Nowy numer 42/2019 Archiwum
 • POL
  31.07.2014 16:12
  Prawda jest tylko jedna, Bog Zaplac za ta prawde, piekne, madre i prawdziwe spostrzezenia. Bog Krolem POLSKI, ochraniajmy co najdrozsze naszemu zyciu "WIARA W JEDYNEGO BOGA"
  Pozostajmy na modlitwie o nasza droga ojczyzne Polske!!!
  doceń 7
 • ksadamkaczor64
  31.07.2014 16:13
  ksadamkaczor64

  Odważmy się trochę bardziej PRZEJĄĆ inicjatywę!!! (papież Franciszek,Evangelii Gaudium, n.24)

  Papież Franciszek WZYWA nas byśmy docierali na wszystkie peryferie potrzebujące ŚWIATŁA Ewangelii. Jako Kościół mamy być w stanie permanentnej MISJI.

  doceń 12
 • ksadamkaczor64
  31.07.2014 16:15
  ksadamkaczor64

  CHRYSTUS wzywa nas, abyśmy byli Kościołem, który nie waha się WYJŚĆ na zewnątrz, na spotkanie ludzi, aby głosić orędzie, które zostało mu powierzone, nawet jeśli ono przeszkadza lub niepokoi sumienia, nawet jeśli być może orędzie to niesie ze sobą problemy, a także niekiedy prowadzi do męczeństwa.
  WYJŚĆ NA ZEWNĄTRZ, głosząc wszystkim, że Jezus Chrystus zwyciężył śmierć, że Boże ramiona są zawsze otwarte, że zawsze cierpliwie czeka na nas, aby nas uzdrowić i nam przebaczyć.
  Właśnie dla tej misji zmartwychwstały Jezus dał Kościołowi swego Ducha.                                                                                          (papież Franciszek)

  PS.
  Taki Kościół, który nie potrafiłby zadziwiać, byłby Kościołem słabym, chorym, umierającym i powinien być umieszczony w szpitalu na oddziale reanimacji – i to jak najprędzej!

  doceń 10
 • amster1
  31.07.2014 18:10
  taaak...
  bardzo trudno się przyzwyczaic, że ludzie myślą niezależnie.
  że wykwity tej niezależności znajdują tak szeroki odbiór.
  że owieczki przestają być naiwnie bezmyślne.
  trudno. bardzo trudno.

  i co przychodzi z tego że ksiądz napisał "mocny tekst"?
  przybędzie jeden wierny?

  a może lepiej byłoby zastanowić się dlaczego nauczanie polskiego kościoła jest coraz mniej przekonywujące?
  dlaczego polski kościół współczesny nie potrafi przezwyciężyć rezultatów publicystyki GW?

  krytycznie przyjrzeć się sobie? nie, my jesteśmy doskonali - a jak ktoś tego nie docenia, to jego strata (jak pięknie wyłuszczył niedawno naczelny publicysta GN red. Kucharczak).

  no to powodzenia!
  • Jan76
   31.07.2014 20:08
   Ludzie myślą niezależnie. Dobre sobie. Ludzie myślą tak jak im napiszą w GW, powiedzą w TVN czy Polsacie. CZytałem GW, oglądałem TVN. Teraz jak to czytam czy oglądam zbiera mi się na wymioty; niedość, że treści antypolskie i antychrześcijańskie to jeszcze poziom zerowy. Jakby ludzie myśleli niezależnie to nie czytali by GW. Dlaczego? Bo ta gazeta jest szkodliwa nie tylko dla Kościoła ale dla Polski. Wystarczy poczytać jak broni zdemoralizowanych polityków PO.
   doceń 10
  • tjz6
   01.08.2014 13:41
   amstar1 - odpowiedz mi proszę, dlaczego w/g Ciebie myślą niezależnie tylko Ci, którzy myślą jak świat im narzuci? A Ci, którzy, chcą realizować wolę Stwórcy ( nieudolnie, ale jednak się starają), to już nie myślą? Kiedy myśl jest niezależna? Czy w ogóle myśl może być niezależna? Zawsze będziesz pod wpłwem kogoś. Twoja niezależność jest tylko pozorna. To, co masz, to wolny wybór, które myśli przyjmiesz za własne, za kim pójdziesz. Pan Jezus mówi
   " pójdź za Mną". To propozycja, którą możesz przyjąć, możesz odrzucić. To cała nasza wolność.
   • DAN
    01.08.2014 19:12
    Nie mowiac o tym, ze nie ma osob niereligijnych, bo kazda osoba przed kims lub przed czyms kleka codziennie, przyjmuje poglady za wlasne, doslownie lub w przenosni.
    doceń 0
    0
 • Andrzej
  31.07.2014 20:40
  Jesli ludzie, ktorzy piszą w GW są ochrzczeni i wierzący to trzeba ich napominać; słowa, ktore wypowiadają nie maja nic wspólnego z życiem w Duchu Świętym - w Komunii z Jezusem. Przecież tylko z Chrystusa jest siła do życia Nowym Życiem. Jesli zaś są niewierzący należy rozmawiać na płaszczyźnie ludzkiej, posługując sie argumentami rzeczowymi.
  Artykuł dobry, ale trochę tego rozróżnienia brakuje, rownież w innych dyskusjach. Panowie Redaktorzy z GW jesli jesteście wierzący trzeba byscie przyjeli do konca przesłanie Ewangelii i byli oceniani kategoriami ewangelicznymi. Jesli nie jesteście wierzący dlaczego rzucacie kalumnie dość prymitywnie na wierzących, Kosciol. Nie przystoi, po prostu.
  • tur
   01.08.2014 00:30
   Dlaczego Pan nazywa krytykę kalumnią? Nie mogę krytykować zjawisk społecznych w Kościele, wśród wierzących, duchownych? To jest atak na Kościół?
   • Andrzej
    01.08.2014 12:40
    Cytaty z GW jasno o tym mówią, proszę przeczytać słowa wierzących/niewierzących Redaktorów (nie wiem ) o tym, ze Kościół jest wrogiem człowieka i wolności.
    doceń 1
    0
 • kwazar
  31.07.2014 20:51
  "Jesteśmy winni swojemu ludowi pracę nad pojmowaniem i rozumieniem tego, co się z nami i wokół nas dzisiaj dzieje. "

  "Wolę nie stawiać pytań, które chciałbym tu zadać."

  Drugie stoi w sprzeczności z pierwszym.

  Wzywam autora do postawienia tych pytań.

  Bez nich artykuł jest bez sensu.
  doceń 18
  • sorcier
   31.07.2014 21:20
   sorcier
   Wzywam autora komentarza do ponownej lektury i zwrócenia uwagi na fakt, iż chodzi tu o kwestie zupełnie rozłączne.
   • kwazar
    31.07.2014 22:53
    Wzywam autora komentarza do nie wsadzania palców między drzwi. Chyba, że jest autorem artykułu, w co wątpię, albo autor artykułu wynajął go na adwokata, a raczej papugę.

    Autor artykułu wzywa i siebie samego do wyjaśniania tego co się z nami dzieje, a następnie coś zataja. To jest bez sensu.
    doceń 0
    0
   • peperS
    31.07.2014 23:14
    Aaaa, czyli istnieje wyjaśnianie przez zatajanie?

    Chyba mamy prawo wiedzieć jakie pytania w odnośnym miejscu ks. Szymik chciał postawić. Mało tego, jeszcze ciekawsza mogłaby być odpowiedź ks. profesora na te pytania.
    doceń 6
    0
   • peperS
    31.07.2014 23:16
    Aaaa, chyba, że pytania te nie nadają się dla ludu. Aaaa to pardon ...
    doceń 5
    0
   • sorcier
    31.07.2014 23:49
    sorcier
    Drodzy minusujący mój post. Czy któryś z Was znajdzie w sobie dość odwagi i wiedzy, aby spróbować wykazać, iż nie mam racji? Wiem, że to niemożliwe i nie pozostaje Wam nic innego niż przyciskanie "-", ale chcę, żebyście wiedzieli, że niczego to nie zmienia - prawdy podważyć nie sposób i Wasze wysiłki pozostają bezowocne (nawet jeśli stosunek "-" do "+" będzie wynosił 100 do 1).
    doceń 0
    0
   • kwazar
    01.08.2014 00:17
    Nie mogę ci niczego dowieść, bo cenzor jest kompletnie bezmyślny.
    doceń 0
    0
  • kwazar
   01.08.2014 00:15
   Czy cenzor nie widzi nonsensowności sytuacji kiedy, nie dopuszczając do dyskusji, pozwala ~sorcierowi bezkarnie pleść androny o + i - , nie dopuszczając do dyskusji?
   doceń 0
  • polaris
   01.08.2014 00:56
   Tak jest gdy cenzor blokuje komentarze, a publikuje bez ograniczeń.
   doceń 0
  • rhein
   01.08.2014 07:57
   Czytanie ze zrozumieniem. Tekst o niestawianiu pytań odnosi się wyraznie do fragmentu dotyczącego ks.Halika. Ks.profesor Szymik, w kontekście wypowiedzi ks.Halika stawiającego znak równości między wiarą i ateizmem boi się po prostu zapytac, czy ks.Halik nie jest po prostu apostatą. Bo taka myśl się nasuwa po przeczytaniu Halikowego eseju.
   • peperS
    01.08.2014 08:52
    Tak. Najpierw logik, teraz czytający w myślach. Błagam. Chcę rozmawiać z ks. Szymikiem, a nie z nawiedzonymi.

    Cóż, znalazłem kontakt, więc napiszę do niego i poproszę o dopowiedzenie tego, czego moim małym móżdżkiem nie pojmuję.
    doceń 0
    0
   • post
    01.08.2014 12:18
    Jeden logik, drugi czytający w myślach. Dobrana para.
    doceń 0
    0
 • gut
  31.07.2014 21:09

  To bardzo absorbujący tekst. Trzonem chrześcijaństwa jest Kościół Rzymskokatolicki zaś trzonem socjalizmu Neomarksizm. Wiadomo z Biblii, że budowniczym nie udało się zbudować wieży Babel - to sprawa przeszłości, ale z Apokalipsy - sprawa przyszłości, dowiadujemy się, że Pan Bóg pozwoli, dopuści, że ludzie mu przeciwny zbudują tę wieżę Babel, dokończą ją, uda im się ją zbudować, anioł na polecenie Boga wyleję na nią ostatnią czaszę, i wtedy zaczął się na ziemi dziać tak bardzo niepokojące rzeczy, że nawet najwięksi przeciwnicy Boga będą chcieli umierać, ale wyrok Boży na tych ludzi nie będzie polegał na tym, że oni będą pozbawieni życia, nieee! wręcz przeciwnie oni będą żyli ale to będą tak zdeprawowani ludzie, że sama >Śmierć< będzie od nich uciekać, oni będą chcieli umrzeć a nie będą mogli!

  doceń 6
 • sorcier
  31.07.2014 21:18
  sorcier
  Król jest nagi! - nareszcie ktoś to publicznie powiedział. Dziękuję!
  doceń 0
 • aleksandra
  31.07.2014 22:09
  Nie sądziłam, że ks. Jerzy Szymik będzie krytykował ks. Halika. Ostatnio wpadła mi w ręce książka Halika "Cierpliwość wobec Boga" i powiem szczerze, byłam zachwycona błyskotliwoscią jego mysli...i zupełnie nowatorskim stawianiem pewnych tez. Jako teolog powiem tak: GW nie czytam, ale wypowiedź pana Krzysztofa Krauze szczególnie mi się podoba....z pewnymi zdaniami nawet się zgadzam. Jutro 1 sierpnia - podejmuję post od alkoholu za pokój na Ukrainie, ale także a moze przede wszystkim za wszystkich biskupów uwikłanych w ten nałóg.
  • rhein
   01.08.2014 08:06
   @aleksandra
   Jako teolog powinnaś umieć ocenić tczytany pod kątem zgodności z magisterium Kościoła, a nie dawać się uwieść "błyskotliwości myśli" i "nowatorstwem tez". Oraz temu, że autor ma "ks"przed nazwiskiem. Mało to już było różnych Obirków, Węcławskich czy Bartosiów (nb. też uparcie lansowanych przez Gazetę Wyborczą)? Tak więc przeczytaj jeszcze raz dlaczego ks.prof.Szymik sprzeciwia sie pogladom ks.Halika.
   • w odpowiedzi
    01.08.2014 09:24
    @rhein, posiadanie przed nazwiskiem skrótu "ks." lub "ks. prof." nie nobilituje i nie oznacza, że taki kapłan ma zawsze rację. Pozbądź się przekonania, że wyrażanie opinii przez teologa jest prawdą absolutną i nie podlega krytyce, bo wyraża magisterium Kościoła. Teologia to religijna filozofia nie mająca nic wspólnego z naukami przyrodniczymi badającymi naszą rzeczywistość.
    Co do Bartosia, Obirka czy Więcławskiego, są to nadal ludzie o dużym formacie intelektualnym, z których prac można wiele się nauczyć. Odeszli z Kościoła dlatego, że nie byli w stanie wytrzymać dusznej atmosfery polskiego katolicyzmu, w którym brak jest możliwości dyskusji, w tym o duchowości.
    doceń 0
    0
   • w odpowiedzi
    01.08.2014 10:06
    @rhein, posiadanie przed nazwiskiem skrótu "ks." lub "ks. prof." nie nobilituje i nie oznacza, że taki kapłan ma zawsze rację. Pozbądź się przekonania, że wyrażanie opinii przez teologa jest prawdą absolutną i nie podlega krytyce, bo wyraża magisterium Kościoła. Teologia to religijna filozofia nie mająca nic wspólnego z naukami przyrodniczymi badającymi naszą rzeczywistość.
    Co do Bartosia, Obirka czy Więcławskiego, są to nadal ludzie o dużym formacie intelektualnym, z których prac można wiele się nauczyć. Odeszli z Kościoła dlatego, że nie byli w stanie wytrzymać dusznej atmosfery polskiego katolicyzmu, w którym brak jest możliwości dyskusji, w tym o duchowości.
    doceń 0
    0
   • aleksandra
    01.08.2014 14:30
    ... chyba źle czytasz ks.przed nazwiskiem Halika umieściłam! Po drugie żadna kobieta, ani żadne Twoje pisanie nie zmieni faktu, że Obirek, Bartoś i Węcławski są kapłanami Chrystusa i teologami!!! A po trzecie gdyby Halik głosił coś sprzecznego z Magisterium to byłby na indeksie, a nie jest. Nowatorstwo o. Hryniewicza, czy ks. Halika czy innych... to nowe oczy których brakuje współczesnym duchownym, Kościołowi... dlatego coraz mniej osób do niego należy, a coraz więcej trzyma się od niego z daleka. Jestem teologiem młodego pokolenia i patrzę szeroko wokół i docieram do tych, którzy próbują diagnozować trafnie rzeczywistość i oswajać ja nam chrześcijanom! w Kościele jest miejsce dla wszystkich, i bardzo Cie proszę nie oceniaj tych, którzy poszli inna drogą - mieli do tego prawo. Są wolni.
    doceń 0
    0
   • w odpowiedzi
    01.08.2014 14:53
    @rhein, posiadanie przed nazwiskiem skrótu "ks." lub "ks. prof." nie nobilituje i nie oznacza, że taki kapłan ma zawsze rację. Pozbądź się przekonania, że wyrażanie opinii przez teologa jest prawdą absolutną i nie podlega krytyce, bo wyraża magisterium Kościoła. Teologia to religijna filozofia nie mająca nic wspólnego z naukami przyrodniczymi badającymi naszą rzeczywistość.
    Co do Bartosia, Obirka czy Więcławskiego, są to nadal ludzie o dużym formacie intelektualnym, z których prac można wiele się nauczyć. Odeszli z Kościoła dlatego, że nie byli w stanie wytrzymać dusznej atmosfery polskiego katolicyzmu, w którym brak jest możliwości dyskusji, w tym o duchowości.
    Ks. Halik jest człowiekiem dużego formatu i chętnie go czytam, nie wszyscy bowiem kapłani są oderwani od rzeczywistości.
    doceń 0
    0
 • Zibi89
  01.08.2014 09:02
  "... oni będą chcieli umrzeć, a nie będą mogli."

  Pamięć ich czynów pozostanie. Wiele ofiar nie będzie potrafiło przebaczyć, co także nie zostanie im wybaczone.

  Nie zbrodnia jest największym złem, lecz to, że ktoś nie potrafi się po prostu do niej przyznać i sprytnie zaciera ślady. Zuchwałe liczenie na Miłosierdzie nie pomaga tylko pogarsza sprawę.

  Wyrzeczenie się z własnej, nieprzymuszonej woli przywilejów władzy ciążących na sumieniu w sposób oczywisty wpisuje się w ten cytat.

  Jeżeli zaś chodzi o cytat z Benedykta świetnie pasuje do definicji anarchii.
  doceń 0
 • krismal1
  01.08.2014 09:14
  A ja tak ceniłem ks, Halika czytałem parę jego książek muszę przeczytać ten esej
  doceń 2
 • krismal1
  01.08.2014 09:17
  a mam jeszcze jeden przykład moja niewierząca córka która określa się jako ateistka (czyli można by rzec idealny czytelnik Wyborczej) powiedziała mi ostatnio jak odkryła osobiście pewne kłamstwo napisane w Wyborczej dodała że ona więcej nie będzie czytać tej gazety
  doceń 0
 • Zibi89
  01.08.2014 09:21
  "Kiepscy dają czadu"
  doceń 0
 • krismal1
  01.08.2014 09:27
  To jeszcze ja ale tym razem spostrzeżenie dotyczące ks Halika chyba na żadnym zdjęciu ani nawet na spotkaniu z nim nie widziałem go w koloratce czy to nie daje do myślenia ( bo o ile wiem teraz w Czechach nie wsadza się ludzi do więzienia za chodzenie w stroju duchownym.
  • aleksandra
   01.08.2014 13:45
   Poczytaj jego książke, jak był potajemnie wyświęcany, to zostało mu z czasów komunizmu!
   doceń 0
 • ryz
  01.08.2014 12:20
  @sorcier, jeżeli przez stwierdzenie, iż "król jest nagi" rozumiesz, że Kościół (każdy, kto do niego należy - nie tylko duchowni) jest słaby i grzeszny, to nie odkryłeś nic nowego. Tak było od początku - Jezus wybrał Judasza, który Go zdradził; wybrał Piotra, który się Go zaparł; wybrał... Wielkością Kościoła jest obecność w nim Chrystusa, do którego ciągle trzeba nam wracać. Stwierdzenie typu "a nie mówiłem" można rozciągnąć na każdą instytucję istniejącą na tym świecie. Np. to, że 50% małżeństw rozpada się, że jest tyle zdrad, nie oznacza, że małżeństwo i rodzina nie ma sensu - lecz tylko to, że trzeba żyć ewangeliczną miłością. Tak, jak napisał cytowany w artykule Benedykt XVI (bardzo mądry człowiek!) - winnica jest dobrem, którego właścicielem jest Bóg, a z którego my mamy tylko korzystać według Bożych wskazań. Szatanowi zależy na tym, bo zdobyć ją dla siebie - czyni to rękami ludzi. Człowiek również nie jest absolutnym panem siebie! Jesteśmy dziećmi Boga i to On najlepiej wie, co jest dla nas dobre. Stąd, @aleksandra (!!!), zgadzanie się z panem Krause jest - jak już ktoś zauważył - niezgodą z Chrystusem! Teolog to nie ktoś, kto zna treści religijne, ale to ktoś, kto kocha Boga, a jeżeli kocha, to i jest Mu we wszystkim (!) posłuszny. Nie pomożemy światu rozmiękczając Ewangelię (może przytrafiło się to ks. Halikowi... Może?). Nie ma znaczenia, czy coś mi się podoba, czy nie, jestem z wolnej woli sługą Boga i tyle...
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL