Nowy numer 41/2019 Archiwum
 • amico
  07.11.2013 09:37
  Tuż po wojnie było nas Polaków 22 miliony. Gdy kończył się komunizm w 1990 roku było nas 38 milionów. Jak to sie stało, że w czasach zniewolenia, biedy, wprost niewoli przybyło nas per saldo 16 milionów? Od 1990 roku do chwili obecnej, w okresie wolnosci, dobrobytu, nie tylko, że nas nie przybyło to wręcz odwrotnie Polaków ubyło i ubywa nadal! Jak wytłumaczyć ten fenomen?
  • aaa
   13.11.2013 12:55
   to jest dobrobyt wirtualny, a dokładniej konsumpcja dobrobytu przez niewielu kosztem okradania wielu
   doceń 0
 • renata155
  07.11.2013 14:44
  renata155
  sprowadzice sobie muzulmanow..i spokojnie..zaludnia polske na nowo ;)
  doceń 0
 • Adami07
  07.11.2013 18:26
  Przyczyną problemów demograficznych jest istnienie systemu emerytalnego. Dawniej ludzie musieli mieć dzieci i musieli je dobrze wychować, żeby miał kto ich utrzymywać na starość. Później zorientowali się, że po co mają się poświęcać i inwestować w dzieci, skoro i tak dostaną emeryturę.
  Inna kwestia, że teraz państwo zabiera ludziom tyle zarobionych pieniędzy, że utrzymanie licznej rodziny może być niemożliwe.
  • baciar
   07.11.2013 20:08
   Nie, dawniej każdy miał pracę. Nikt nie martwił się, że bedzie bez pracy i nie utrzyma rodziny. Były żłobki, przedszkola dostępne dla każdego, niezależnie od statusu materialnego. A dzisiaj? Bezrobocie, nędzne zarobki, umowy śmieciowe, wyrzucanie ludzi na bruk. Zdarza się, że ludzie są gorzej traktowani niż psy i koty. Setki tysięcy ludzi żyje poniżej minimum biologicznego, dzieci przychodzą głodne do szkoły, tam czesto mdleją i posiłek w szkole nierzadko jest jedynym jaki zjadają w ciągu dnia. Mnóstwo ludzi bezdomnych, żebraków, mnóstwo opuściło kraj bez chęci powrotu. Już w tym roku około 6 tysięcy Polaków odebrało sobie życie głównie ze względów ekonomicznych. Taka jest ta nasza Polska, kraj mlekiem i miodem płynący dla bogatych i cwaniaków! Niestety, ogromny wkład w to nieszczęście dla Polski i Polaków wnieśli duchowni!
   • teres
    07.11.2013 23:26
    nie zgadzam sie z ostatnim zdaniem, bo niby jaka to wina duchownych ze nie mają dzieci ? Zart.
    doceń 1
    0
   • Adami07
    08.11.2013 11:56
    Największy procentowy wzrost liczby ludności, ponad dwukrotny, nastąpił w XIX w. nie tylko na terenie Polski, ale i całej Europy. Dziwne, że wtedy państwa nie gwarantowały opieki socjalnej, nie walczyły z bezrobociem, umowy "śmieciowe" były normalnymi, a zarobki nie były dla większości ludzi jakoś szczególnie wysokie. Przeciętnego robotnika było stać na wychowanie kilkorga dzieci.
    To właśnie socjalistyczna działalność państwa w XX w. spowodowała, że ludzie przestali być zdolni do poświęceń dla innych, bo to przecież państwo powinno walczyć z biedą, wprowadzać zasiłki etc.

    Tylko że rozdawanie pieniędzy i "zabezpieczanie" wszelkiej działalności ludzkiej jakoś nie spowodowały u Francuzów, czy Niemców chęci do posiadania większej liczby dzieci. Przyczyniły się za to do napływu muzułmańskich imigrantów, którzy wkrótce zdominują Europę.
    doceń 0
    0
 • teres
  07.11.2013 18:59
  urodziłam 6 dzieci, wychowałam 5 , bo pierwsze urodziło się martwe, przepracowalam 35 lat w jednym zakladzie pracy, dzis jestem na swiadczeniu przedemerytalnym 833 zł miesiecznie.mąz przepracował 25 lat pod ziemią .dwoje dzieci sie ożeniło ale z braku mieszkania i pracy ktora by mogła utrzymac ich przy życiu i ich dzieci wyjechali za granice, syn nie czekajac na ostatecznosc tez wyjechał , bo jak tu mieszkac i zakładac rodzinę skoro nawet kredytu sie nie dostanie bo nie ma zdolnosci kredytowej przy obecnych zarobkach. corka 2 lata na bezrobotnym , w miedzyczasie jakas szkoła dająca kokretny zawod i nie wie co dalej , została jeszcze jedna co m mature i pyta mnie co dalej, nie potrafie jej odpowiedziec co z ta naszą POLSKĄ, czy my nie zasługujemy jako narod na normalne życie stabilne, unormowane czy kobiety pracujące w domu , wychowujace dzieci nie mogą dostawac pieniedzy , przeciez ja musiałam wydac na dzieci 5 razy tyle co rodzina 3 osobowa, a zarobic 5 razy tyle nie moglam. T O JEST CAŁA FILOZOFIA DEMOGRAFICZNA.
  doceń 6
 • czytelnik
  07.11.2013 21:32
  Czy Autor wyraża swoje negatywnie odczucia wobec homeopatii przywołując taki przykład? Czy to ot takie sobie nic nieznaczące wtrącenie?
  doceń 0
 • Maluczki
  09.11.2013 10:15
  Widzi Ksiądz skutki, a przyczyny nie.
  Nie da się prowadzić ludzi do Boga, jeżeli nie widzi się przyczyn zła.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji