http://pochwalony.eu/2014/12/10/pomagasz-czy-zajadasz-sie-bialymi-truflami/
    doceń 1
  • Maluczki
    11.12.2014 18:00
    Gdyby złodziejstwo nie byłoby zalegalizowane, to za tą truflę dano by najwyżej tyle, ile za kurczaka wyhodowanego w naturalnych warunkach.
    No ale złodziejstwo jest zalegalizowane głównie dzięki tym, którzy każdego wspominającego o niesprawiedliwości, obrzucają socjalizmem, chociaż to oni tak naprawdę są socjalistami, bo socjalizm bazuje na złodziejstwie, dzięki któremu dziennie umiera z głodu około sto tysięcy ludzi, głównie dzieci.
    doceń 0
  • Anna
    12.12.2014 21:31
    A kto stworzył trufle? Po co? I dlaczego tak mało?
    • Maluczki
      13.12.2014 10:21
      Trufle i wiele innych rzeczy stworzył Bóg!

      A tak mało dlatego i po to, aby widne było ludzkie chamstwo!
      doceń 0
  • gut
    14.12.2014 22:41
    Ja to pod względem tej nazwy jestem zacofany, ponieważ zawsze hasło >trufla< kojarzy mi się z cukierkami - trufla, która uwielbiam. :-)
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Agata Puścikowska

Agata Puścikowska DODANE 11.12.2014 AKTUALIZACJA 11.12.2014

Trufla po okazyjnej cenie

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej

Zobacz także