Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • ImreKiss
    27.01.2014 10:51
    Zabrakło najważniejszego: jak się chronić przed smogiem? Czy warto nosić maseczki antysmogowe?
    • TomRoz
      27.01.2014 12:50
      Nie, one nie mają żadnego znaczenia. Pył zawieszony jest drobniejszy niż pory w maseczkach. O gazowych komponentach smogu nawet nie wspominam.
      doceń 0
  • Filip
    27.01.2014 23:44
    Bardzo dobry film, choć mógłby też głębiej poruszyć temat. Obecnie mówi się, że co złe to dym papierosowy, ale o pyłach PM 10 i PM 2.5 nie wiele słychać w mediach. A powinno, gdyż pył PM 2.5 przenika przez "filtr" w ludzkim nosie i akumuluje się w organizmie. Pył PM 10 jest filtrowany przez ludzki nos. A więc PM 2.5 jest bardzo niebezpieczny. W Warszawie stężenie tego pyłu teoretycznie nie przekracza norm, jednak trzeba zauważyć, że jest bardzo mało stacji badawczych. Pewne źródła mówią, że smog w Warszawie jest o połowę mniejszy niż w Krakowie, a to, w przeliczeniu na ilość wypalanych papierosów oznacza, że przyjmuje się do organizmu ilość toksyn równych wypaleniu kilku papierosów dziennie bez względu na to czy pali czy nie pali. Podkreślam, że są to informacje nie pewne, ale na pewno warte zainteresowania. Może ktoś rozwinie ten temat, poprawi to co napisałem i/lub uzupełni?
    doceń 0
  • Piotr
    28.01.2014 17:22
    Filmik ciekawy, ale z wyświetlanym wschodem to raczej żart internatów.
    3:19 w prawym dolnym rodgu widać logo biura podróży.
    doceń 0
  • Maluczki
    28.01.2014 19:28
    Panie Rożek!
    W Katowicach i innych miastach dawno mogło być ogrzewanie gazowe!
    Jednak przez "dbałość" o nas rządu Donalda Tuska, mało kogo stać na opalanie gazem, ponieważ dzięki podpisanej umowie przez rząd z Rosją, mamy najdroższy gaz w Europie, a może i na świecie. Płacimy ruskim przeszło 500 USD za 1000m sześć., kiedy w USA tyle samo gazu kosztuje 70 USD.

    Poza tym: W Chinach też palą w piecykach?
    Na jakich badaniach Pan opiera swoje informacje zawarte w filmiku?
    Jak tam pomiary smogu w lecie?
    doceń 0
  • Renatka
    29.01.2014 09:15
    Tak z ciekawości: (teoretycznie) ile krócej będą żyć ludzie w Krakowie? Niestety nie było tego miasta na liście na końcu...
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Zobacz także